Podlaha dotváří celkový dojem bytu

  • 26
Plovoucí laminátová podlaha, koberec, nebo dlažba? Jakou podlahovou krytinu použít do jednotlivých místností? Důležitá otázka, kterou si klade řada lidí, již si rekonstruují starý byt nebo zařizují nový domov. Vždyť podlaha má velký vliv na celkový dojem z interiéru.

Každá část bytu slouží jinému účelu - a tomu je potřeba podlahu přizpůsobit. Výběr nepodceňujte, neboť po čase by mohl vzniknout problém. Podle odborníků by podlaha měla sloužit řadu let, dokonce generací.

"U jakékoli podlahy, ať jde o koberec či plovoucí podlahu, by investor měl hledět především na kvalitu," radí Josefína Slezáková z ateliéru Bytový architekt.

Výběr podle zatížení
Místnosti v bytě můžeme, co se týče náročnosti a zatížení, rozdělit do tří skupin. Nejnáročnější bývá předsíň, kuchyň a koupelna.

Na opačném konci najdete ložnici a pracovnu. Střed představuje obývací a dětský pokoj, kde je nutné brát na vědomí, jak podlahová krytina dokáže zvukově a tepelně izolovat.

"Investor musí brát ohled především na míru zatížení a provoz dané podlahové plochy. V ložnici lze použít koberec s vysokým vlasem, protože zatížení podlahy není velké a prostor většinou není užíván celý den. Naopak v předsíni volíme velmi odolné podlahy, hlavně dlažby," vysvětluje architekta Slezáková.

Co se týče plovoucích podlah, problém může nastat v panelových domech. "Při nesprávné a nedostatečné izolaci mohou být plovoucí podlahy hlučné. Na to se především v panelácích velmi často zapomíná," připomíná Slezáková.

Při výběru podlahy si položte následující otázky:

1. Kam chcete podlahovou krytinu použít?

2. Jak moc času jste ochotni věnovat její údržbě?

3. Máte doma psa?
Jestliže se totiž můžete na něco spolehnout, tak na fakt, že váš pes se bude po bytě pohybovat po přesně daných cestičkách. Na lakovaných parketách se už po pár týdnech objeví stopy zmíněné pravidelnosti. Výrobci proto doporučují majitelům velkých plemen podlahu s povrchem dokončeným pouze voskem nebo olejem, nikdy lakovanou.

Plovoucí podlaha i do kuchyně?
U pokládání podlah neexistuje žádná direktiva, s kterou místností začít. Avšak logicky je dobré položit nejprve podlahu v předsíni a kuchyni. Tady se ještě nedávno pohlíželo na plovoucí podlahy jako na riskantní záležitost, a to vinou vlhka.

Plovoucí podlahy mají velkou výhodu v porovnání s parketami, kobercem nebo linoleem. Ať už laminátová, nebo dražší dřevěná se pokládá na takzvanou kročejovou fólii. Ta mění tvrdý povrch v jakousi houpačku. Člověk to při chůzi nevnímá, ale klouby ano.

To ocení převážně kuchařky, které stráví přípravou jídla i celé hodiny. Tvrdá dlažba proto není tím nejšťastnějším řešením.

Pokud tedy zvolíte plovoucí podlahu do kuchyně, nelitujte peněz a raději sáhněte po značkové. I tady platí - čím levnější materiál, tím větší pravděpodobnost nepřesnosti spár a možnost zatečení vody pod povrch. Ceny za plovoucí laminátové podlahy se pohybují od 200 Kč/m2.

Odolné linoleum
Kromě vysoce odolné plovoucí podlahy, ošetřené proti vlhkosti, se do kuchyně nejčastěji doporučuje linoleum, které se vyrábí z přírodních produktů. A to proto, že tradiční dlažba je příliš tvrdá.

Linoleum se objevuje na trhu pod třemi názvy podle výrobce: Marmoleum, Marmonette či Linosom.

Například Marmoleum si do svého domu dala i moderátorka Marcela Augustová. Ocenila jeho výhody: barevnou kreativitu, možnost vytvářet různé barevné plochy, velmi dlouhou životnost, estetický vzhled, příznivou cenu a velmi snadnou údržbu.

Je ekologické, odolné proti opotřebení a hygienické. Spolehlivě odolává bodovému zatížení od nábytku a dalších předmětů. A mimoto je podstatně trvanlivější než řada jiných podlahových krytin. Pořídit se dá od 600 do 800 Kč/m2.

Další možností je syntetické PVC. Dnes se vyrábí v mnoha typech, které se odlišují tloušťkou, strukturou povrchu a izolačními vrstvami na rubové straně.

Výrazně se zlepšil dezén, který umí napodobit všechny ostatní materiály - kámen, žulu, dlažbu i dřevo. Jeho výhodou je příznivá cena, snadná pokládka a lehká údržba. PVC je však citlivé na styk s barevnou pryží a méně odolné vůči organickým rozpouštědlům a barvivům. A jeho cena? od 300 do 2000 korun.


další foto

Praktická dlažba
Keramická dlažba je asi nejtradičnější materiál používaný v kuchyni. Používá se již dlouhá léta, a to díky tomu, že splňuje dva důležité požadavky - je trvanlivá a snadno se udržuje. Také nabízí velkou rozmanitost vzorů, barev i povrchů.

Vzdoruje chemikáliím i velkému provozu, dobře se uklízí. Její nevýhodou je však chlad, který vysílá do okolí, což se dá dnes řešit podlahovým topením. Kvůli tvrdosti dlažby se doporučuje pokládat dlažbu spíše do předsíně, koupelny a na WC. Kvalitní česká se dá pořídit od 400 korun za čtvereční metr.

Kdo se rozhodne pro korkovou podlahu, rozhodně neprohloupí. I když dnes není podlahovinou číslo jedna, díky svým vlastnostem si stále udržuje vysoký stupeň preferencí.

Tento krásný přírodní materiál dokonale tepelně i zvukově izoluje a v našich domovech vytváří pocit tepla. Jeho cena činí kolem pěti set korun za metr čtvereční.

Krásné a teplé dřevo
Výběr podlahy ovlivňuje nejen vkus, ale i finanční možnosti. A také touha po kvalitě a životnosti. V té hrají prim dřevěné podlahy - stárnou spolu s námi. Jakékoli škrábance nebo nesrovnalosti lze přehlédnout, naopak je nutné je brát jako součást společného soužití.

Dřevěné podlahy se nejčastěji dávají do obývacích místností nebo pracovny. Podlaháři je dělí podle typů na mozaikové, tesařské, řemenové, špalíkové a fošnové.

Oblíbené jsou dřevěné podlahy tvořené několika vrstvami, jejichž jednotlivé vrstvy jsou lepeny napříč. Dřevo se pak může rozpínat a smršťovat, což je typické pro klasické parkety.

Dřevo je velmi citlivé na vlhko i sucho. Proto by se v místnostech, kde se použije dřevěná plovoucí podlaha, měla teplota pohybovat mezi 15 a 24 stupni Celsia.

Také pozor na příliš velké zatížení. Jednotlivé kusy nábytku by neměly přesahovat hmotnost 200 kilogramů. Pokud pokládáme dřevo na podlahové vytápění, měli bychom se vyhnout běžným masivním bukovým parketám.

Ideální dřevinou je dub, pokud možno bez suků. Zaplatíte za něj od 450 korun za metr. Pro zútulnění dřevěné podlahy na ni můžeme položit koberce různých formátů, barev a velikostí.

Koberec nemusí být lapačem prachu
Pro své estetické a praktické vlastnosti se koberce stále řadí mezi nejoblíbenější podlahové krytiny. I přesto, že v posledních letech dáváme mnohdy přednost plovoucím podlahám, keramické dlažbě či korku.

Koberce totiž navozují útulnou atmosféru a určitý komfort, tepelně i zvukově izolují, mají dlouhou životnost, zachycují nečistoty a snadno se udržují. A že jsou to lapače prachu? Není to tak docela pravda.

Srovnávací testy totiž prokázaly, že tam, kde je kobercová podlahová krytina dobře udržovaná, je obsah pracovních částic ve vzduchu až o polovinu nižší než v prostoru, kde je na podlaze dlažba, dřevo nebo PVC.

Koberec může sloužit i jako čisticí zóna. Avšak s podmínkou, že bude neustále udržován v čistotě.

Kam se co hodí

Chodba
laminátová plovoucí podlaha určená pro vyšší zátěž, PVC, linoleum, keramická dlažba, štípaný kámen, zátěžový koberec

Kuchyň
linoleum, PVC, laminátová, plovoucí podlaha, keramická dlažba

Obývací pokoj
dřevěná podlaha, laminátová plovoucí podlaha, korek, koberec, keramická dlažba, mramor, žula, štípaný kámen

Dětský pokoj
korek, linoleum, koberec, laminátová plovoucí podlaha

Ložnice
dřevěná podlaha, koberec

Koupelna
keramická dlažba, teakové dřevo

Klasická dřevěná podlaha v paneláku

Dřevěná podlaha vynikne i ve spojení s moderním interiérem.

O vzhledu koupelny rozhoduje především dlažba a obklady. Důležité jsou i barevně sladěné doplňky.

Do kuchyně se podle odborníků více než studená a tvrdá dlažba hodí plovoucí podlaha.

Marmoleum se vyrábí z přírodních materiálů, takže až doslouží, je možné je spálit, uložit na skládku odpadu nebo kompostovat.