Letošním tématem studentské soutěže společnosti Central Group  byly bytové domy

Letošním tématem studentské soutěže společnosti Central Group byly bytové domy | foto: archiv Central Group

Podívejte se na bytové domy pro 21. století, elegantní stavby z vesmíru

  • 34
Regály naplněné domky se zahradou, skládací i závěsný dům z boxů. To jsou stavby, ve kterých můžeme za pár let žít. Podívejte se na originální i "ujeté" návrhy mladých architektů ze studentské soutěže společnosti Central Group.

1. místo
Miroslav Klofáč, Tomáš Lindovský, Martin Stára, Kamil Štajgl (ČVUT Praha)
Cena v hodnotě 100 tisíc korun

Vítězný návrh studentské soutěže Bytový dům pro 21. století

Autoři dům poskládali z dvoupodlažních bloků připomínajících kontejnery, mezi ně umístili terasy a zahrady i se stromy.

Schodiště a výtahy vedou středem budovy. Moduly lze různě kombinovat, takže je možné postavit více podobných domů vedle sebe a každý bude vypadat jinak.

Porota ocenila architektonicky čistý koncept, dům označila za elegantní a přesvědčivý. Zaujalo ji dispoziční řešení bytů, které umožňuje propojit byt s terasou.

Hodnocení člena poroty

David Vávra, architekt

Když jsem procházel soutěžní návrhy, říkal jsem si, že tenhle mi nejvíc lahodí, je pro mě vítěz. U jednoduchých geometrických řešení je důležité, jestli autoři harmonicky zvládnou proporci.

Je to navíc skládačka, což málokdo umí udělat s takovou elegantní čistotou, která člověku připomíná možná až geometrické návrhy z počátku 20. století. Proto jsem rád, že dům vyhrál, je pro mě ztělesněním vybroušeného, elegantního řešení.

2. místo
Veronika Dobešová, Gabriela Blažková (VUT Brno)
Cena v hodnotě 50 tisíc korun

Bytový dům pro 21. století

Na nevytápěné nosné jádro, jímž vedou veškeré instalace, je možné zavěsit tři typy boxů s jednotlivými byty.

Dům využívá ekologické technologie - tepelná čerpadla, rekuperaci vzduchu a splachování dešťovou vodou, což ocenila i porota.

Zaujalo ji také, že zvolený systém inspirovaný japonskou architekturou umožňuje vytvářet neopakovatelné kombinace, stejně jako dobré prosvětlení bytů. Autorkám vytkla jen chybějící výtah a nepřesvědčivé řešení dispozic.

Hodnocení člena poroty

Eva Koláčková, architektka, Central Group

Tento návrh se mi líbil na první pohled, byl to pro mě favorit. Zaujal mě princip, podle kterého lze dům rychle složit a rozložit, nebo vyměnit starší "kostky" za nové, čímž by se stále obnovoval vzhled domů.

Přitom jsou to jednoduché buňky tvořící jakýsi "květák", dům tak vypadá tvarově zajímavě. Samozřejmě je otázkou, jestli by šlo dům postavit.

Oceňuji, že se autorky jako jedny z mála zabývaly dopadem na životní prostředí, což bude asi jedno z témat architektury příštích let.

3. místo
Anežka Martínková, Ondřej Synek (AVU Praha)
Cena v hodnotě 25 tisíc korun

Bytový dům pro 21. století

Autoři se inspirovali panelovými domy, myšlenkami architekta Le Corbusiera a takzvaného teorému - regálu naplněného rodinnými domky i se zahradou. Do rastru
5 x 5 x 3 metry vložili různorodé moduly bytů.

Porota ocenila, že jednoduchá forma domu nechává volnost životu, řešení připodobnila pavlačovému domu. Systém je variabilní, malá hloubka dispozice umožňuje dobrý přístup světla.

Přínosné je u spodních bytů spojení s provozovnami služeb a kancelářemi. Porota návrhu vytkla jen nadbytečnou konzolu vytvořenou ubráním jednoho modulu na kraji přízemí.

Hodnocení člena poroty

Petr F. Bílek, architekt

Z pěti finalistů mě nejvíc zaujal tento návrh. Využívá velmi mělký půdorys a díky kontejnerovému systému vytváří obrovskou variabilitu prostorů.

V mezonetových bytech lze žít v několika úrovních, chodit do zahrady a mít vlastně rodinný dům uprostřed nosné konstrukce.

A kdyby na kraji přízemí nebyla konzola, dům by působil daleko příjemněji. Nosnou konstrukci mohli autoři vytáhnout výše, aby bylo vidět, že lze dům ještě dál nastavit.

O soutěži

Studentská architektonická soutěž společnosti Central Group o nejlepší návrhy domů pro 21. století se konala už počtvrté.

Letošním tématem byly bytové domy, které se v minulých ročnících střídaly s návrhy rodinných domů. Porota vybírala z 29 prací, což je nejméně v historii soutěže, například loni jich bylo 77. Jeden přihlášený návrh se nemohl ucházet o ceny, protože přišel až po termínu odevzdání.

Porotci se shodli na tom, že na první pohled byly letošní návrhy většinou průměrné a nepříliš odvážné, ale po důkladnějším rozboru se nakonec podařilo ve čtyřech kolech vybrat několik originálních a velmi dobrých projektů.


Další finalisté - návrhy, které nedosáhly na cenu

Miroslav Šajtar (ČVUT Praha)

Cílem návrhu bylo "bezbolestně" zahustit město, ušetřit tím stavební pozemky a zamezit rozpínání města do okolní přírody.

Autor vychází z toho, že bydlení v nízkopodlažních domech umožní mírně zvýšit koncentraci obyvatel při zachování kvality života.

Bytový dům pro 21. století

Proto navrhl domy se dvěma až třemi poschodími. Zároveň vzal v úvahu trend práce na dálku, takže k jednotlivým bytům přičlenil malé kanceláře.

Tím odpadá energeticky a časově náročné cestování za prací a ve městě nevzniknou "mrtvé zóny" - prázdné obytné čtvrti ve dne a vylidněné kancelářské čtvrti v noci.

Tuto kombinaci vybavenosti a bydlení také ocenila porota. Autor také pro bytový dům zvolil blokovou zástavbu, která má nižší energetické nároky než samostatně stojící budovy. Mezi domy vytvořil nepravidelné dvory.

Ondřej Stehlík (VUT Brno)

Student umístil svůj válcový dům do prostoru mimoúrovňové křižovatky, mezi nájezdy na Hlávkův most v Praze. Zvenčí je kvůli hluku z ulice hodně uzavřený, světlo do bytů propouštějí jen úzká okna.

Bytový dům pro 21. století

Stěny do atria jsou naopak téměř zcela prosklené, aby propustily co nejvíc světla shora. V domě je i dvoupatrové parkoviště ukryté pod zemí.

Porotě se líbilo, že autor využil zdánlivě nezastavitelné území. Je to podle ní architektonicky silný nápad, ale byl by vhodnější pro jinou funkci než pro bydlení, například pro hotel.

Další zajímavé projekty z předposledního kola najdete ve FOTOGALERII

Originalita je na prvním místě
Zdeněk Lukeš
historik architektury, předseda poroty

Úroveň soutěže je každý rok podobná. Letos bylo méně návrhů, ale stejně jako v minulých letech asi pětina skutečně invenčních.

Zaujalo mě, že se několik projektů inspirovalo japonským stylem ze 60. let, kterému se říká metabolismus a který umožňuje variabilitu řešení. Vytvoří se základní rastr a modul, který se může z rastru vyjímat nebo kombinovat, čímž vzniká struktura.

Přesahem pro 21. století jsou návrhy nějak "ujeté", jejich autoři mají fantazii, nebojí se riskovat, vybírají nezvyklá řešení a lokality. Čím více jdete do takových rizik, tím více se objevuje problémů.

Ne vždycky je ten originální nápad proveditelný, ale originalitu rozhodně oceňujeme na prvním místě. Vítězné projekty jsou však skutečně dotažené, obsahují minimum chyb.

Zvítězil elegantní dům z vesmíru
Filip Grygera
redaktor MF DNES, člen poroty

Zatímco v minulých ročnících se studenti hodně zabývali ekologií, letos toto téma chybělo. Přibyly však nápady na zahušťování města, buď zástavbou proluk, nebo návrhy bytových domů, kde byty mají charakter rodinných domů. Hodně projektů využívalo modulový systém, což je i případ tří oceněných prací.

Když jsem poprvé uviděl návrh, který pak soutěž vyhrál, nejdřív jsem se lekl. Připomněl mi tajemný monolit ze sci-fi 2001: Vesmírná odysea, který se znenadání vztyčil mezi prehistorickými lidmi, a ti se pak začali vzájemně vraždit.

Posazený v parku na mě působil arogantně, použitý modulový systém mi nepřipadal příliš nový ani energeticky úsporný. Proto jsem ho dal mezi návrhy k vyřazení. Při zasedání poroty jsem však změnil názor.

Chcete vědět více?

Vše o soutěži Bytový dům pro 21. století najdete ve středeční příloze
Bydlení MF DNES.

Zkušení kolegové návrh chválili a já jsem musel uznat, že je dobře připravený a na rozdíl od jiných mu nechybí originalita.

Po dalším zkoumání se mi líbil čím dál víc, a nakonec jsem mu při hlasování dal nejvyšší známku. Místo temného monolitu jsem v něm objevil světlého elegána hodného titulu "dům pro 21. století".

,