Podkrovní byty: krásné i zrádné

  • 5
Obliba půdních bytů neustále narůstá, a to i mezi českými celebritami. A je to zcela pochopitelné. Úžasný výhled, klid, velký prostor... Než si však atmosféru takového bydlení budete moci vychutnat, čeká vás mnoho překážek. Vždyť ve většině případů jde o půdy ve starých domech.

Podkrovní byty jsou stále v kurzu. Pro své bydlení si je vybírá i spousta známých lidí, například herec Michal Nesvadba, zpěvák Jan Kalousek, herec a baletní mistr Vlastimil Harapes a mnoho dalších.

Ani známá jména je však neuchránila před martyriem, kterým si museli projít, než se stará a špinavá půda změnila v nový, útulný byt.

Pomoc majiteli
Sisa Sklovská svůj byt objevila přes realitní kancelář, respektive byt o patro níž. "Ten současný v té době ještě neexistoval - byla tady prázdná půda," podotýká zpěvačka.

Jednoho dne za ní přišel majitel, že chce půdu předělat na byty a potřeboval by poradit s tím, jak ji rozčlenit, jaké místnosti vytvořit, co kam umístit.

"Šli jsme se na půdu podívat a já mu řekla: Tady bych si představovala kuchyň s barem, tady pracovnu, šatnu a tak dále. Za pár měsíců to bylo hotové. Tehdy za mnou majitel přišel znovu a nabídl mi, zda se nechci do tohoto většího bytu přestěhovat. S radostí jsem přijala. A dodnes si nemůžu stěžovat," popisuje.

Ultramoderní půda
Herec Michal Nesvadba si podkrovní byt ve starém domě nedaleko centra Prahy upravil před třemi lety. Původně měl dva pokoje a kuchyň, ale po čase se mu podařilo získat ještě půdu nad bytem, z níž vznikla kouzelná půdní vestavba.

Zařízení je moderní a funkční. I při budování tohoto bytu se však vyskytla různá úskalí. První spočívalo v tom, že se nachází v pátém patře bez výtahu.

"Šlo o starou půdu, která byla v šíleném stavu; prostě jak to v takových domech obvykle vypadá. Všechno jsem to musel nechat vyklidit, vyčistit, pak teprve bylo možné začít budovat," říká Michal Nesvadba.

Podkroví s terasou
Pro bydlení v podkroví se rozhodl i zpěvák Jan Kalousek. Tenhle byt je atraktivní především tím, že i když je ve starém činžovním domě, má velkou terasu.

A stejně jako v předchozích případech, i prostor, který získal k přestavbě před více než pěti lety Jan Kalousek, byla klasická stará půda, špinavá, plná trusu od holubů. Dnes by to nikdo nepoznal.

"Jediné, co tady bylo zajímavé, byly staré dlaždice - klasické půdovky, které jsem nechal vyčistit a položit v obývací části bytu," říká zpěvák. "Je to krásný materiál. Spousta lidí je zlikviduje - přelije betonem. A přitom je to taková škoda."

Základní úskalí
Jak je vidět, každý, kdo se rozhodne pro bydlení pod hvězdami, se musí vyrovnat s většími či menšími problémy. Pokud se tedy nerozhodne pro novostavbu nebo koupi již hotového bytu. Jaká jsou tedy nejčastější úskalí při přestavbě staré půdy?

"Jste-li jediným majitelem nemovitosti, máte zčásti vyhráno. Nepotřebujete totiž ke stavbě souhlas ostatních lidí z domu. V případě družstevního domu potřebujete souhlas nadpoloviční většiny družstevníků," říká architekt Jan Zahradník z Atelieru 3.

"A u společenství vlastníků dokonce stoprocentní souhlas!" Stačí tedy jeden jediný soused, s kterým se nedohodnete, a vysněný byt je v nedohlednu. U starých domů mohou navíc vaše představy hodně omezit památkáři.

Staví se podle nových předpisů
Důležité je také si uvědomit, že byt, i když místo staré půdy, stavíme nově. A nový byt musí odpovídat všem současným předpisům. Tady však můžete narazit. Poměrně zásadní je skutečnost, že každý dům vyšší než čtyři nadzemní podlaží musí mít výtah. Kdo ho zafinancuje, záleží na dohodě. Ale připravte se na to, že většinou tak musí učinit investor.

O konkrétním řešení výtahu se pak určitě poraďte s odborníky, nejlépe z některé výtahářské firmy. Podobně je tomu s rozvodem elektřiny. Máte-li štěstí, připojíte se na stávající rozvod a rozšíříte ho jen o vaše patro. U starých domů však může být elektroinstalace ještě v hliníku. A to dnešní normy nepovolují.

"Stavebníka pak čeká buď natažení nového rozvodu až z přízemí, nebo v horším případě rekonstrukce rozvodů v celém domě," upozorňuje Jan Zahradník. I zde lze jen doporučit obrátit se o posouzení na odborníka.

"A tím nejpovolanějším je v tomto případě projektant elektrorozvodů," dodává architekt.

Využití starých prvků
Dalším větším úskalím se může stát podlaha budoucího podkrovního bytu. Zde je opět velmi důležitý verdikt statika. "Podle výsledku můžete podlahu nového bytu udělat přímo na stávající konstrukci, a to buď normální, nebo lehkou," vysvětluje Jan Zahradník.

"Ale často nastane varianta, že staré trámoví nevyhovuje, a pak se musí udělat nová podlahová konstrukce, která nesmí být nijak propojena se stropem pod ní."

To kvůli zatížení. Potíže mohou nastat i s krovem. Ani ten nemusí vyhovovat. A to kvůli únavě materiálu nebo třeba kvůli svému tvaru. Právě tvar totiž udává velikost podlahové plochy. Tu určuje takzvaná nejnižší podchozí výška, která je podle současných norem 120 centimetrů.

Veškerý prostor, který je v podkroví nižší, do podlahové plochy nelze započítat. A podobných překvapení bývá více. Najdou se však i pozitiva. Pokud totiž zvolíte tuto obtížnou cestu namísto koupě hotového podkrovního bytu na trhu realit, ušetříte docela slušnou částku.

Uvažujete-li o tom, že úsporu ještě zvýšíte tím, že si stavbu zorganizujete sami, raději to nedělejte. Jedině tehdy, pokud máte již bohaté zkušenosti v tomto oboru a dokážete uhlídat 10 až 20 profesí najednou.

Vyšší cena, kratší životnost
Cena hotového podkrovního bytu nebo rozpočet na jeho vybudování převyšuje podle odborníků obdobné kroky u klasického bytu zhruba o 20 procent. Důvod?

"Větší stavební náročnost, především kvůli působení slunečního záření, tedy střídání velkých teplotních rozdílů v interiéru," tvrdí architekt Tichý. Naopak životnost podkrovních bytů se uvádí přibližně poloviční. A je to vinou počasí.

"Všechny materiály použité na půdní vestavbu jsou extrémně namáhány. To se týká především oken, střešní krytiny a izolací. Proto je dobré na těchto věcech nešetřit," upozorňuje Patrik Tichý.

Podkrovní byt baletního mistra Vlastimila Harapese je malinký. A v ložnici je dokonce tak nízký strop, že se zde dospělý člověk ani nepostaví.

V půdním bytě je lépe použít skříně na míru.

V půdním bytě je lépe použít skříně na míru.

Podkroví je celé propojené s centrálním obytným prostorem. Nábytek pochází z filmu, ve kterém Nesvadba před lety hrál.

Pro zachování určitého kouzla se herec Michal Nesvadba rozhodl ponechat odkryté trámy.

První podlaží bytu tvoří jedna velká místnost otevřená i do patra. Jan Kasl má totiž rád vzdušnost.

Ideálním řešením je pod zkosenými stěnami v půdních bytech využití skříní na míru.

Půdní byty skýtají největší prostor pro možné úpravy a změny dispozičního řešení.

Při přestavbě staré půdy vás čeká mnoho překážek.

Na zařízení interiéru a estetické dodělávky si už majitelé sáhnout nenechali a vše vymýšleli sami. Hlavním interiérovým trikem je bezesporu různě vysoká podlaha. Vyplynula z potřeby překlenout nosný trám uprostřed místnosti, který se celou dobu stavby překračoval.

Na zařízení interiéru a estetické dodělávky si už majitelé sáhnout nenechali a vše vymýšleli sami. Hlavním interiérovým trikem je bezesporu různě vysoká podlaha. Vyplynula z potřeby překlenout nosný trám uprostřed místnosti, který se celou dobu stavby překračoval.

,