Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podkroví rozzářili bílou a veselými barvami. Bodují tu i vtipné nápady

  1:01aktualizováno  1:01
Architekti vnímali od počátku proměnu tří malých bytů a půdy nad nimi v moderní mezonetový byt jako velkou výzvu. Rekonstrukce se povedla a mladá rodina se mohla stěhovat už za pět měsíců.

Obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelním koutem ve spodní části bytu. Stěna z tvárnic Ytong s nasvícenými nikami nahradila nábytkovou stěnu. Bílá lazura odlehčila původní krov, třívrstvá podlaha je z běleného dubu. | foto: MK ARCHITEKTI

Činžovní třípatrová vila v pražských Dejvicích stojí v řadě domů postavených ve stejném stylu ve třicátých letech minulého století. Původní majitel pro svoji početnou rodinu vybral pěknou a dodnes klidnou lokalitu, nešetřil na pozemku ani na velké zahradě.

Ta mimochodem okouzlila i současné majitele podkrovního bytu. Mladí manželé sportují, jsou aktivní a stejně tak vyřešili změnu bydlení. Daniel s Martinou žili se dvěma malými dětmi v bytě 3+kk a věděli, že jim brzy bude těsný.

Fotogalerie

Na inzerát objevili poblíž svého tehdejšího bydliště zajímavý dům, v němž bylo na prodej horní patro a půda. Rozhodli se pro koupi i následnou kompletní přestavbu. Dnes tu na ploše 160 m2 bydlí i s nedávno narozeným třetím potomkem.

Tři v jednom

Během let proběhly v horním patře úpravy, jejichž výsledkem byly tři minibyty s nevyhovujícím zázemím. "Chtěli jsme vzdušný prostor, moderní styl a světlé tóny," říká Daniel, který je grafickým designérem, má cit pro barvy a miluje design.

Přáním manželů bylo soukromí pro ně i pro děti a dvě koupelny. Přestože měli jasno, věděli, že se akce bez odborníků neobejde. Projekt minimálně využíval horní patro půdy, což bylo v rámci rekonstrukce neekonomické.

Na doporučení souseda oslovili studio MK architekti. Nový návrh rekonstrukce, v němž se architektům podařilo spuštěním vazných trámů zvětšit plochu bytu o 60 m2 a dostat do interiéru více přirozeného světla, majitele nadchl.

Architekti i majitelé vsadili na bílou barvu a doplnili ji svěžími doplňky.

Architekti i majitelé vsadili na bílou barvu a doplnili ji svěžími doplňky.

Řemeslo a technika

"Ocenili jsme, že nám majitelé dali volnou ruku. Domlouvali jsme se na podstatných věcech a ladili detaily. Nejnáročnější na řemeslnou zručnost byla čtrnáctidenní práce s mozaikou a tvarování fabionů, které jsou v koupelně praktičtější než rohy," dodává Ester Miluničová z ateliéru MK architekti.

Součástí obytného prostoru je kuchyň vyrobená na míru včetně jídelního stolu, jejž v případě potřeby mohou majitelé zasunout do pracovního ostrůvku. Stejně jako v koupelně architekti použili oblé fabiony, tentokrát na pracovní desce z dobře tvarovatelného a odolného materiálu Corian. Dominantou je netradiční knihovna vyzděná z tvárnic Ytong nahrazující nábytkovou stěnu.

Ložnice rodičů v horním patře s kulatým oknem do zahrady. Nasvícená a bílou

Ložnice rodičů v horním patře s kulatým oknem do zahrady. Nasvícená a bílou lazurou natřená konstrukce krovu neruší místnost rustikálními trámy. Bílá a zelená skříň s úložným prostorem zakrývají část krovu a byly vyrobeny na zakázku, podlaha z běleného dubu.

Největší pýchu majitele, který se ve volném čase věnuje hudbě a má vztah k moderní technice, představuje takzvaný sběrnicový systém nebo také inteligentní elektřina (Nikobus od firmy Moeller).

V jedné skříňce se ukládají informace pro ovládání intenzity světla, zvuku či teploty jednotlivých místností.

Teplo domova

Stoprocentně nízkoenergetický standard je dnes běžný u nově postavených rodinných domů. Zajistit tepelnou pohodu v zrekonstruovaném podkroví je vzhledem k nedostatečné původní izolaci i nevýhodné poloze pod střechou náročnější. Architekti použili takzvanou nadkrokevní izolaci, která jim kromě toho umožnila odhalit originální konstrukci krovu a využít ji v interiéru horního patra.

"Za rok protopíme 8 000 Kč, s přípravou teplé užitkové vody měsíčně jen tisícovku," říká Daniel. Mezonetový byt v zrekonstruovaném podkroví ve vile z 30. let minulého století vytápějí majitelé plynovým kondenzačním kotlem Protherm.

Efektní barevná mozaika posunula koupelnu ve spodní části bytu o kategorii výš.

Efektní barevná mozaika posunula koupelnu ve spodní části bytu o kategorii výš. Architektka použila k vytvoření dokonalého celku kromě nápadu cenově přijatelný materiál. Obkladač nařezal z jednotlivých barev pruhy, podle návrhu architektky je poskládal a slepil v celoplošnou mozaiku. Cena mozaiky je 500 Kč/m2, k výsledné částce museli majitelé přičíst odměnu za nadstandardní výkon obkladače.

Rodina počítá do budoucna ještě s výměnou klasických střešních oken v horním patře za balkonové vstupy, jež jim otevřou výhled i vstup na plánované dvě malé terasy vedle ložnice.

Architektonický ateliér MK ARCHITEKTI

Ing. arch. Ester Miluničová (*1976)
Absolventka Fakulty architektury ČVUT Praha, odborné zkušenosti získala v letech 2005-2009 v předních architektonických studiích, navrhovala rekonstrukce bytů, rodinných domů, půdní vestavby, ale také novostavby.
Ing. arch. Bedřich Kostorek (*1977)
Absolvent Fakulty architektury ČVUT Praha, pracoval v předních architektonických ateliérech, absolvoval roční stáž v německém Mnichově, získal ceny v architektonických soutěžích.

V roce 2009 architekti společně založili ateliér MK ARCHITEKTI, v portfoliu mají rekonstrukce bytů, podkroví, ale také návrhy interiérů veřejné sféry.

Slovo autorů

"Základem projektu rekonstrukce bylo ponechání uliční fasády. Naopak do zahrady jsme navrhli vikýř. Dodrželi jsme stejný tvar střechy a doplnili jej kulatým oknem - stejným prvkem z uliční fasády. Spuštěním vazných trámů zhruba o 40 centimetrů jsme získali navíc 60 čtverečních metrů plochy, i když na úkor výšky spodního patra," říkají autoři.

A pokračují ve výčtu: "Nechali jsme odkrýt konstrukci krovu a očištěné impregnované trámy natřít bílou lazurou, aby nepůsobily příliš rustikálně. Interiér se musí líbit hlavně těm, kteří v něm bydlí, proto jsme vybrali neutrální odstíny materiálů, podlah, stěn a oken tak, aby je majitelé mohli doplnit oblíbenými jasnými tóny nábytku a doplňků."

Jeden z dětských pokojů ve spodní části bytu. Zajímavý nábytek s úložným

Jeden z dětských pokojů ve spodní části bytu. Zajímavý nábytek s úložným prostorem i většinu doplňků pořídili rodiče v IKEA, podlaha je opět z běleného dubu (Podlahy Šesták).

Majitelé ušetřili:
• cenově výhodné byly ocelové dveře Hörmann za 4 000 Kč
• za třívrstvou podlahu z masivního dubu zaplatili 1 200 Kč/m2
• ušetřili na prototypu designové vany, stála 15 000 Kč
• skleněnou zástěnu Alfa Glass pořídili za 20 000 Kč

naopak nešetřili:
• na kvalitních spotřebičích Siemens do kuchyně v úsporné třídě A+
• za nábytek do kuchyně vyrobený na míru bez spotřebičů zaplatili 150 000 Kč
• nešetřili na desce z materiálu Corian (přibližně 7 000 Kč/bm, včetně zpracování)
• za 5 metrů LED pásky zaplatili 2 700 Kč
• nejvyšší položkou byl kvalitní úsporný sběrnicový systém "inteligentní elektřiny"

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 2/2012.

Autor:
Nejčtenější

Kuchyňskou linku designérky zredukovaly pouze na spodní skříňky. Je zde plně...
Jak se staví sen pro ženu, které zůstal jen vybydlený byt

V Otvovicích všichni znají nejen Lucii Bílou, ale také nemocnou Zdeňku. Roztroušená skleróza ji trápí už skoro dvacet let a invalidní důchod není právě zdrojem...  celý článek

Bill věří, že se mu podaří všechny knihy přestěhovat a k prodeji nabídne pouze...
Dům pro vášnivé čtenáře je na prodej s knihovnou pro 10 tisíc svazků

Jane a Bill Moyleovi shromáždili během svého života velké množství knih. Jejich dům nedaleko anglického města Kington se postupně zaplnil deseti tisíci svazky....  celý článek

Z visuté terasy je nádherný výhled na řeku a okolí.
Mají visutou terasu a kamenné schody. Ty zničily záda i kamarádům

Na stavbě domu se často podílí celá rodina i spousta přátel, jsou však okamžiky, kdy se bez této pomoci neobejde ani zdánlivě jednoduchá stavba terasy. To je i...  celý článek

Dům s přilehlou garáží při pohledu z ulice. Okna nahoře patří třem ložnicím....
Postavili si moderní „perníkovou chaloupku“. Šindele nahradil hliník

Rodinnému domu opláštěnému hliníkovými šablonami přezdívají místní perníková chaloupka. Leží kousek od Brna, v malebné obci obklopené vinicemi. Majitelé v něm...  celý článek

Spirály. Dostatek světla, příjemné barvy a ladné křivky jsou potřeba v Nové...
Prozářená architektura. Most v poušti i ladné křivky psychiatrie

Světové stavby posledních let, které si nejlépe poradily se světlem a pohrály si s osvětlením. Většina z nich získala nominaci či zvítězila v prestižních...  celý článek

Další z rubriky

Mladá právnička si koupila přízemní byt v holešovickém činžáku na Praze 7....
Přes den právo, v noci tanec. Skvělá proměna bytu s jedním oknem a tyčí

Mladá právnička si koupila přízemní byt v holešovickém činžáku na Praze 7. Prostor o rozloze 60 metrů čtverečních nutně potřeboval rekonstrukci. Majitelka...  celý článek

Výklopné lůžko nabízí i čalouněné čelo. Jídelní stůl je ukrytý v zásuvce...
Nápady do malých bytů: postele mizí ve stěnách stejně jako stoly

Malé byty nejsou výsadou pouze českých či moravských sídlišť. Jsou všude ve světě, Itálii nevyjímaje. Tady ovšem mají jednu velkou výhodu: najdete zde docela...  celý článek

Pohled na jeden z modelových domů
Dům za milion korun přichází z Ruska. Nadšenec Sokolov má už dva

Mladý ústecký stavař Jakub Štráchal opustil projekty developerů a přivezl do Česka koncept DublDom ruského architekta Ivana Ovchinnikova. Stavba dorazí na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.