Domy jsou navržené v několika tvarech i velikostech.

Domy jsou navržené v několika tvarech i velikostech. | foto: Archiv autorů projektu

Domy pro Japonsko: čeští architekti umí postavit dva za jediný den

  • 46
Architektonické studio architekta Petra Stolína z Liberce navrhlo domy z dřevěných panelů, které lze postavit za jediný den. Čeští architekti se tak zapojili do pomoci postiženému Japonsku.

Ve spolupráci s firmou specializující se na výstavbu domů z dřevěných panelů připravilo liberecké studio pět projektů rodinných domů určených do míst, kde voda a zemětřesení zničily vše, co jim stálo v cestě.

Domy ve čtyřech velikostních kategoriích S, M, L a XL mají od 35 do 58 m2 obytné plochy. Jejich velkou výhodou je rychlost výstavby. "S dodavatelskou firmou jsme schopni postavit až dva domy denně," tvrdí architekt Petr Stolín, jeden z autorů projektu.

Pro stavbu domků autoři použili sendvičové panely ze stavebního systému S.I.P. (Structural Insulated Panels). "Při zemětřesení v japonském Kóbe v roce 1995 tento systém nejlépe odolal všem otřesům a nedošlo k jeho zhroucení," vysvětluje architekt Stolín.

Modely navržených domů

Rychlá pomoc na míru

Se svým projektem se architekti z Liberce obrátili na největší tuzemské humanitární organizace, jako jsou například Adra, Červený kříž a další, ale také na sekretariát Ministerstva zahraničních věcí. "Zaslali jsme naši výzvu i zahraničním organizacím, třeba Japan Red Cross a Architecture for humanity," připomíná architektka Alena Mičeková, koordinátorka projektu.

Výroba panelů by probíhala v České republice na specializované výrobní lince. Do Japonska lze panely dopravit v námořních kontejnerech, výstavba by probíhala na místě za dohledu zaškoleného technika a s pomocí dobrovolníků.

Jednotlivé komponenty nebo celé domy mohou být sestavovány i podle potřeby do větších celků tak, jak by bylo potřeba.

"Tak můžeme rychle reagovat na nepředvídatelné situace a jednoduchým způsobem vybudovat například mateřskou školku, domov pro seniory a podobně," vysvětluje Petr Stolín.

Projekt pro Japonsko nevznikl z čistého nebe za pár hodin. Jeho základem se stal návrh libereckých architektů na pomoc mladým českým rodinám, které nechtějí nebo nemohou investovat příliš mnoho peněz do nového bydlení. Řešení však reflektovalo i potřeby lidí třeba v oblastech postižených loňskými záplavami.

Stavbu lze postavit za jediný den.

Dům potřebuje jednoduchou základovou desku.

"Po událostech minulých dní jsme se rozhodli zorganizovat pomoc pro postižené oblasti v Japonsku a společně s českými firmami tam několik desítek těchto domů zrealizovat. Princip je velmi jednoduchý: na stávající základové betonové desce se z dřevěných panelů během jednoho dne postaví celý dům. V Japonsku by se daly využít i základy po zničených domech, řešením mohou být i takzvané základové patky nebo vrtané pilony," popisuje Alena Mičeková.

Vytápění domů lze řešit běžnými krbovými kamny nebo přímotopným tělesem. Prostor nemá vzhledem ke své "velikosti" velké nároky na výkon topení. Na střechu je možné umístit solární panely, vše záleží na podmínkách i na klientovi.

Malá obytná plocha na překážku rozhodně není. "Japonská architektura je unikátní právě tím, jak dokáže využít každý zastavěný centimetr. Tento přístup je nám velmi sympatický. Domy jsou sice malé, ale mají nečekanou užitnou hodnotu," dodává Jan Gašparík, další z autorů. Náklady na jeden dům by se měly pohybovat kolem milionu korun.