Počítačový kout není jen v pracovně

  • 8
Pokud se rozhodnete vytvořit si domácí pracovnu, nejdůležitější je pro lepší bydlení výběr místa. Nežijete-li sami v garsonce, ale v bytě pro několik členů rodiny, měli byste ji situovat tam, kde budete minimálně rušeni. Avšak neplatí to pro všechny; někomu vyhovuje pracovat - třeba kvůli inspiraci - spíše v samém centru dění.

"Správné místo pro pracovnu by mělo být věcí vzájemného respektu a dohody všech členů domácnosti," říká architektka Dita Héderváry z ateliéru Bytový architekt.

Při výběru místa musíte vzít v potaz i to, jaké vybavení potřebujete: zda jen samotný počítač s klávesnicí, nebo také tiskárnu, kopírku či skener. Také je dobré uvědomit si, zda budete u počítače pracovat sami, nebo si občas vezmete někoho na výpomoc. V takovém případě je lepší umístit pracovní prostor do samostatné místnosti.

Klid na práci
Samostatnou pracovnu ocení především ti, kdo se rozhodnou pracovat doma na plný úvazek. Mohou tak zavřením dveří snadno oddělit práci od rodinného života. Také lze získat víc místa pro úložné prostory.

Kdo takovou možnost nemá, musí hledat místo v rámci obytného prostoru. Toto řešení je však vhodné spíš pro ty, kteří u počítače netráví příliš mnoho času. Při tomto umístění počítejte s tím, že nejen rodina, ale i návštěva může nečekaně zasáhnout do vaší pracovní nálady.

Nejlepší je v tom případě umístit počítačový kout v rámci obývacího pokoje, buď do speciální skříně, která se uzavírá, nebo za posunovací stěnu. Tím zaručíte, že po dokončení práce nebude počítač nikomu překážet. Pak je vhodné pracovní kout vytvořit v podobném stylu jako místnost, kde je situován. Pracovnu lze umístit i do pokoje pro hosty, výjimečně do ložnice.

Základem je stůl
Ať už máte pracovnu kdekoli, jisté je, že základ tvoří vyhovující stůl. Základní míry pracovního stolu jsou poměrně přesně dány: výška 68 až 76 centimetrů, délka 160, hloubka 80 centimetrů. A kam ho umístit?

"Stůl s počítačem se umisťuje podle denního světla. Monitor by totiž neměl být čelem k oknu, neboť se od něj odráží světlo. Pak se v podstatě nedá pracovat," říká Dita Héderváry.


více foto

Avšak i naopak, tedy když počítač je umístěn zády k oknu, to není ideální. "Člověk pak vidí monitor na pozadí světla od okna příliš tmavý a kontrast je pro oko unavující. Ideální je umístění počítače bokem k oknu," říká Barbora Tupá z architektonické kanceláře Di5.

Prostor s počítačem by měl být také snadno větratelný, aby nedošlo k nepříjemnému přehřívání vzduchu v okolí pracovního místa.

Ideální roh
Na skromnější ploše se využívá nejčastěji rohu místnosti se stolem řešeným ve tvaru písmene L. Ve správné kombinaci s úložnými prostory je toto řešení poměrně ideální.

"Nejlepší je mít vše po ruce, aby člověk nemusel zbytečně nic dlouho hledat a aby práce mohla probíhat bez nejmenších komplikací," dodává Héderváry. Pod stolem pak určitě oceníte větší množství prostoru pro protáhnutí nohou.

Sezení u počítače by mělo být co nejpohodlnější. Prosedíte v něm totiž nespočet hodin. Protože se zde někdy prostřídá celá rodina, je nevyhnutelné pořídit si kvalitní nastavitelnou židli. Ideální je ta, která umožňuje nastavení nejen sedáku, ale i sklonu opěradla. Čím bude opěradlo výš, tím větší je pravděpodobnost, že nebudou bolet záda.

Úložné prostory
Při řešení pracovního koutu v rámci obytného prostoru bývá problém s dostatkem úložných prostor. Kde jej nalézt?

První možností je využití místa na stěně nad stolem, kam umístíte police pro knížky, šanony či kancelářské potřeby. Barevné doplňky, které se mnohokrát ani kancelářským pomůckám nepodobají, jsou inspirativním oživením. Domácí pracovna může být jakkoli barevná, fantazii se meze nekladou, hlavně aby dobře sloužila.

Na co nezapomenout u domácí pracovny

1. Nastavte si výšku stolu i židle

Stůl a židle musí být ve správných poměrech ke svému uživateli, to znamená výškově nastavitelné, židle s opěrkami. Nohám při sezení vyhovují naklápěcí podpěry.

2. Správné umístění monitoru

Obrazovka monitoru patří čelně před uživatele. Poslední horní řádek na monitoru má odpovídat výšce kořene nosu.

3. Pozor na odraz světla

Na monitoru se nesmí odrážet světlo, počítač nepatří před okno.

4. Pracovní deska nesmí rušit

Pracovní deska stolu má být matná, aby se od ní neodrážely odlesky světla. Vadilo by to lidskému zraku.

5. Volte výrazné barvy

Kolem pracovního místa u počítače se doporučuje použít výrazné barvy, aby si mohly oči odpočinout od práce.

6. Podepřete si ruce

Před klávesnicí a kolem myši musí být dostatek místa na podepření rukou a zápěstí. Vhodné je používání měkkých podložek se speciálním gelem, které ruku jemně podpírají.

7. Odkládací plochy v dosahu

Odkladní plochy se umisťují v dosahu paží, na rozdíl od kanceláří, kde je vhodné, aby si člověk "protáhl" tělo.

Díky kolečkům můžete pracovní stůl přemísťovat podle potřeby.

Pracovna může být šikovně ukrytá ve vestavěné skříni například v chodbě.

Pracovní kout v ložnici.