Podnikání v kočárkárně i soukromém bytě začíná na úřadech

- Až osmdesát tisíc korun od úřadu práce ve formě nenávratné dotace nebo bezúročné půjčky může získat začínající podnikatel, který vytvoří alespoň jedno pracovní místo, tedy i pro sebe sama. Živnostník smí peníze využít například na vybavení nového pracoviště, nikoli však na uhrazení nájmu.
Proto se mnozí rozhodnou využívat ty nejlevnější prostory - sklepy vlastních domů nebo byty. Také na pražském Jižním Městě se kočárkárny změnily v obchody a provozovny. Podnikáním v obytných domech tak mnozí živnostníci řešili nedostatek jiných vhodných míst.

I když si majitel zřídí provozovnu ve svém bytě nebo v privátním domě, nejde o věc soukromou. Stavební zákon v paragrafu 85 tuto situaci označuje jako změnu v užívání stavby, kterou musí projednat stavební úřad ve stavebním řízení a po jejímž dokončení provede kolaudaci změny stavby. Během stavebního řízení se pak ke zřízení provozovny vyjadřují i hasiči nebo hygienická stanice. Jejich požadavky na budoucího živnostníka se většinou liší podle toho, v jakém oboru se člověk rozhodne podnikat.

Nejprve se ptejte

»Majitel provozovny samozřejmě musí získat několik vyjádření, například souhlas vlastníka objektu, v některých případech i souhlas sousedů. Stavební zákon však vyžaduje i stanoviska dalších dotčených orgánů státní správy, zejména hygienické služby a hasičského záchranného sboru. Pokud dojde například k novému přívodu vody, budování kanalizace a stavebním úpravám, je nezbytný projekt,« vyjmenovává Marie Miškovská ze Stavebního úřadu Prahy 4. Přitom ne vždy musí být například žádost o souhlas sousedů vyřízena kladně. »Těžko někdo ze sousedů v panelovém domě, kde je slyšet každý krok, bude souhlasit s tím, aby zde byl v jednom z bytů třeba psí salon nebo veterinární ošetřovna. Na druhou stranu jsem se několikrát setkala s tím, že si chtěl v bytě majitel zřídit opravnu šperků. To je živnost, která nepotřebuje velké zázemí a příliš nenarušuje život v domě,« dělí se o své zkušenosti Vladimíra Zárubová, vedoucí oddělení komunální hygieny pro Prahu 9 a 14. »O mnoho lehčí situaci nemají ani majitelé rodinných domů. V e vilové čtvrti si není možné zřídit například autoklempířství nebo autolakovnu, které by obtěžovaly sousedy hlukem nebo zápachem,« dodává Vladimíra Zárubová. Součástí stavebního řízení musí být stanovisko hasičů. Těm je většinou nutné předložit projekt domu, jehož součástí je i technická zpráva požární ochrany, kterou zhotoví projektant. Salon, studio nebo prodejna v domě tvoří samostatnou jednotku, jež musí být oddělena protipožárními dveřmi. Ty lze sehnat za 5500 korun a více. Protipožární dveře většinou stačí pro kadeřnictví. Náročnější požadavky na prevenci pak mají hasiči například u obchodu s textilem nebo u skladu. Většinou je dobré se zeptat ještě před předložením projektu přímo na příslušné organizaci hasičského záchranného sboru.

Byt není salon

Než se člověk rozhodne pro podnikání ve svém domě či bytě, měl by si uvědomit, že to značně ovlivní život všech - bohužel směrem k horšímu. A to i tehdy, kdy jsou dílna nebo salon samostatné, například v garáži nebo přístavku. »Jako řešení v nouzi jsem si zřídila kadeřnictví v jednom z volných bytů v našem rodinném domě. Tuto variantu však doporučuji jen jako prozatimní, na krátkou dobu, protože salon značně narušil naše soukromí,« říká Anna Pešková, která vlastní Salon Anna v Praze Kbelích. Přitom oddělení od prostorů určených pro bydlení je jednou z podmínek, aby byla změna užívání stavby vůbec schválena. »Není možné, aby se například do kadeřnictví nebo na kosmetiku chodilo přes kuchyň. Část chodby však může být společná,« vysvětluje Miroslav Dvořák, zástupce městského hygienika v Praze.

Světlo, vzduch a voda

Prostory určené pro podnikání by měly být také dobře přirozeně větratelné. Pokud se někdo rozhodne podnikat ve sklepě bez oken, musí zajistit nucené větrání s ohřevem vzduchu. V místnostech bez oken však člověk nesmí zůstat osm hodin vcelku. »To je problém, který lze v případě kadeřnictví nebo jiných služeb vyřešit při objednávání klientů,« doplňuje Vladimíra Zárubová. Další podmínkou, kterou musí budoucí podnikatel splnit, je zajištění tekoucí teplé a studené vody z veřejného vodovodu nebo zdravotně nezávadné studny. Součástí provozny pak musí být toaleta s umyvadlem na mytí rukou. »V rodinném domě, kde jsou alespoň dvě toalety, je možné, aby jedna z nich byla vyhrazena pro zaměstnance a zákazníky provozovny. Je-li v domě nebo bytě jen jeden záchod, nesmějí ho použít zaměstnanci a prostor tím nesplňuje hygienické požadavky. »Začala jsem podnikat před sedmi lety v kočárkárně družstevního domu,« vzpomíná Jaroslava Mokrá, která poskytuje kosmetické služby v Praze-Modřanech, »do místnosti jsem si nechala přivést vodu a vybudovala odpad, na zřízení toalety jsem využila úklidovou místnost v suterénu domu,« dodává. O něco přísnější požadavky na čistotu jsou například u pedikúry, kde se pracuje se skalpelem.

Práce s potravinami je nejnáročnější

Zatímco bez kadeřnictví, kosmetiky nebo opravny aut se člověk obejde, bez jídla ne. Proto se mnozí rozhodují pro prodej potravin. V tomto případě jsou však požadavky na dodržování hygieny nejnáročnější. »Nejjednodušší pro domácí podnikání je prodej balených potravin a nápojů bez rozlévání,« informuje Miroslav Dvořák. Zde není větší rozdíl než u zřizování kosmetického nebo kadeřnického salonu. Složitější je případ, kdy se prodávají výrobky, které musí být uložené v chladu, krájené potraviny, rozlévané nápoje, nebo kde se nabízí občerstvení. V lednicích i ve skladu totiž nesmějí být pohromadě mléčné a masné výrobky, vejce, zákusky... Podnikatel pak zaplatí více peněz za zařízení, ale potřebuje i větší prostory. Nádobí se totiž musí mýt odděleně, při vaření je nutné zpracovávat jednotlivé druhy potravin na samostatných pracovních plochách. »Kdo se chce zaměřit na prodej občerstvení, doporučil bych mu bar, kde bude rozlévat nápoje a prodávat balené trvanlivé pečivo a originálně balené jádroviny, tedy sušenky, tyčinky a oříšky,« radí Miroslav Dvořák, »k tomu je třeba navíc jen jeden dvojdřez s teplou vodou na mytí skla.« Taková restaurace se pak vejde i na plochu dvaceti metrů čtverečních. Když se prodejna spojí s občerstvením, barem nebo restaurací, je nutné zajistit pro klienty toaletu. Je-li kapacita menší než deset míst, stačí společné pro ženy a muže. Nad deset míst se pak vyžadují dvoje toalety. Tím opět vzrostou nejen pořizovací náklady, ale také nároky na prostor.

Než začnete podnikat

* zjistěte si v územním plánu obce, zda oblast, kde chcete podnikat, je k tomu určená
* prostory musí být nově zkolaudovány, zda odpovídají změně užívání
* provádíte-li stavební úpravy (přívod vody, budování odpadu...), potřebujete stavební projekt
* hasičskému záchrannému sboru musíte předložit projekt, jehož součástí bude technická zpráva požární ochrany
* aby byly prostory nově zkolaudovány, je třeba získat kladné stanovisko hygienické služby
* v mnoha případech potřebujete i kladný souhlas majitele objektu nebo sousedů

Jak se projevuje špatné spalování:

Špatným spalováním plynu vzniká prudce jedovatý oxid uhelnatý (CO). Po vdechnutí se slučuje s krevním barvivem. Otrava se projevuje bolením hlavy, malátností, tlakem na spáncích či čele. Rychle otupuje vlastní vůli k rozhodování a ovlivňuje tak pud sebezáchovy. Může se objevit v místnostech s nedokonalým větráním.

Vznik:

* špatně seřízené hořáky
* zanesené výměníkové plochy průtokových ohřívačů
* při vaření se používají nepřiměřeně velké nádoby, které brání dobrému přístupu vzduchu
* netěsné kouřovody

Hromadění se projeví:

* kondenzací vodní páry na chladnějších stěnách
* charakteristickým zápachem
* zažloutlými plameny hořáku nebo žlutými špičkami plamene

Také na pražském Jižním Městě se kočárkárny měnily v obchody a provozovny.