Podlaha se stěhuje se svým majitelem

- Zatímco pro většinu lidí byl výraz plovoucí podlahy ještě před několika lety něčím, co popisuje stav pokoje po vylití řeky z břehů (nebo po vyplavení ze strany sousedů), dnes už mají jasno. Plovoucí podlahu tvoří lamely, které se lepí pouze v drážkách, nikoli k podlaze. Život je ovšem změna. A tak poslední trend, který se do interiérů žene doslova silou jarní povodně, je sice plovoucí podlaha, ovšem zámková. Jednotlivé lamely zde do sebe zapadají jako klíč do zámku. Pevně. Nic se nelepí.
Takzvané zámkové podlahy nabízejí hned několik výhod. "Tou nejdůležitější v porovnání s klasickými plovoucími podlahami je pevnost spoje," tvrdí Martin Havel z příbramské firmy Profi-floor, která zámkovou podlahu nabízela na tuzemském trhu jako první už před několika lety. "Snad devadesát procent problémů, které se kdy u laminátových plovoucích podlah objeví, souvisí totiž se spojením mezi lamelami. Proto vám také žádný výrobce nenabídne záruku na pevnost spoje. Záleží totiž na řemeslníkovi, jak kvalitně odvede svou práci," vysvětluje Martin Havel.

Výhody při pokládání

Princip nových lamel, mezi nejčastější patří Fiboloc, Clever-Click, Loc-tec, Alloc nebo CLIQLock, je v zásadě stejný. Lamely se zasouvají jednoduše do sebe na principu pero-drážka, ale díky jisticímu mechanickému zámku do sebe navíc ještě "zaklapnou". Lamela se tak sama usadí, dotáhne a podlaha lépe "sedí". Naproti tomu u lepených plovoucích podlah se může pod lamely dostat voda. Například v případě, že se použije málo lepidla nebo jiné, než doporučuje výrobce. Lamely pak mohou zareagovat na lepidlo, které vodu obsahuje. Výsledek je stejný - podlaha se "vzduje" jako třená bábovka. Zámkový systém je dokonalý. Když lamely přesně nesesadíte, zámek "nesklapne" neboli lamely se nespojí. Když je vše v pořádku, podlaha dokonale drží. Další výhodu zámkové plovoucí podlahy ocení hlavně ti, kteří už v bytě bydlí a budou měnit podlahovou krytinu "za provozu". Zatímco u klasických plovoucích podlah se doporučuje počkat 24 hodin, než se začne stěhovat vše zpět do pokoje, na zámkovou podlahu můžete postavit nábytek okamžitě. V malém bytě lze dokonce položit lamely jen v části místnosti, pak na hotovou plochu přemístit nábytek a opět pokračovat. "Řada lidí se pouští do pokládky sama," říká Pavel Kolář z firmy Banimpex, která patří k největším dovozcům plovucích podlah na tuzemský trh. "Laik často podceňuje doporučení profesionálů. Ti varují, že na dvoumetrové lati, pokud ji položíme na podlahu, nesmí být rozdíl mezi latí a podkladem víc než tři milimetry, jinak se bude plovoucí podlaha houpat. Když lehkomyslný kutil zjistí teprve během pokládky, že se mu lamely houpou pod nohama, zámkovou podlahu jednoduše rozebere a podklad vyrovná obvyklým způsobem neboli stěrkováním," radí Pavel Kolář.

Podlaha jako stavebnice

Další výhodu zase ocení ti, kteří žijí v pronajatém bytě a po pár letech se stěhují konečně do svého. Zámkovou podlahu rozeberou jako stavebnici Lega a složí ji tam, kde je třeba. To se hodí i v jiných životních situacích. "V manželství nám to moc neklapalo, ale chtěl jsem je udržet. Když si žena přála novou podlahu, pořídil jsem ji," vzpomíná Štěpán Trnka z Prahy. "Kamarád mně doporučil zámkovou plovoucí podlahu. Když jsme se nedávno rozvedli, lamely jsem si odvezl. Ostatní zůstalo manželce. Alespoň mám v pronajatém bytě něco, co se mi líbí," popisuje svou zkušenost Štěpán Trnka. Pro zákazníka je dobré vědět, že zámkovou podlahu lze použít i několikrát. Samozřejmě pro rekordmany ve stěhování nebo v počtu rozvodů to řešení není, lamely donekonečna skládat nelze. Třikrát ano, po páté už těžko. Velkou předností je také snadná výměna poškozených lamel a snadný přístup k tomu, co se skrývá pod podlahou. To se týká zejména podlahového topení, u něhož se může objevit závada.

Stejná pravidla

Pro zámkové laminátové podlahy platí jinak tatáž pravidla jako pro klasické plovoucí podlahy. Na výběr máte výrobky z takzvaného vysokotlakého laminátu "HPL" a nízkotlakého laminátu "DPL". První vás přijde asi na 900 až 1500 korun, za druhý typ zaplatíte od 700 do 800 korun za metr čtvereční. Vysokotlaký laminát tvoří šest až sedm vrstev s výškou kolem 0,7 milimetru, nízkotlaký laminát slabší lamely s melaminovou fólií. Není tak odolný, ale přesto může být kvalitní. Například zámková podlaha Fiboloc z nízkotlakého laminátu za 760 korun za metr čtvereční získala na posledním veletrhu Domexpo ocenění Produkt roku 1999. Před pokládkou by se měly lamely ponechat 48 hodin v místnosti, aby se vyrovnala teplota a vlhkost, v níž byly baleny. Jinak by totiž v místnostech s vyšší vlhkostí mohly lamely "natáhnout" vodu. Výsledkem pak jsou nepříjemné rozměrové změny. Při pokládání se doporučuje dodržet teplotu - kolem 18 stupňů Celsia - a relativní vlhkost vzduchu asi 55 procent. Tyto údaje nabízejí teploměry, které jsou běžně na trhu. Pod lamináty se používají dvě podložky, polyetylenová a dvoumilimetrová pěnová, která slouží i jako zvuková izolace. Ta navíc zvyšuje i pružnost plovoucí podlahy. "Jestliže chcete snížit hlučnost laminátové podlahy kroky na laminátu jsou slyšet mnohem výrazněji než na dřevěné podlaze -, zkuste pod ní položit akustické desky s tloušťkou pět nebo osm milimetrů nebo použijte rovnou podlahu, která má tlumicí podložku," radí Martin Havel. Desky stojí asi devadesát korun za metr čtvereční, podlaha s podložkou, která by měla snížit hlučnost o devět decibelů, bývá dražší průměrně o 120 korun na metr čtvereční.


Laminátové podlahy se doporučují zejména do namáhaných prostor - do hal, předsíní a také do dětských pokojů.