Ložnice se stupínkem, který by mohl fungovat jako pracovní kout.

Ložnice se stupínkem, který by mohl fungovat jako pracovní kout. | foto: Archiv majitelů

Rozum i cit velí zachovat při rekonstrukci dvoukřídlé dveře i parkety

  • 10
Je radost, když člověk ctí genia loci daného místa. A chce zachovat krásné věci, které vznikly téměř před sto lety. To je i příběh strašnického bytu, u něhož i dnes člověk smekne před řemeslníky, kteří zde vytvořili dvoukřídlé dveře, nadsvětlíky i okna. Ale jak v bytě 2+1 bydlet i s rodinou?

„Koupil jsem byt 2+1 v pražských Strašnicích, v domě z 20. let a s velkorysou výměrou 76 metrů čtverečních. Okna jsou orientována na jih, výklenek pak na východ, chodbička vedle záchodu má okna sever do dvora,“ popisuje své bydlení čtenář Petr, který se obrátil na naši poradnu architekta..

Byt a jeho dispozice by měla být koncipována pro dvě osoby. „Osobně se kloním spíše k dispozici 3+kk, kterou považuji za praktičtější, aby vznikly dvě oddělené ložnice, druhá do budoucna jako dětský pokoj, nyní jako pracovna,“ dodává Petr.

Po repasi by parkety i dvoukřídlé dveře mohly být opět ozdobou bytu.

Jeho bydlení představuje byt „vinohradského“ či „dejvického“ typu, s parketami a krásnými dvoukřídlými dveřmi. Tyto prvky považuje nový majitel za pozitiva, která by se měla zachovat a zrekonstruovat, a to i s ohledem na náklady, které by taková repase znamenala.

Ale…„Je mi jasné, že ne vždy to půjde dodržet, protože pak by byla zbytečná diskuse nad změnami dispozice. Za důležité považuji také dostatek úložných prostor. Co se týká koupelny a WC, myslím, že by bylo vhodnější mít je oddělené, nicméně to není podmínkou. Nebráním se technické místnosti na plynový kotel, pračku, smetáky a podobně. Prioritou je vana, sprchový kout pouze jako doplněk k ní, není však podmínkou,“ vypočítává Petr své požadavky.

Je realistický, nechce se pouštět do rekonstrukce, která by znamenala vysoké náklady, třeba kvůli přesunutí kuchyně a řešení odpadu pomocí čerpadla.
Návrhy na rekonstrukci připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac interier.

Původní kuchyň

Koupelna je malá, umístění pračky by bylo problematické.

Stávající stav

„Čtenář zaslal velice kvalitní zaměření strašnického bytu s krásnými dvoukřidlými dveřmi, které hodlá zachovat a zrekonstruovat. Má zájem o dispozici se samostatnou ložnici a dětským pokojem/pracovnou,“ popisuje architekt Maňák zadání, s nímž se měl vyrovnat.

A pokračuje ve výčtu: „V koupelně je pro čtenáře prioritou vana, sprcha by byla bonusem navíc. Ze zadání je cítit snaha o minimální stavební úpravy, aby rekonstrukce nepřekročila rozumné nákladů na rekonstrukci.“

Obytné místnosti orientované na jih jsou pro svůj účel dostatečné, až velkorysé, což odpovídá době vzniku domu. Stísněná koupelna však neumožňuje umístění pračky. Naproti WC je malá komora, chybí však šatna nebo technická koupelna.

„Řešení dispozice trochu předpovídal sám čtenář: použití principu 3+ kk. Prostřední pokoj poslouží jako centrální obytný prostor, ze kterého je přístupná ložnice v pokoji s výklenkem na stupínku,“ vysvětluje svůj přístup architekt Maňák.

Stávající stav

Může se hodit

Champagne House

Champagne House - krásný zrekonstruovaný pražský dům v oblíbené lokalitě Praha 10.

Více na Reality.iDNES.cz.

Místnost vpravo (původní kuchyň) by se zmenšila, v části u okna vznikne malý dětský pokoj, který lze zatím využívat jako pracovnu či pokoj pro hosty. Ze zbývající část místnosti původní kuchyně je možné vytvořit kuchyňskou niku, která je průchozí směrem ke koupelně a WC.

Případné varianty prověřují možnosti řešení sociálního a technického zázemí: koupelnu, WC, prádelnu, komoru či šatnu.

Varianta 1

V první variantě zůstala původní chodba spojující předsíň s koupelnou, WC a komorou. Koupelna je tak malá, změnilo se však její uspořádání. WC zůstalo samostatné, pračka byla umístěna v prostoru chodby.

Stěny se posunuly, aby vznikl prostor pro umístění vany s délkou 170 cm, je možné použití stávajících dveří a jejich zárubní.

Varianta 1

Varianta 2

V druhé variantě je propojující chodba předělena nábytkem, aby se zvětšila úložná kapacita šatních skříní. Přístup do koupelny a WC je přes obytný prostor průchozí kuchyňskou nikou.

Koupelna byla spojena s WC, pračka se umístila do prostoru chodby, která slouží jako technická komora.

Varianta 2

Varianta 3A, 3B

Propojující chodba byla stavebně předělena. Ze vstupní předsíně je přístupná šatna s větracím okénkem.

Ve variantě 3A je za dvoukřídlými dveřmi ponechaný společný prostor koupelny a WC: vana s délkou 170 cm, umyvadlo, klozet, pračka a koupelnový nábytek.

Ve variantě 3B je v tomto společném prostoru koupelny WC v odděleném prostoru s okénkem.

Všechny dvoukřídlé dveře zůstaly zachované. Dvoukřídlé vstupní dveře a dveře mezi předsíní a obytným prostorem poskytují velkorysý a důstojný vstup do obytném prostoru, pokračující efektními dalšími dvoukřídlými dveřmi do ložnice a dětského pokoje.

Varianta 3A

Prostorová konfigurace obytného prostoru neumožňuje osazení tradiční sedací soupravy a vybízí k hledání individuální kombinace sedacích prvků.

Kuchyňská nika může být s obytným prostorem propojená nebo oddělená například posuvnými dveřmi. Prostor kuchyňské niky umožňuje zřízení kuchyňské sestavy standardních parametrů. Při dostatečném a kvalitním osvětlení nemusí nika působit stísněně, výhodné bude využití případných komínů pro odvětrání.

Kvůli osvětlení kuchyně lze horní část nové příčky společné s dětským pokpjem prosklít, na strop pak použít podsvícenou fólii barrisol, která evokuje osvětlení velkým stropním světlíkem. Záleží samozřejmě na finančních možnostech majitele.

Ložnice nabízí velkorysý prostor. Prosvětlený výklenek na stupínku se nabízí pro využití jako pracovní kout. Způsoby a rozsah optického oddělení pracovny ve výklenku od ložnice lze řešit více způsoby.

Obytný prostor propojuje obytnou část, jídelnu a kuchyňský kout.

Varianta 3B

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.
Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.