Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pohovku stačí čistit jen jednou za několik let

  21:19aktualizováno  21:19
- U čalouněného nábytku se v současné době "nosí" hlavně jednobarevný materiál. V mnohých rodinách s dětmi však tento trend proráží jen těžko. Vylité nápoje, jídlo nebo zamatlané dětské ruce snadno vyrobí na pohovkách skvrny.
Rodina má pak dvě možnosti - buď si pořídit potahovou látku se vzorem připomínající vojenskou »maskáčovinu«, nebo potah, který lze snadno a často čistit.

Klasická metoda, kdy hospodyně rozdělala čisticí prostředek ve vodě a kartáčem »drhla« sedačku, tu pak nechala uschnout a druhý den vyluxovala, už je dávno pryč. Dnes se nábytek většinou ošetří pěnou, která se nechá zhruba dvě hodiny působit a pak se vyluxuje výkonným vysavačem se speciální hlavou.

Kdo si myslí, že jeho sedačka bude potřebovat čistit častěji, měl by si ji nechat ošetřit takzvanou impregnací nebo zvolit snímatelné potahy. Impregnace chrání látku před špiněním. Snímatelné potahy zase můžete - podle použitého materiálu vyprat v pračce nebo odnést do čistírny. Specializované firmy čalouněný nábytek většinou čistí na místě, a to takzvanou suchou cestou.

Čištění se zárukou
I když si pořídíte snímatelné potahy, většinou svlékáte jen polštáře: konstrukce totiž bývá potažena napevno. Snímatelné potahy se pak vyplatí především u nábytku menších rozměrů. U pohovky pro tři osoby se manipulace s polštáři změní v nerovný zápas trvající i hodiny. Pokud nelze potah prát, je dobré se poohlédnout po čistírně, která se zaručí za jeho kvalitní vyčištění.

"Cena potahu často tvoří až čtyřicet procent z celkové ceny sedací soupravy, přijde tedy na tisíce až desetitisíce korun. Proto se mnozí, když jim v čistírně dávají podepsat prohlášení o čištění na vlastní nebezpečí, necítí právě nejlépe," vysvětluje Pavel Svoboda z firmy Ligne Roset. Některé firmy, jež čalouněný nábytek prodávají, pak zajistí i čištění potahů v tuzemsku či v zahraničí. Nebo alespoň doporučí, kde si tuto službu objednat. Čištění vás přijde i na jeden tisíc korun.

Jednodušší situaci mají ti, již si pořídí potahovou látku, kterou mohou prát v pračce na nízké teploty a přitom mají jistotu, že se nesrazí ani příliš nezmačká (je však třeba podotknout, že pot a další skvrny při nízkých teplotách nezmizí). Vhodným materiálem na snímatelné potahy je alcantara. Cena za běžný metr však začíná na dvou tisících korun.

Suchá cesta je šetrnější
Riziko, že se potahová látka při praní nebo čištění vodou srazí, zcela odpadá při takzvané suché cestě. "Horkou chemikálii nebo suchou pěnu aplikujeme do povrchu materiálu. Silný proud vzduchu obratem vysaje špínu i zbytek čisticí látky z materiálu," popisuje proces čištění Simona Prasková z firmy Guardsman Fireshield.

Slovo chemikálie může někomu nahánět hrůzu, většinou však jde o výrobky, které nejen neškodí zdraví, ale ani lidem alergickým. Přesto by při jejich aplikaci mělo být zajištěno v místnosti dobré větrání. Cena suchého čištění bývá různá, liší se podle použitého přípravku a způsobu práce. Kdo čistí ručně, účtuje si také za jeden metr čtvereční dvacet pět korun a více.

Pozvete-li si specializovanou firmu, která vlastní kvalitní technické vybavení a nabízí zároveň impregnaci, požaduje 500 korun za jedno sedací místo. T rojmístná sedačka se dvěma křesly tak přijde na 2500 korun. Tento způsob čištění - i když bez techniky ne tak kvalitně zvládne také majitel sám.

Například prodejny Ikea nabízejí sprej Absorb za 329 korun. Pěna z jedné láhve vydrží na ošetření kompletní sedací soupravy. Potřebujete-li se zbavit skvrny nebo vyčistit jen menší plochu, můžete si pořídit mýdlo za 95 korun. »Mýdlo se napění, pěna se nechá působit a i se špínou ji vysajete,« vysvětluje Hana Onisková z firmy Ikea.

Impregnace pomáhá, ale starostí nezbavuje
Čištění suchou cestou je nejen šetrné, ale také poměrně drahé. Proto si málokdo pozve do bytu firmu častěji než jednou za rok. Pokud se však rozhodnete pro současný trend - takzvanou impregnaci - stačí nechat nábytek vyčistit jednou za tři roky. Guardsman - tekutá látka ze směsi kopolymerových pryskyřic - se napustí nebo pod tlakem nastříká na vlákno. Takto upravený potah propouští pouze vzduch a zabraňuje pronikání prachu a špíny do látky. Stejně tak vytváří prostředí, ve kterém nemohou žít roztoči a moli.

Látku ošetřenou impregnačním nástřikem nepoznáte podle zápachu či na omak, ale pouze když na ni něco vylijete: nápoj či jídlo se nevsákne a zůstane na povrchu. Pak stačí houbou nebo bavlněným hadrem nejprve odsát nebo odstranit špínu od kraje ke středu skvrny (nikoli krouživým pohybem, protože to ji pouze rozmažete). Pokud na pohovce nezbudou žádné stopy, je vše v pořádku.

Bude-li tam mastná skvrna, stačí použít teplou vodu. Nábytek je možné impregnovat přímo na místě. Zhruba tři hodiny ho pak nesmíte používat a do 24 hodin se na vláknech vytvoří ochranná nepropustná vrstva. Ta nejen chrání před špiněním, ale měla by prodlužovat životnost látky až o jednu třetinu. To, že si sedací soupravu necháte ošetřit nástřikem, ještě neznamená, že se o ni nemusíte celý rok starat. I takové křeslo totiž žádá, abyste z něho jednou za týden, nejvýš dva vysáli prach.

Kolik stojí impregnace
Čalouněný nábytek s impregnací lze koupit nebo si klient může tuto úpra vu vyžádat. Kdo si nechá ošetřit novou pohovku, má na ni tři roky záruku. A objedná-li si po uplynutí této doby impregnaci opět, "dostane" vyčištění zdarma. To přináší úsporu i několik tisíc korun. Ošetření jednoho sedacího místa stojí zhruba 470 až 600 korun.

Třímístná pohovka a dvě křesla tak přijdou na 2350 až 3000 korun. Tři tisíce korun za vyčištění a impregnaci sedacího nábytku však není tolik, zvlášť když si uvědomíte, že kvalitnější sedací soupra vy se prodávají od 25 tisíc korun a výše. Pro ty, kteří si chtějí nejprve přípravek vyzkoušet, jsou k dostání spreje. Jejich cena se pohybuje podle velikosti od 300 do 350 korun. Na velkou pohovku ale spotřebujete nejméně dva.

CO A JAK ODSTRANIT?

Skvrny rozpustné ve vodě

Krev, vejce, bláto, moč
Odstranit studenou vodou, případně otřít roztokem šamponu ve vodě. Nikdy nepoužívat horkou vodu, bílek se srazí!

Káva s mlékem, kakao, zvratky, inkoustová tužka,
Otírat roztokem šamponu ve vodě, eventuálně po zaschnutí přetřít lihem, propisovačka, rtěnka, majonéza, krém na boty, saze benzinem nebo odstraňovačem skvrn

Pivo, ovocné šťávy, káva, limonáda, čaj, lihoviny
Nenechat zaschnout, odstranit vlažným roztokem šamponu ve vodě

Skvrny nerozpustné ve vodě

Máslo, tuk, olej, asfalt, vosk na parkety,
Použít líh, benzin nebo odstraňovač skvrn lak, pryskyřice, uhel (výjimkou je materiál alcantara)

Vosk ze svíčky
Pokud možno rozdrobit a opatrně odstranit, eventuálně pak očistit benzinem. Nepoužívat žehličku!

Žvýkačka
Přiložit kostku ledu a přitlačit. Pak nehtem odloupnout žvýkačku a látku přetřít lihem, benzinem nebo odstraňovačem skvrn

Rez a zaschlá krev
Bílý hadřík navlhčit roztokem citronové šťávy (1 čajová lžička na 100 ml studené vody) a nanášet směrem od okraje ke středu

Skvrny neznámého původu

Odstraňujte nejprve jako skvrny rozpustné ve vodě, pokud nebudete mít úspěch, postupujte jako u skvrn nerozpustných ve vodě.

Horká chemikálie nebo suchá pěna se aplikují na povrch materiálu. Silný proud vzduchu vysaje špínu i zbytek čistící látky - to je proncip takzvaného suchého čištění.

Autoři:
Nejčtenější

Na svažující se parcele je za domem navršený umělý kopeček, který umožňuje...
Rodina se usadila v nové vilce. Za domem má navršený umělý kopec

Mladý pár středoškolských učitelů Stephanie van Impe a Kevin De Leu a jejich dvě děti se loni nastěhovali do vysněného domu. Jejich vila stojí v belgickém...  celý článek

Nákladná rekonstrukce statku se povedla.
Manželé zachránili historický statek u Broumova. Trvalo to šest let

Manželé Verstappenovi koupili rozpadlý statek z roku 1863 a vrátili jej zpět do života. Nákladná rekonstrukce se povedla. Historické detaily a původní...  celý článek

Novou fasádu si ÚPMD opravdu zasloužil. Výměna oken a střechy již proběhla.
Z luxusního sanatoria je největší porodnice. Ale mohl zde být hotel

Impozantní komplex budov pod hradbami Vyšehradu může někomu připomínat luxusní hotel, jinému palác. Sídlí zde však Ústav pro péči o matku a dítě, kde...  celý článek

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer postavili dům z 800 vyřazených...
Geniální ve své jednoduchosti. Na domek stačilo 800 vyřazených palet

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer vzali osm set dřevěných palet a postavili z nich plnohodnotný dům. Experimentální projekt je zdarma k vidění...  celý článek

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...
Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte se na některé nápady, které pomohou...  celý článek

Další z rubriky

Stěny velké jídelny, ve které se pohodlně nají až deset strávníků, zdobí dvě...
Luxusní dům v Hamptonu ovládly tři malé děti, melouny a 250 ananasů

Americká návrhářka Susana Simonpietriová se ujala proměny prázdninového domu v Hamptonu na Long Islandu. Letní sídlo si v oblíbené lokalitě koupila pětičlenná...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

1
Stěhování bude s naším manuálem hračka. Klíčem je správný postup

Stěhování a vše s ním spojené patří na seznam 43 zátěžových situací, v nichž člověk reaguje tak stresově, že může potřebovat pomoc psychologa. Přesun domova z...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.