Podlahová krytina: každá má své místo

  • 20
Jedním z hlavních prvků spokojeného bydlení je i kvalitní podlahová krytina. Volit lze například mezi keramickými dlaždicemi, přírodním kamenem, linoleem, dřevěnými parketami, korkem či laminátovou plovoucí podlahou. Co z toho je to nejlepší do které místnosti?

Výběr podlah závisí nejen na finančních možnostech, ale rovněž na vkusu. Velmi často závisí rozhodnutí ještě na mnoha dalších okolnostech, například zda je v rodině nějaký alergik nebo jestli máte třeba pejska.

Navíc je nutné, aby podlahová krytina splňovala řadu důležitých podmínek. "Měla by být odolná, bezpečná, trvanlivá," říká architekt Patrik Tichý. "Měla by se také snadno udržovat a v neposlední řadě též ladit našemu oku i požadavkům, které na ni v té které místnosti klademe."

Začínáme od podkladu
Než se rozhodneme pro nové podlahové krytiny nebo pro renovaci těch současných, měli bychom se v prvé řadě přesvědčit, jestli je v pořádku podklad podlahy.

"Ten musí být pevný, rovný, bezprašný a suchý," upozorňuje Miloslav Šulc ze společnosti Sumi, která se podlahami zabývá. "Pokud nerovnosti přesahují dva milimetry na vzdálenost dvou metrů, musíme povrch srovnat."

Podlaha rovněž musí být dobře izolována, aby nedocházelo k tepelným ztrátám, v patrech pak i odhlučněna.

V módě je dřevo
Volba podlahových krytin podléhá, stejně jako většina věcí, módním trendům i nabídce trhu. Obecně prodejci zaznamenávají návrat zákazníků k přírodním materiálům - dřevu, dlažbě a korku.

Renesanci prožívají i osvědčené technologie starých podlahářských mistrů, například systém plovoucích podlah, kdy krytina není pevně spojena s podkladem a leží jen na izolační mezivrstvě.

"Vždy by se ale mělo vycházet i z funkce jednotlivých místností," připomíná Šulc. Třeba do předsíně je vhodná jiná podlahová krytina než do ložnice, do koupelny určitě nezvolíme celoplošný koberec.

Dřevěné podlahy se vzhledově i celkovým působením hodí spíše do obytných místností s menším namáháním. Imitaci dřeva v podobě laminátových podlah volíme do méně osobních, ale zato namáhanějších prostorů, kde hrozí větší riziko poškození povrchu.

Dřevěné podlahové krytiny z masivu jsou méně odolné než laminátové podlahy, ale jejich výhodou je možnost přebroušení. Co se tedy do jednotlivých místností s ohledem na jejich funkci nejlépe hodí?

Využití krytin

Chodba
* laminátová plovoucí podlaha určená pro vyšší zátěž
* PVC
* linoleum
* keramická dlažba
* štípaný kámen
* zátěžový koberec

Kuchyně
* linoleum
* PVC
* keramická dlažba
* laminátová plovoucí podlaha

Obývací pokoj
* dřevěná podlaha
* laminátová plovoucí podlaha
* korek
* koberec
* keramická dlažba
* mramor, žula
* štípaný kámen

Dětský pokoj
* korek
* linoleum
* koberec
* laminátová plovoucí podlaha

Ložnice
* dřevěná podlaha
* koberec

Koupelna
* keramická dlažba
* teakové dřevo

Předsíň
Při volbě podlahové krytiny do předsíně záleží hodně na tom, kolik lidí bude tudy denně procházet, kolik k nám chodí návštěv, jestli žijeme ve městě, nebo na venkově. Čím větší frekvence pohybu v předsíni, tím odolnější podlaha je třeba. Vhodná je keramická dlažba, linoleum nebo PVC.

Linoleum je vyrobeno výhradně z přírodních surovin (z korkové dřevité moučky, lněného oleje, přírodní pryskyřice a juty). Oproti PVC je tedy dražší, ale má mnohem delší životnost. Módní záležitostí jsou zátěžové varianty plovoucí podlahy (zejména laminátové).

Avšak pozor! Do předsíně nesmí z venkovního prostředí pronikat voda. Není třeba se vzdávat ani koberců. Zátěžový koberec může sloužit i jako čisticí zóna. Avšak s podmínkou, že bude neustále udržován v čistotě.

Kuchyň
Moderní jsou dřevěné a laminátové podlahy. Praxe však ukazuje, že to není zcela šťastné řešení. Kuchyň je totiž v bytě nejzatíženějším prostorem. Občas navíc přece jen něco upadne nebo se vylije.

Právě i krátkodobé působení vody může při zatékání do spár a podkladu velice brzy znehodnotit podlahu.

Proto raději volíme linoleum, PVC a dlažbu. Nutno však počítat s tím, že kvůli spárám je údržba dlažby o něco náročnější.

Koupelna a WC
V koupelnách a na WC se nejčastěji používá keramická dlažba. S ohledem na technické parametry je nejméně náročná, takže při výběru se bez výčitek můžeme řídit především jejím designem. Novinkou v koupelnách je dřevo.

Ale musí jít o dřevo vodoodpudivé. Nejčastěji je to teak, používaný původně na paluby jachet. Na podlaze je příjemné pro přirozenou teplost i netradiční barvu. Cena takové podlahy však vyjde asi na 2500 korun za metr čtvereční.

Obývací pokoj
Obývací pokoj dává možnost široké volby. Přednost v poslední době dostává dřevo, zejména v podobě parket či lamel. Dřevěná podlaha je trvanlivá a snadno se udržuje. Levnější než dřevěné jsou podlahy laminátové.

Místo vrchní dřevěné nášlapné vrstvy je zde použita laminátová imitace. Do obýváku se hodí i korková podlaha. Korek navíc dokonale tepelně i zvukově izoluje a vytváří pocit tepla. Musí však být opatřen odpovídající povrchovou úpravou. Pak se není třeba obávat ani skvrn.

Stále oblíbené jsou i koberce. Z hlediska odolnosti je u nich velmi důležitá hustota vláken. Čím více má vláken na metr čtvereční, tím je odolnější. Celoplošné koberce mají tři základních konstrukce - stříhaný vlas, smyčku nebo jejich kombinaci.

Z hlediska odolnosti jsou nejtrvanlivější koberce smyčkové, které snesou vysokou zátěž a hodí se prakticky do všech prostorů. Větší životnost než koberce celoplošné mají koberce kusové.

Lze je doporučit jako sekundární podlahovou krytinu položenou na dlažbě, dřevěných, korkových nebo laminátových podlahách. Atraktivní je také použití dlažby, zejména máte-li podlahové vytápění.

Ložnice
Podlaha v ložnici patří mezi málo zatěžované. Hodí se sem tedy masivní dřevo, korek i všechny druhy plovoucích podlah. Vhodný je také celoplošný koberec, který s ohledem na funkci místnosti nemusí být zátěžový.

Přednost proto dostane koberec se stříhaným vlasem. I kusové koberce najdou v ložnici uplatnění, zejména v kombinaci s dřevěnou podlahou či laminátovou podlahou.

Dětský pokoj
Pro dětský pokoj jsou vhodné podlahy, které se snadno udržují. Dobrou službu udělá pro svou tepelnou izolaci korek, stejně působí linoleum.

Na trhu je rovněž výběr koberců s dětskými vzory, vhodnými zejména pro předškoláky. Použití dlažby v dětském pokoji se z bezpečnostních důvodů raději vyhneme.

Tvrdost dřeva

Tvrdost dřevěné a parketové podlahy je různá podle druhu a struktury dřeva. Měří se metodou nazývanou podle Brinella. Měření probíhá tak, že se po určenou dobu předepsanou silou na povrch parkety přitiskne ocelová kulička s průměrem 10 milimetrů. Vzniklý otisk se změří a z něj se vypočítá Brinellova hodnota. Čím je dřevo tvrdší, tím je Brinellova hodnota vyšší. Dřevo s hodnotou 1.6 se hodí do málo zatěžovaných prostorů, například do ložnic, dřevo s tvrdostí nad 3.0 je možné použít i do silně zatěžovaných prostorů bytu.

Dřevina - Hodnota podle Brinella

Smrk - 1.3, Borovice - 1.6, Olše - 2.0, Bříza - 2.6, Javor evropský - 3.0, Ořech - 3.4, Třešeň - 3.6, Dub švédský - 3.7, Buk - 3.8, Jasan - 4.0, Jarrah - 4.7, Kanadský javor -  4.8, Merbau - 4.9, Mutenye - 5.1, Sucupira - 5.3, Linnea - 6.0, Jatoba - 7.0

K přednostem podlahy z mahagonových desek s korkovým jádrem z řady WOOD-O-FLOOR od firmy Wicanders patří antistatický povrch, který nepřitahuje prach. Cena od 1 856 Kč/m2, BANIMPEX

Celoplošně lepenou podlahu CORK MASTERS od firmy Wicanders je lépe použít do velkých koupelen či relaxačních místností. Díky svému vinylovému povrchu se totiž nedá přelakovat. Cena 1 440 Kč/m2, BANIMPEX

Plovoucí korková podlaha firmy Wicanders s novou konstrukcí perodrážky lamel se při případné změně bytu stěhuje s námi. Cena od 1 635 Kč/m2, BANIMPEX

Příjemnou atmosféru obývacího pokoje podtrhuje plovoucí dubová podlaha SKEMA FLOOR s laminátovým povrchem. Cena od 498 Kč/m2 podle stupně zátěže, LIGNUM HOLZ

Antialergická celoplošně lepená korková podlaha firmy Wicanders je do dětského pokoje vhodná pro svou pružnost a měkkost. Cena 856 Kč/m2, BANIMPEX

Plovoucí dřevěná podlaha SKEMA FLOOR z olivovníku a s laminátovým povrchem se snadno čistí. Příjemně pruží a nezatěžuje naše záda a klouby. Cena od 498 Kč/m2 podle stupně zátěže, LIGNUM HOLZ

Plovoucí laminovaná podlaha dobře vypadá a snadno se udržuje. Dřevěná zase lépe izoluje a je příjemná pro chůzi.

Dřevěné podlahy tepelně i zvukově izolují

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha Parky s dýhou (0,6 mm) přírodního dubu, tři pásy. Cena 809 Kč/m2, LIGNUM HOLZ