Satelit u obce Lány

Satelit u obce Lány | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Poptávka po nových domech v satelitech je velká

  • 28
Ať jedete na kteroukoliv stranu ven z Prahy, nemůžete satelity minout. A lehce rozeznáte i dobu, v níž vznikly. Ty první jsou plné honosně se tvářících samostatných domů, které působí spíš groteskně než draze. A dnes se stavějí satelitní městečka buď jako soubory levných řadových domů, nebo drahých, ale architektonicky zajímavých solitérů.

Chtěli byste bydlet v domě v satelitu u Prahy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:00 sobota 8. března 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1450
ANO
ANO 279



A to nejen na okrajích, ale i uvnitř Prahy. Zbrusu nové čtvrti totiž budou růst i na takzvaných brownfileds, plochách po bývalých továrnách a halách. "O ty mají zájem hlavně mladí lidé,“ říká Miloš Schneider z kanceláře K4 Architects & Engineers.

Na hranicích Prahy vznikají nová satelitní městečka - čtěte ZDE

Domy v "barokním" stylu se prodávají pod cenou
Výstavba satelitů neboli nových čtvrtí rodinných domů v okolí středočeských obcí, ale i na okraji Prahy odstartovala v polovině devadesátých let minulého století.
Movití klienti si nechávali stavět na relativně malých pozemcích domy podle fotek ze zahraničních katalogů, a tak vyrostly stavby, jejichž styl architekti posměšně nazývají podnikatelským barokem.

Dnes se už rezidenční komplexy stavějí jinak, ale domy v prvních satelitech stojí dál a jejich majitelé je mnohdy chtějí prodat.

Realitní makléři se shodují, že domy "vyšperkované" balustrádami, výklenky a kamennými lvy u vchodů na pozemek si za osm, ale také dvanáct milionů koupí dnes málokdo.

A není to jen středočeský fenomén. "Například v brněnských satelitech se obtížně dosahují prodejní ceny už nad pět šest milionů korun,“ říká Jiří Fajkus z realitní kanceláře Real Spektrum. Obvykle pak musí prodávající notně slevit ze svých představ, leckdy prodává za méně, než do domu sám vložil.

Vítězí komplexy řadových a bytových domů
Ačkoliv se odborníkům více zamlouvají nové projekty, v nichž developeři spolupracují s renomovanými architekty a nabízejí pak bydlení v souboru originálních a do krajiny pasujících domů a bytů, kde nechybějí ani nové obchody, restaurace, sportoviště, ordinace lékařů (například v pražské Chuchli, Vokovicích, u Průhonic), lidé si ve velkém kupují malé řadové domky na předměstích středočeských obcí.

Důvod je jednoduchý. Za kvalitu se platí - a v Praze a jejím okolí zvlášť draze. Kdežto bydlení v satelitu řadovek a nízkých bytových domů (najdete je na mnoha místech, například v Nehvizdech, Jirnech, Hostivicích) vyjde na tři čtyři miliony, což je suma, za kterou uvnitř metropole (například v Praze 4, 5 nebo 9) koupíte maximálně starý panelový třípokojový byt, ale to je pro rodinu s dvěma dětmi málo.

Výhrou je, pokud je obec na hromadnou výstavbu nové čtvrti připravena a může novým obyvatelům nabídnout místa ve školkách i školách, potíž nastává tam, kde developeři mysleli jen na zisk, zastupitelé při schvalování výstavby nedomysleli všechny důsledky a noví majitelé domků až pozdě zjišťují, že se z nich na dlouhou dobu stanou taxikáři, kteří své děti rozvážejí do kroužků a škol po širokém okolí.

Nestavte jen domy, stavte i školy, hřiště a obchody Všem je jasné, že by developeři v každém satelitu neboli komplexu několika desítek domů a bytů měli myslet i na obchody, školy, dětská hřiště. Jenomže to se jim při stavbě levných řadovek nevyplatí.

Mnozí developeři proto upustili od výstavby vzdálené pár kilometrů od obce a stavějí satelity, které na stávající vesnici těsně navazují. Lidem pak "prodávají" nejen dům, ale i "školu, školku a obchody v místě“, které však dříve sloužily jen místním a přílivu nových obyvatel pochopitelně nestačí.

"Kraj má velmi omezené možnosti, jak to ovlivnit. Silnější nástroje mají obce v podobě kvalitních územních plánů a dalších závazných regulačních dokumentů pro novou výstavbu,“ říká mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.
Podle něho kraj stále nabádá obce, aby podmínky a požadavky pro developery určovaly co nejpřísněji. Svým způsobem ke zlepšení "nabídky" přispívají i sami zájemci o bydlení v satelitu, lidé už totiž většinou nechtějí jen koupit dům.

"Lidé chtějí žít v soukromí, často mimo velkoměsto, ale žádají také veškerý komfort. Pokud tedy chtějí developeři úspěšně realizovat své projekty, musí na tyto požadavky reagovat,“ říká Petr Toman ze společnosti Hypo Finance CZ.

Za kolik a kde domy v satelitu z 90. let

Radošovice u Vlašimi, okres Benešov
ŘRD typu okál 4+1/L, z roku 1989 80,2 m2 užitné plochy, 651 m2 pozemek, garáž
cena: 1 550 000 Kč

Skřípel, okres Beroun ŘRD typu okál 4+1, z roku 1992 113 m2 pozemek, garáž
cena: 1 990 000 Kč

Hořovice, okres Beroun Patrový ŘRD, z roku 1989 100 m2 užitná plocha, 200 m2 pozemek, garáž
cena: 2 360 000 Kč

Nymburk, okres Nymburk ŘRD 5+1, první polovina 90. let 150 m2 užitná plocha, 239 m2 pozemek, garáž
cena: 4 150 000 Kč

Hostivice, okres Praha-západ
ŘRD 5+1, z roku 1996 152 m2 obytná plocha, 265 m2 pozemek, garáž
cena: 5 690 000 Kč

Průhonice, okres Praha-západ
RD 8+1/T/L, první polovina 90. let 190 m2 užitná plocha, 1000 m2 pozemek, garáž
cena: 9 800 000 Kč

Zdroj: Real Spektrum