Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podkrovní byty, které v roce 2011 vybrala porota a čtenáři

  1:00aktualizováno  1:00
Mladý pár a jejich pražské podkroví, talentovaný kameraman, jenž odmítl architekta, a rodiče, kteří se odstěhovali s prací na půdu. To jsou vítězové naší soutěže o nejlepší podkrovní byt, jak je určila porota. V hlasování čtenářů vyhrál "stříbrný" kameraman.

Schody integrované do kuchyňské linky vytváří zajímavý výtvarný prvek v interiéru. | foto: Filip Šlapal

Soutěž iDNES.cz o nejlepší bydlení v podkroví přilákala desítky odvážných. Objevily se jak romantické půdy, tak industriální přestavby nebo klasické projekty na půdách rodinných domů.

Z přihlášených prací bylo vybráno 15 realizací, z nich pak porota vybrala deset finalistů, kteří nejlépe splnili podmínky soutěže. Porota hodnotila především architektonické řešení a estetický dojem, originalitu zařízení interiéru, jeho dostatečné prosvětlení a způsob řešení větrání, ale také praktičnost pro každodenní obývání či práci.

Hlasování veřejnosti se ve svých výsledcích hodně blížilo výsledkům poroty, mezi prvními třemi se v obou hodnoceních objevili dva stejní výherci, byť si prohodili pořadí.

Vyhrál mezonet pro mladý pár

V hodnocení poroty suverénně zvítězil interiér mladého páru z Prahy.
Půdní byt je skvělým mezonetem. Schodiště kuchyňskou linkou

Obytný prostor s pohledem do střešní konstrukce. Niky mezi komínovými tělesy

Obytný prostor s pohledem do střešní konstrukce. Niky mezi komínovými tělesy jsou využity na police pro knížky, plynový kotel a skladování dřeva pro krb.

Hodnocení poroty:
Tento podkrovní byt vyniká přehledným, jasným jednoduchým konceptem, který je patrný a jednotný ve všech částech podkroví. Svým charakterem jednotné materiálové řešení celému prostoru velmi prospívá. Kombinací cihly, tmavé oceli, přírodního dřeva, šedé stěrky a bílých ploch je přirozeně vytvořeno útulné prostředí bez zbytečných dekorací.

Realizace díky použití ne zcela typických detailů vytváří prostředí odlišné od běžných standardů (bezfalcové dýhované dveře, stěrkované stěny, pásy střešních oken, skříně bez soklů, zábradlí bez výplně, pracovní stoly bez nohou a podobně).

Prostor velmi dobře prosvětluje denní světlo, které nenápadně a rafinovaně doplňuje umělé osvětlení. Jako velký klad lze hodnotit i to, že si prostor i po rozsáhlé rekonstrukci zachoval atmosféru podkroví.

V diskusi vytýkali někteří čtenáři nebezpečí, které představuje chybějící zábrana na schodišti. Až si manželé pořídí rodinu, není problém použít sklo, sítě či cokoliv jiného, nijak to nenaruší koncept bytu a schodiště bude bezpečné.

Hra se světlem přinesla druhé místo

Ani o druhém místě se nemusela porota dohadovat. Získal je majitel, jehož profesí je filmová kamera.
Bydlí v úžasném podkroví. Navrhl si je sám, bez architektů

Komín z neomítnutých cihel zastupuje

Komín z neomítnutých cihel zastupuje "původní" prvky.

Hodnocení poroty:

Přehledně řešený půdní prostor, který, ačkoliv je ve svém principu otevřený a zároveň propojený, dokáže svým členěním nenásilně oddělit jednotlivé funkční zóny v bytě do přirozených menších celků s nebývale intimní atmosférou. Ačkoliv v podkroví nezůstaly viditelné konstrukční prvky krovu, působí byt útulným dojmem, k čemuž přispívají mimo jiné i cihelné prvky, citlivě odkazující na původní atmosféru půdy.

V interiéru se velmi dobře pracovalo s přirozeným denním i umělým osvětlením. Díky dobrému vkusu majitele si byt udržel jednotnou tvář.

Třetí místo u poroty se s názorem veřejnosti rozešlo nejvíce, čtenáři této realizaci přisoudili poslední místo. Jenže kritéria soutěže splnilo podkroví velmi přesně!
Utekli před dětmi na půdu, kde si postavili ideální zašívárnu

Podkroví využívají manželé, oba jsou projektanti, k práci a také jako útočiště před dětmi. Mají zde své soukromí a klid.

Podkroví využívají manželé, oba jsou projektanti, k práci a také jako útočiště před dětmi. Mají zde své soukromí a klid.

Hodnocení poroty:
Velmi dobře řešený podkrovní prostor, který využívá přirozenou rytmiku krovu k rozdělení plochy podle funkčního využití (obývací část, relaxační část, pracovna, nástupní část a podobně).

Prostor jednoznačně vyniká velkorysým použitím střešních oken, která výborně zajišťují přirozené denní osvětlení. Osvětlení umělé vyřešili majitelé velmi nenápadně tak, aby nesráželo velkorysost prostoru.

Atmosféru podkroví si prostor zachoval i po rekonstrukci, změně funkce a zesvětlení konstrukčních prvků. Přestože mobilní vybavení interiéru podkroví ještě čeká na vylepšení proti stávajícímu standardu. To, co je pevně spojené se stavbou (návaznost na přízemí, zábradlí, schodiště, okna, trámy atd.), je již perfektně provedeno do detailu.

Hodnocení veřejnosti

Jednoznačným vítězem se u čtenářů iDNES.cz stal majitel půdního bytu, který se spolehl na vlastní síly. A to s počtem 703 hlasy. Na druhém místě se umístil půdní byt ve starém činžáku (596 hlasů), třetí příčka patří mezonetu mladého páru, který zvítězil v hodnocení poroty (341 hlasujících).

Součástí obývacího pokoje je prostorná terasa, ze které je nádherný výhled na

Druhé místo v hlasování čtenářů

Přes veškerá upozornění se objevovaly pokusy o ovlivnění soutěže, opravdu nelze z jednoho počítače hlasovat během jednoho dne třeba třicetkrát, je nutné si uvědomit, že tyto pokusy systém snadno odhalí, a samozřejmě neplatné hlasy smaže.

Celkové výsledky ankety najdete zde:

Klady a zápory

I další soutěžící přišli se zajímavými nápady, přece jen se však občas dopustili i některých chybiček. Z hodnocení poroty tak vybíráme:

Sundal střechu, zboural komíny a postavil si krásný půdní byt

Nad obývací částí vybudoval majitel patro.

Nad obývací částí vybudoval majitel patro.

- celkově byt působí hodně tmavě, to však lze do budoucna napravit
+ pěkně využitý celý půdní prostor, zejména díky mezipatru ve špičce střechy
+ byt má jednotné kultivované řešení, typický pánský byt

Ze staré půdy je krásný byt velký 137 metrů čtverečních

Dominantou kuchyně je jídelní stůl v kombinaci mléčného kaleného skla a

Dominantou kuchyně je jídelní stůl v kombinaci mléčného kaleného skla a lesklého chromu.

+ dobré dispoziční řešení, vkusný výrazný barevný prvek na konci místnosti
- snaha nechat volný prostor bytu, ale ten zůstal nakonec málo prosvětlený denním světlem, protože je zde málo oken a navíc vysoko nad podlahou, není proto vidět z oken ven, což působí vždy trochu depresivně
- v bytě chybí předsíň, z chodby se vstupuje přímo do obývací části.

Krásný byt si manželé postavili na půdě rodinného domu

Půdní byt o velikosti 112 metrů čtverečních vznikl pod střechou rodinného domu

Půdní byt o velikosti 112 metrů čtverečních vznikl pod střechou rodinného domu v Praze-Břevnově.

+ byt má dobrou půdní atmosféru, dobře oddělená klidová a denní část
- zařízení interiéru nedrží jednotnou linii, chybí jednotný styl, bytu by slušelo víc vestavěných kusů nábytku, ne tolik malých skříněk v prostoru.

Rodina koupila malý činžák. Z půdy mají byt 3+1 s fajn terasou

Součástí obývacího pokoje je prostorná terasa, ze které je nádherný výhled na

Součástí obývacího pokoje je prostorná terasa, ze které je nádherný výhled na město.

+ s pokorou a respektem přistoupili k historickém objektu, terasa ale historizujícímu stylu neodpovídá. Styl bytu je však jednotný, drží jednu myšlenku.
+ velkorysé velké okno, díky němu získali majitelé dobré propojení interiéru a exteriéru
- dveře "nakoso" nepředstavují dobré řešení, jak řešit přístup do pokoje
- je dobré ctít "pietu" historického stylu, ale bylo by možné posunout byt při rekonstrukci dál, do dnešní doby.

Starou půdu předělal na dvoupatrový byt s terasou

Menší terasa je spojená s obývacím pokojem. Na podlaze je exotické dřevo Bangkirai.

Menší terasa je spojená s obývacím pokojem. Na podlaze je exotické dřevo bangkirai.

+ dobré napojení interiéru na terasu, dobrá dispozice, dobré prosvětlení i střešní okna nad kuchyňskou linkou
- příliš mnoho nápadů pro jeden byt, je pak stylově nesourodý až trochu přeplácaný
- je vidět značná investice do vybavení, přesto byt nepůsobí jednotně

Z půdy vyhnali holuby a postavili si nádherný byt 2 + kk

Vstup do prvního patra - galerie je řešený točitým schodištěm. Byl to kompromis

Vstup do prvního patra - galerie je řešený točitým schodištěm. Byl to kompromis mezi prostorovými nároky a pohodlím.

+ pěkně, útulně řešená špička pod střechou, drží čistý tvar trojúhelníku (bez nadezdívek), dispozice dobře řešená, dobré prosvětlení
+ terasa je velké plus, kvalitní nábytek lze dokoupit později
- chtělo by to ubrat na dekoracích i na červené barvě v kuchyni, která v tak velkém množství působí agresivně, když se uberou výrazné barvy, bude byt příjemnější.

Vítěze čekají hodnotné ceny za 50, 30 a 20 tisíc korun, a to výrobky firmy VELUX podle jejich vlastního výběru. V porotě rozhodovaly Ing. arch. Klára Bukolská, Ing. arch. Jana Štěrbáková a vedoucí rubriky Bydlení iDNES.cz Alena Řezníčková.

První místo v anketě čtenářů představuje výhru v hodnotě deset tisíc korun, za tuto částku si majitel bytu může vybrat produkty značky VELUX.

Ocenění obdrží bližší informace o výběru a předání cen e-mailem. Vítězům srdečně gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za účast v soutěži!

Autor:
Nejčtenější

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Další z rubriky

Vila v ulici Na baště sv. Jiří na pražských Hradčanech. Okolí Písecké brány je...
Vilová čtvrť na hradebních baštách je nejluxusnější lokalitou v Praze

Někteří obyvatelé Prahy mají to privilegium, že jejich vila stojí přímo na hradbách. Jsou to ti šťastlivci, jejichž domovní adresa zní: Na baště sv. Jiří, sv....  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Nemovitost Manor House je v Little Aston třetím nejdražším domem na prodej....
Luxusní dům ukrývá podzemní garáž pro 25 aut a speciální výtah

Výjimečný dům v anglické obci Little Aston je na prodej za v přepočtu 96 milionů korun. V suterénu má totiž obří garáž pro 25 aut, autosalon a speciální výtah,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.