Z kuchyně se vstupuje do pokojíku pro služku.

Z kuchyně se vstupuje do pokojíku pro služku. | foto: Archiv majitelů

Poradna: Přijde do pokojíku pro služku dětský pokoj, nebo ložnice?

  • 11
Inspirace. K tomu slouží návštěvy konkrétních bytů či domů a také poradna architektů, které u čtenářů iDNES.cz patří k velmi oblíbeným. Občas je však potřeba vyřešit opravdu individuální požadavek. To je i případ mladých manželů a jejich bytu 2 + 1.

Manželé získali byt po babičce v malém cihlovém rodinném domě ze 30. let minulého století. Byl koncipován jako 2 + 1 s pokojíkem pro služku (ten měl pouze 6,3 m2, navíc vstup z kuchyně), jeho stav si jednoznačně říkal o celkovou rekonstrukci. 

Může se hodit

Uvažujete o koupi bytu? Z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

"Sice ještě nemáme děti, mně je 27 a manželovi 31 let, ale brzy bychom je rádi měli. Proto si přejeme byt zařídit už i s dětským pokojem," prozrazuje majitelka.
Úkol vyřešit novou dispozici připadl na Ing. Tomáše Zimu z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

A co architekta čekalo? Hned za vstupem do bytu je vlevo malá komora se stoupačkami (proto tam chtěli majitelé původně přesunout WC), vlevo pak dva pokoje orientované na jih, jeden slouží jako ložnice, druhý jako obývací pokoj. Koupelna není příliš velká, přesto se do ní vešla vana, umyvadlo i pračka. Vedle je WC.

Vybavení kuchyně komplikuje množství dveří. Kromě vstupních tu totiž jsou i dveře do malé spíže a do pokojíku pro služku. V bytě je také málo úložných prostor v chodbě.

"Z podkladů od čtenářů není zcela jasná přesná poloha stoupaček, nicméně lze předpokládat, že v rodinném domě půjde případně provést menší úprava či posun," konstatuje Tomáš Zima.

Varianta 1

Varianta 1

V první variantě zvětšil Tomáš Zima obývací pokoj na úkor ložnice. V pokoji umístil hned za dveře vpravo kuchyňskou linku, řešenou jako dvoustrannou sestavu proti sobě. U zdi je jídelní stůl pro čtyři osoby, v rohu u okna menší sedací souprava a sestava pro TV.

Do ložnice se vstupuje z obývacího pokoje. U okna počítá návrh s dvojlůžkem, podél zdi s vestavnou skříní (případně lze v místnosti vytvořit šatnu). Do rohu místnosti se vejde malý pracovní stůl.

Původní komora slouží jako úklidová a prací. Koupelna zůstala na původním místě, Tomáš Zima ji však rozšířil tak, aby se do ní vešla velká 180 cm dlouhá vana, umyvadlo a skřínka. WC zvětšil o původní komoru a otočil.

Dětský pokoj vznikl sloučením původní kuchyně a pokojíku. Je navržený pro dvě děti, s dvěma postelemi, velkým stolem a šatní skříní. Bohužel úložný prostor v chodbě zůstal stále omezený, většina věcí musí být uložena v pokojích.

Varianta 2

Varianta 2

Ve druhé variantě se WC přesunulo do původní komory a koupelna hned vedle něj. Hlavní obytná místnost vznikla v místě bývalé kuchyně a pokojíku. Kuchyňská linka ve tvaru L je ve výklenku, opticky oddělená od obývacího pokoje. V rohu místnosti byl umístěný jídelní stůl, proti vstupu pak sedací souprava.

V chodbě byla v této variantě použita velká vestavěná skříň, z chodby se vchází do dětského pokoje. Ložnice je menší, s dvojlůžkem a vestavnou skříní. V koupelně mají majitelé k dispozici požadovanou vanu, umyvadlo a také pračku.

Varianta 3

Varianta 3

V poslední variantě se změnil vstup do bytu, nově je proti schodišti, vlevo za dveřmi vznikl prostor pro menší šatní skříň. Za komínovou stěnou bylo nově umístěno WC, kolem něj se prochází do malého dětského pokoje.

"Čtenáři zatím děti nemají, proto jsme v jedné variantě navrhli menší pokojík, který může dočasně sloužit i jako pokoj pro hosta nebo pracovna. Do budoucna je možné pokoje prohodit a v menším mít ložnici," vysvětluje Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Koupelna zabrala část chodby, je v ní velká vana, umyvadlo a pračka. Z chodby ještě vyšel výklenek, který může sloužit jako botník. Hlavní obytný prostor architekt opticky rozdělil tak, aby byla kuchyně částečně oddělená.

Kuchyňská linka ve tvaru L je sice v nevelkém prostoru, ale s vlastním oknem, na konci vedle komínové zdi se vešel jídelní stůl. U okna je sedací souprava a sestava pro televizi.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice