Byt má poměrně slušnou plochu, a to kolem 100 metrů čtverečních.

Byt má poměrně slušnou plochu, a to kolem 100 metrů čtverečních. | foto: Ing. Tomáš Zima, Ateliér Dispozic

Poradna architekta: Byt bez koupelny a WC se může proměnit k nepoznání

  • 23
Rekonstrukce bytu ve starém domě bývá náročná. Zejména tehdy, pokud sloužil delší dobu jiným účelům nebo postrádá koupelnu i WC. Jako v tomto případě.

"Obracíme se na vás s prosbou o navržení dispozičního řešení bytu, který bychom s přítelkyní rádi zrekonstruovali. Jde o nevyužívané prostory v prvním patře cihlového domu z 30. let minulého století. Momentálně je prostor rozdělen do čtyř místností, bez přivedených rozvodů vody a plynu," popisuje čtenář Jan.

Vstup do pokojů

Dveře a parkety jsou původní.

Dvojice počítá do budoucna s dvěma dětmi. Pár by rád využil dostatečné výměry bytu (má přibližně 100 m2) pro vybudování úložných prostor v podobě komory a šatny přilehlé k ložnici.

"V ložnici by se nám hodil menší pracovní kout. Prostor kuchyně bychom rádi propojili s obývacím pokojem, v koupelně preferujeme sprchový kout před vanou, chceme oddělit WC a koupelnu. Do ní počítáme s pračkou," vypočítává Jan.

Byt má ovšem několik zásadních nedostatků. Především zde není koupelna ani WC, chybí zcela přívod vody i plynu. Navíc jsou tři pokoje ze čtyř orientované na sever.

Původně velký rodinný dům měl totiž kuchyň a hygienické zázemí v přízemí, další WC a koupelna zůstaly u druhé části rozděleného bytu. Stejně tak plynový kotel, takže dvojice bude muset řešit i vytápění.

Tři varianty řešení připravil Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

Původní stav

Stávající stav

"Majitelé získali nepoužívané prostory ve starém cihlovém domě, které jsou svojí výměrou takřka 100m2 dostatečným prostorem pro pěkný velký byt. Je ovšem nutné počítat s tím, že svojí orientací především na sever bude interiér poměrně špatně osluněn," popisuje situaci Ing. Tomáš Zima.

Může se hodit

Hledáte nové bydlení? Vyberte si z naší nabídky na Reality.iDNES.cz z širokého výběru bytů, domů i pozemků po celé ČR.

Nejvýhodnější přístup k důležitým rozvodům vody a odpadu je v levém rohu bytu, po prozkoumání původních plánů se však přišlo na to, že další přívod vody je v místnosti orientované na jih, kde bývala kuchyň s malým umývátkem.

"Do budoucího bytu nyní vedou hned troje dveře, které lze využít jako vstupní, nicméně vstup přímo do nejcennějšího jižního pokoje jsme při navrhování zavrhli. Obě vnitřní příčky jsou nenosné, čili je možné je bez obav vybourat," tvrdí architekt Zima.

Varianta 1

V první variantě architekt využil původní pravé dveře proti domovnímu schodišti. V široké vstupní chodbě je nutný botník a šatní skříň pro návštěvy. U západní zdi, podél které lze dobře vést rozvody kanalizace a vody, je umístěno komfortní WC, dále komora a koupelna s oknem.

Varianta 1

Na toto zázemí navazuje ložnice a velký dětský pokoj, na konec chodby se vešla další komora pro ukládání věcí. "Velké množství úložného prostoru bylo vzhledem k výměře bytu jedním z hlavních požadavků majitele," vysvětluje množství komor a šaten ve všech návrzích Ing. Zima.

V jižní místnosti se spojil obývací pokoj s kuchyní s varným ostrůvkem, na který je napojený jídelní stůl. Výklenek za schodištěm se využil pro větší spíž.

Varianta 2

V této variantě byl zvolen vstup původními levými dveřmi do předsíně, ze které je opět přístupná koupelna a oddělené WC. Proti hlavním dveřím vstupujeme do obývacího pokoje, kde je u západní zdi navržena kuchyň s ostrůvkem, na nějž navazuje jídelní stůl.

Varianta 2

U dveří na balkon se vešla sedací souprava, naproti obytná stěna s TV a možností knihovny. Chodbou procházíme do klidové zóny bytu. "Byt dělíme na zónu společenskou (obývací pokoj, kuchyň, pracovna, jídelna, WC) a klidovou (ložnice, pokoje, koupelna, šatna), které by se v ideálním případě neměly prolínat," vysvětluje Tomáš Zima.

Za obývacím pokojem je dětský pokoj, na konec chodby byla umístěna komora, další požadavek majitele. Do jižně orientované místnosti se vešla šatna, koupelna s vanou a velká ložnice s pracovním místem.

Varianta 3

V této variantě je uspořádání podobné jako v předchozí s tím rozdílem, že se do předsíně vešla i malá šatní skříň. Obývací pokoj je uspořádaný velmi podobně z důvodu přístupu k rozvodům odpadu a vody, sedací souprava se však otočila, aby se získal prostor v chodbě.

Varianta 3

Do té se nyní vešla velká vestavěná šatní skříň, která zajišťuje dostatek úložného prostoru. Za obývacím pokojem je ložnice s malým pracovním koutem, který klient požadoval, proti chodbě umístil architekt opět komoru. Do původní jižní místnosti se vešla malá koupelna, šatna a dva dětské pokoje.

"Je to jen další varianta uspořádání, které lze jednoduše změnit na jeden velký pokoj, šířka této místnosti a počet oken ovšem dovoluje zřízení dvou pokojů, takže jsme chtěli klienta na tuto možnost upozornit," dodává Tomáš Zima.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.
Do předmětu zprávy napište: Dispozice