Sídlo Charlese Darwina v anglickém Kentu je obklopené velkou zahradou

Sídlo Charlese Darwina v anglickém Kentu je obklopené velkou zahradou | foto: Profimedia.cz

Podívejte se do domu, kde žil Charles Darwin

  • 0
V anglickém Kentu byl pro veřejnost znovu otevřen rodinný dům autora evoluční teorie Charlese Darwina. Pro návštěvníky je připravena stálá výstava přibližující Darwinův život i dílo.

Přírodovědec, od jehož narození ve čtvrtek uplynulo 200 let, se do něj se ženou Emmou nastěhoval roku 1842, šest let po návratu ze slavné plavby na palubě lodi Beagle.

Sídlo obklopené velkou zahradou a loukami prošlo v minulých letech rekonstrukcí. Vybavení je z velké části autentické a umožňuje nahlédnout do života rodiny i do míst, v nichž vznikl revoluční vědecký názor.

Dům Charlese Darwina v anglickém Kentu

Pokoje v přízemí nabízejí pohled do rodinného života.  

Jedna z místností je rekonstrukcí stísněné lodní kabiny na lodi Beagle, v níž Darwin při pětileté cestě ukládal vzorky sesbírané u pobřeží Jižní Ameriky a Austrálie a hlavně na ekvádorském souostroví Galapágy.

Darwin v kentském domě žil čtyři desetiletí, až do smrti. A zde vznikla jeho nejslavnější práce O vzniku druhů přirozeným výběrem.

Biologii se věnuje i Darwinova prapravnučka Sarah, která úpravu sídla ocenila slovy: "Vyvolává to vzpomínky a myslím, že zde člověk pocítí, jak jeho rodina žila. Pracoval doma a lze si představit, jak hlučné byly děti. V tom domě se zřejmě dařilo lidem i myšlenkám."

Pracovna Charlese Darwina v anglickém Kentu

Pracovna Charlese Darwina.

Rekonstrukce se ujala společnost English Heritage. Její šéf sir Barry Cunliffe řekl: "Tento dům se stal pevnou kótou na mezinárodní mapě nejvýznamnějšího vědeckého dědictví".

Instalace expozice v prvním patře přišla na milion liber (32 milionů korun) a kromě původních objektů jsou tu i multimediální materiály, v nichž návštěvníka provádí například známý autor přírodovědných filmů sir David Attenborough.

Pokoje v přízemí nabízejí pohled do rodinného života rodiny Darwinů. Je tu místnost s kulečníkem, jídelna s porcelánovou soupravou firmy Wedgwood zděděnou po Darwinově matce Susannah Wedgwoodové, obývací pokoj s krbem a piánem, na němž hrávala Darwinova manželka. Stojí na něm dva květináče, v nichž Darwin pozoroval chování žížal za zvuku rodinného koncertování.

Dům Charlese Darwina v anglickém Kentu

Darwin žil v kentském domě čtyři desetiletí. 

Rekonstrukcí prošly také zahrady a skleník. Sarah Darwinová se domnívá, že za schopnost pozorovat přírodu Darwin vděčí právě tomu, že žil v tomto venkovském prostředí.

"Darwin byl zakladatelem biologie a toto místo stejně jako celou Británii používal jako svou živoucí laboratoř. Lidé vědí spíš o jeho pobytu na Galapágách, ale bylo to právě zde, kde strávil čtyřicet let svého života."

Downeský dům Darwinovi umožňoval život poblíž metropole, ale zároveň byl útočištěm klidu pro jeho práci i velkou rodinu. Měl deset dětí, z nichž sedm se dožilo dospělosti.

Pracovna Charlese Darwina v anglickém Kentu

Dům poskytoval Darwinovi nerušený klid pro práci a bádání.

V domě je také řada předmětů, které měl s sebou na lodi Beagle, například slaměný klobouk. Je zde první vydání spisu O vzniku druhů a také velmi osobní věci jako kapesník nebo snubní prsten. "Chcete-li nahlédnout do Darwinova myšlení, přijďte sem, kde pracoval i psal, prohlédněte si věci, na něž se díval, a získejte představu o tom, jak žil," řekla Jenny Cousinsová z English Heritage.

Charles Robert Darwin
(12. 2. 1809 - 19. 4. 1882)

Britský přírodovědec a zakladatel evoluční biologie. Evoluční teorii opíral o přírodní a pohlavní výběr. Myšlenky a poznatky Charlese Darwina byly rozvíjeny a částečně zneužity některými jeho pokračovateli - tzv. sociálními darwinisty. Jejich úsilí nakonec vedlo až ke vzniku eugeniky a rasových teorií.

Zdroj: Wikipedie

,