Barvy do interiéru vnášejí především doplňky. Celou jednu stěnu hlavního

Barvy do interiéru vnášejí především doplňky. Celou jednu stěnu hlavního obytného prostoru zdobí důmyslný policový systém, jehož autorem je italský designér Daniele Lago. | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Byt, kde na první pohled nábytek levituje. Stojí totiž na skle

  • 35
Hravý interiér bytu v Českých Budějovicích na první pohled odráží kreativní založení Lenky, která tráví víc času na cestách než doma. Jeho poznávacím znamením jsou neotřelé barevné kombinace a zdánlivě levitující nábytek.

Byt v novostavbě v Českých Budějovicích obývá Lenka Ketroušová,  která pracuje v reklamě, se svou dvanáctiletou dcerou.

Bydlíte v centru, několik minut chůze od náměstí a přitom v novostavbě, kterých zde není mnoho. Co vás sem přivedlo?
Byt jsem hledala téměř půl roku. Dlouho jsem žila v paneláku na periferii města a chtěla být blíž centru. Také jsem potřebovala víc prostoru. To sice byty ve starší zástavbě nabízejí, ale v mnohém nesplňují současné potřeby.

Často nemají výtah a v širokém okolí je navíc těžké najít místo k parkování. S tím vším developer při výstavbě počítal, a tak lze z ulice vjet přes dvoje dveře do dvora, kde jsou parkovací stání, a pak vyjet výtahem až k bytu. Je to nejen pohodlné, ale také velmi bezpečné řešení.

Měla jste před převzetím bytu možnost ovlivnit standard základního zařízení?
Ano, a cítila jsem to přímo jako nutnost, aby byt vyhovoval mým potřebám. Kromě kuchyně, kde jsme upravili rozvody, jsem také výrazně zasáhla do řešení koupelny, ve které bylo příliš malé umyvadlo a přitom tu měla být umístěna pračka. Ta podle mě dnes již do koupelny nepatří.

Pračku jsem proto přemístila na chodbu, do koupelny zvolila prosklený sprchový kout a zbylo místo i na velké umyvadlo. Původně zde také měla být laminátová podlaha, dala jsem přednost dřevěné. Dveře jsem vybrala dodatečně tak, aby svým vzhledem navazovaly na vybavení bytu.

Hlavní přáním majitelky bylo, aby kuchyňský nábytek připomínal kuchyň co nejméně. To se podařilo – pracovní ostrůvek vypadá spíše jako komoda a velký úložný prostor se spotřebiči zase jako šatní skříň.

Právě vybavení bytu je výrazné a zároveň ponechává prostoru dostatek vzdušnosti. Jak se vám takového efektu podařilo docílit?
Při hledání kuchyně jsem objevila italskou značku Lago, která mě zaujala. Ve spolupráci s odborníkem Radimem Zálešákem jsme pak vymysleli koncept hlavního obytného prostoru a zařídili jej nakonec celý nábytkem tohoto výrobce – chtěla jsem dosáhnout jednotného vzhledu.

Slovo designéra

Radim Zálešák, DiS
Jedním z požadavků investora byla moderní černobílá obytná kuchyň. Myslím si, že se nám podařilo vytvořit něco nového, neokoukaného, vybočujícího ze zažitých podob interiérů.

Nábytek působí lehkým dojmem díky skleněným nohám, které navozují dojem, že se nábytek vznáší nad podlahou. Kuchyně není dominantou prostoru, ale jeho součástí. Knihovna není knihovnou, ale stromem, dávajícím prostoru dynamiku.

Barevné řešení je postavené na černobílé kombinaci, kterou vnímám jako nadčasovou. Bylo však nutné ji zjemnit veselejšími barvami. Ty jsme do interiéru vnesli především doplňky. Velmi se mi osvědčilo skleněné podnoží, které zde má nejen jídelní a konferenční stůl, ale dokonce i pohovka a kuchyň. Především díky tomu interiér působí velmi lehce a přitom zde nic nechybí.

Je skleněné podnoží dostatečně odolné? Jak se udržuje?
Mám dokonce zkušenost, že je odolnější než dřevo. Skleněné plochy jsou také na nábytku. Chrání tak lakovaný povrch, který se udržuje mnohem hůře. Stačí použít prostředek na čištění skla a nevznikají žádné šmouhy.

Skleněné podnoží u nábytku je nejen velmi estetické řešení, ale také po praktické stránce se v podkrovní místnosti se sníženými stropy osvědčilo jako prvek ponechávající prostoru více vzdušnosti než klasické dřevěné nebo kovové podnoží.

Aby té práce s údržbou bylo ještě méně, tak na dvířkách kuchyňské skříně, která se otvírají stiskem, se střídají matné povrchy s lesklými. Při otvírání stisknu tedy matnou plochu, na které nezůstane žádný otisk. Kromě této praktické stránky mi velmi vyhovuje, že kuchyň esteticky dokonale zapadá do obývacího prostoru. Návštěvy někdy ani nevěří, že tak elegantní nábytek může být plnohodnotnou kuchyní.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.