Škrábance, rýhy, to vše je u nových podlah vítané!

Škrábance, rýhy, to vše je u nových podlah vítané! | foto: Quick-Step

Potlučené a poškrábané. Takové jsou nejmódnější podlahové krytiny

  • 21
Návrat k přírodním materiálům, podlahy upravené řezáním, kartáčováním či ručním škrábáním. To vše patří k podlahám označovaným jako vintage, které někde působí jako opotřebované. Jde o poslední trend, který zasáhl jak dřevěné, tak laminátové a dokonce i vinylové podlahy.

Lidé začínají preferovat přírodní materiály a efekt "ruční práce" nejen v podlahách, ale také v textilu a dokonce v tapetách. Například na posledním veletrhu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem se objevily tapety zdobené drobnými stužkami a mašličkami.

Drobné nepřesnosti či nerovnosti mají být důkazem originální, tedy ruční práce. "K významným inovacím patří také vzhled zvětralé podlahy se zářezy po pile," upozorňuje Marek Stránský z firmy Quick-Step.

Tato úprava se označuje jako katrování. Oč jde? Hlubší zářezy vznikají pomocí dřevoobráběcího nástroje (rámové pily neboli katru) a narušují kolmo strukturu dřeva. Povrch je pak nejen na dotyk, ale i opticky hrubší, působí někdy až rustikálním vzhledem.

Dekapé - odlišná barva zdůrazní strukturu dřeva.

Příjemně se po něm chodí bosou nohou, funguje téměř jako masážní podložka. A protože na takovém povrchu se snadno ztratí drobné škrábance, vypadá podlaha stále stejně dobře. Podlahu lze povrchově dokončit olejováním nebo lakováním.

Kartáče pomáhají vzhledu i odolnosti

Jemnější úpravu než katrování představuje kartáčování, kdy se s pomocí speciálních nylonových kartáčů odstraní z letokruhů nejměkčí části dřeva. Vynikne krása dřeva, povrch je však také tvrdší a odolnější. Opět lze na dokončení použít jak lak, tak olej.

Kartáčované i katrované povrchy je možné ještě dále upravit kontrastním probarvením struktury dřeva. To se označuje jako decapé.

Třeba jasanové dřevo může dostat barevný nádech ořechu. Tento efekt se používá jak na přírodních dřevinách, tak na takzvaných kouřovaných či termicky upravených.

(Thermowood – tak se označují dřeviny, které se při teplotách kolem 210 °C upraví tak, aby získaly vyšší rozměrovou stabilitu, zvýšenou trvanlivost i odolnost vůči dřevokazným houbám či hnilobě.)

Klasické dřeviny jsou opět v módě.

Vintage jako návrat do minulosti

Zájem o vintage podlahy, tedy s patinou a opotřebeným vzhledem, vede i k úpravám, které se označují jako postaršení. Povrch dřeva se upravuje ručním potlučením povrchu, výsledný efekt se ještě může zdůraznit úpravou decapé.

Ve vintage vynikne třeba kaštan, delší dobu opomíjená dřevina. Úrovně v lesku naznačují větší hloubku a reliéf, což zdůrazňuje strukturu a teplý vzhled kaštanového dřeva.

Hladké povrchy tak vystřídaly podlahy s prasklinami a stopami po červotočích a hřebících. Inspirací pro vintage styl však mohou být i oprýskané fasády nebo noviny či orientální grafiky. Ty využila například designérka Virginie Maissen z kreativní agentury Gustave v Curychu.

Opotřebený vzhled - i to je vintage.

Pro švýcarskou firmu Bauwerk navrhla kolekci Vintage Edition, jež nezapře moderní individualismus, ale nechybí zde ani nádech nostalgie či starobylosti. Inspiraci hledala výtvarnice v prostředí Long Islandu i Paříže.

Dřevo, které dřevem není

Jenže efekt "drásaného" dřeva není zdaleka výsadou přírodního materiálu, v podobných dezénech a povrchových strukturách se nabízejí i plovoucí laminátové podlahy.

Výrobci pro ně nehledají dekory exotických nebo módních dřevin, velkým trendem jsou naopak klasické vzory, třeba dubové podlahy. Iluze pravosti je dokonalá, a to i díky jemné textuře, matné povrchové úpravě a novým rozměrům lamel.

Lamely v podobě širokých prken se prosadily i u laminátových podlah.

Venkovská "prkna" napodobují dokonce i vinylové podlahy, a to jak v podobě lamel, tak i u provedení nabízeného v rolích. Dojem dřeva je velmi přesvědčivý, jen počítejte s tím, že takový materiál po vytření schne déle než hladké PVC.