Inteligentní topný systém Raychem T2Reflecta se skládá ze samoregulačního

Inteligentní topný systém Raychem T2Reflecta se skládá ze samoregulačního topného kabelu T2Red a drážkovaných izolačních desek T2Reflecta z polystyrénu vysoké hustoty, které minimalizují tepelné ztráty. Tenká hliníková vrstva zajišťuje rovnoměrné a optimální rozložení teplot v místnosti. | foto: ŠTORC

Podlahové topení domov krásně prohřeje. Vystačí si s menší teplotou

  • 189
Podlahové topení vám příjemně prohřeje celou místnost. Přitom mu stačí teplota o pár stupínků menší než při vytápění radiátorem. Tento komfort si můžete dopřát třeba jen v koupelně, nebo v celém domě. A nemusíte protopit majlant, ani když zvolíte to nejpohodlnější, elektrické.

Pocitu pohody při topení "podlahou" je dosaženo tím, že se vyhřívá velkou plochou, jejíž teplota je jen o málo vyšší než okolní prostředí. K zmíněným kladům přidejme i hledisko praktické a estetické. V interiéru není třeba umísťovat topná tělesa. Přesto je jeho použití spojeno s různými obavami, které se týkají jak provozních nákladů, tak zdraví.

Co nás hřeje

Elektrické podlahové topení funguje na principu zahřívání topných kabelů, fólií nebo rohoží, které jsou uloženy v podlaze. Může být akumulační, uložené v betonové vrstvě o tloušťce 10–14 cm. Ta se nahřívá v době levného tarifu, většinou v noci, a po zbytek dne je teplo z podlahy postupně uvolňováno.

Podlahové topení

V současné době však převažují přímotopné systémy, kdy jsou topné prvky uloženy blízko pod krytinou. Zaručují rychlejší dosažení požadované teploty podlahy a zejména pružnou regulaci.

Jejich instalace je méně náročná, a zvláště při rekonstrukcích je vítána menší konstrukční výška podlahy. Umožňuje instalaci suchým způsobem, bez použití betonu či anhydritu, což oceníme zejména u dřevostaveb. Elektrické podlahové topení je možné využívat k vytápění celého domu nebo jen k temperování podlah v kombinaci s jiným zdrojem tepla.

Zdraví

Neškodí podlahové topení zdraví? Tato obava byla oprávněná v době, kdy se podlahové topení instalovalo do nezateplených objektů a teplota podlahy dosahovala vysokých hodnot, což při dlouhodobém pobytu mohlo vyvolávat zdravotní problémy. Podlahové topení však do takových budov jako hlavní zdroj tepla nepatří, jak se dozvíme níže.

Při podlahovém vytápění nemá průměrná nášlapná teplota podlahy přesahovat v dlouhodobě obývaných místnostech 26 až 28 °C. Naopak, podlahové topení má i ze zdravotního hlediska svá plus. Teplo se k nám dostává sáláním a jen velmi mírným prouděním, probíhajícím na celé ploše. Tím se oproti bodovým zdrojům tepla omezuje cirkulace, tedy i víření prachu.

Topná hliníková rohož aluMAT je určena pro temperaci laminátových podlah, vytápění dřevěných podlah i pro stropní vytápění.

Podlahové topení zajistí rovnoměrné výškové rozložení teploty vzduchu v místnosti. Na snímku topná hliníková rohož

Velká teplá plocha má vliv na vytváření pocitu tepelné pohody, můžeme vytápět na nižší teplotu a přitom se cítit příjemně. Díky nižším teplotám se pak v místnosti méně vysušuje vzduch.

Podlahové topení se často instaluje v koupelnách, kde kromě teplého dotyku nohou přináší i další výhody: mokré podlahy rychleji schnou, snižuje se riziko výskytu plísní, roztočů a vzniku alergií. Suchá podlaha se také snadněji udržuje v čistotě, neboť se na ni nelepí prach.

Druhou obavou spojenou se zdravím bývá vytváření elektromagnetického pole. Tato otázka je stále předmětem zkoumání a netýká se jen vytápění, ale vlivu všech elektrospotřebičů, které nás obklopují. Nakupujeme-li u renomovaných výrobců, pak jsou produkty dostatečně odstíněny a nepřesahují povolené hodnoty Světové zdravotnické organizace.

Ekonomika

Elektřina rozhodně nepatří mezi nejlevnější a obavy z drahého provozu jsou jistě na místě. Proto je elektrické podlahové topení vhodné tam, kde jí spotřebujeme co nejméně, tedy v současných novostavbách s velmi nízkými tepelnými ztrátami – v domech energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních.

U domů s nízkou potřebou tepla na vytápění hraje čím dál tím menší roli cena energie, a naopak významný vliv mají pořizovací náklady. A ty jsou právě u elektrického podlahového topení nízké.

Rohože systému Thermo Boden dosahují výkonu 150 W/m2, což je ideální hodnota pro temperování dlažby, pro parketové a laminátové povrchy by měl být instalován měrný výkon 120 W/m2.

Ať už je srovnáváme s teplovodním topením, u něhož je investičně náročnější samotná instalace, a musíme navíc připočítat i náklady na pořízení zdroje tepla – plynový či jiný kotel nebo tepelné čerpadlo. To sice sníží provozní náklady, počáteční investice je však vysoká a právě při malé spotřebě energie je její návratnost dlouhá. U plynu je třeba připočíst ještě náklady na vybudování přípojky.

Z hlediska ekonomiky provozu celé domácnosti je velmi důležitý fakt, že při vytápění domu pomocí elektřiny můžeme zažádat o zvýhodněnou sazbu, která platí i 20 hodin denně.

Díky tomu výrazně ušetříme i na provozu ostatních elektrických spotřebičů. Elektrické topení se dá snadno regulovat, lze odděleně řídit vytápění v jednotlivých místnostech, a tím dosáhnout dalších významných úspor.

Elektrické podlahové vytápění

  • možnost instalace svépomocí
  • částečná akumulace tepla
  • přenos tepla sáláním, pocit tepelné pohody při nižší teplotě
  • rychlejší dosažení požadované teploty podlahy
  • pružnější regulace
  • využití zvýhodněné sazby elektrické energie
  • podlahy s instalovaným odporovým vytápěním, využívající nízké cenové sazby, musí být konstruovány jako plovoucí – z důvodu kolísavé tepelné roztažnosti
  • ideální povrch na elektricky vytápěnou podlahu jsou dlaždice nebo PVC, méně vhodný je koberec, protože působí částečně jako izolace a užitečný topný výkon z topných kabelů se ztrácí do spodních vrstev podlahy
  • podklad musí být co nejlépe izolován proti chladu a proti vlhkosti.

Další zajímavé články najdete v časopise Pěkné bydlení.