Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po renovaci se v panelovém bytě lépe dýchá

  13:00aktualizováno  13:00
Býval to klasický panelový byt se spoustou chodeb. Architektka navrhla rekonstrukci, díky níž je v něm více místa k bydlení. Přestavbu za čtyři sta šedesát pět tisíc korun si majitelé chválí.

Šedobílou kuchyň oživuje pruh květin na obkladech a žlutá barva na stěnách místnosti | foto: Martin Malý

Umakartové bytové jádro, koupelnové obklady s kytičkami, kuchyňská linka v nevábné oranžové barvě, malé temné chodbičky spojující stísněné špeluňky. V tom už se prostě nedalo bydlet. Chtělo to změnu. Ale ne jenom nějaké "šolichání", pořádnou přestavbu.

"Byt v domě z roku 1962 jsme koupili loni v srpnu a rekonstrukce začala letos v lednu," vzpomíná majitel Jaroslav Černý. "Takže půl roku jsme bydleli v tom, co tu zbylo po předchozích majitelích."

Protože chtěli renovaci bytu nechat na odborníkovi, přihlásili se do soutěže Raiffeisen Styl a vyhráli architektonický návrh, který pro ně připravilo brněnské studio Kyzlink.

Raiffeisen Styl
Druhý ročník projektu vyhlásila Raiffeisen stavební spořitelna v březnu loňského roku. Každý, kdo chtěl proměnit své bydlení, měl vymyslet slogan, který by vystihl slova Raiffeisen a styl. Porota vybrala osm vítězů z celé republiky, kteří získali projekt na přestavbu bydlení v hodnotě až sto tisíc korun. Rekonstrukci si už museli hradit sami.

Nadechni se, byte!
Když architektka z ateliéru Kyzlink poprvé vstoupila do bytu Jaroslava Černého a jeho přítelkyně v pražských Strašnicích, viděla nejednotný a neudržovaný interiér, v němž se podle jejího názoru dalo bydlet jen přechodně, ne trvale.

"Byt se zařizoval v době, kdy byl malý výběr materiálů," vysvětluje architektka Ivana Stiborková, autorka projektu. "Dispoze byla nevhodná, stěny a podlahy materiálově a barevně neladily." Majitel bytu dodává, že tu dříve bydleli lidé, kteří hodně kouřili, a tak byl interiér prosycený cigaretovým zápachem. Bylo potřeba byt "otevřít" a nechat ho trochu "nadechnout".

K tomu měla přispět změna dispozice a zrušení zbytečných chodeb. A tak se za dva měsíce z panelového bytu 2+1 o velikosti padesát jedna metrů čtverečních stal moderní 2+kk s otevřeným prostorem, který vznikl spojením kuchyňského koutu s obývacím pokojem.

Protože se přestavbou měnila dispozice bytu, bylo nutné získat stavební povolení a také informovat sousedy. "Udělali jsme chybu, že jsme za nimi nezašli osobně. Dali jsme pouze informaci na nástěnku. A protože majitelé okolních bytů jsou důchodci, kteří bývají celý den doma, měli jsme trochu problémy," přiznává Jaroslav Černý.

Poradce MF DNES
Patrik Tichý architekt
Rekonstrukci jádra v panelovém bytě je nejlepší udělat rovnou kompletně. Stává se totiž, že řešení, které člověk původně považoval za dočasné, zůstává v bytě nejdéle.

Kuchyň: pryč s tou oranžovou
Tam, kde původně stávala nevzhledná oranžová kuchyňská linka, je nyní její moderní obdoba, vyrobená na míru. Poličky, skříňky a dvířka jsou z tvrzeného lamina. Pracovní plocha je nyní mnohem větší, než bývala. Kuchyňskou linku v šedé a bílé barvě doplňuje šedá italská velkoformátová dlažba.

"Nechtěli jsme sice do bytu žádné studené tóny, ale barevně neutrální kuchyň zjemňují květiny na obkladech," popisuje Jaroslav Černý s tím, že barvy do celého bytu vybíral spolu s přítelkyní. "Barvu zvolil jeden, její odstíny zase druhý. Ale ne vždy jsme se shodli," přiznává s úsměvem.

Rozpočet kuchyně
Kuchyňská linka se spotřebiči
150 000 Kč
Keramické obklady (600 Kč/m2)
2300 Kč
Osvětlení 490 Kč
Světlo nad pracovní plochou
90 Kč
Luxfery ve stěně mezi kuchyní
a koupelnou 1890 Kč
Celkem 154 770 Kč

Obývák: místo pilin teaková mozaika
Majitelé původně plánovali, že rekonstrukce zabere asi měsíc, ale protáhla se na dva. Během nich Jaroslav Černý a jeho přítelkyně bydleli na ubytovně.

"Zjistili jsme, že v bytě je jen takzvaná tesařská podlaha. Tedy škvára a piliny, a na nich položená deska. Řemeslníci tudíž museli betonovat a beton tři týdny zrál, takže se rekonstrukce protáhla," vzpomíná majitel bytu.

Na podklad pak přišla dřevěná masivní podlaha z teaku ve formátu průmyslové mozaiky. "Žádné velké problémy s řemeslníky jsme neměli, ale to jen proto, že jsme je neustále hlídali," říká Jaroslav Černý. "Jakmile ostražitost polevila, tak při montáži podlahy poškodili stěnu."

V obývacím pokoji stále chybí sedací souprava a stolek pod televizi. "Nechceme šetřit na věcech, které tady budou spoustu let. Takže jsme tu nechali starší nábytek a budeme jej novým nahrazovat postupně," vysvětluje svůj záměr majitel bytu.

Rozpočet pokojů
Dřevěná podlaha (650 Kč/m2
materiál + 500 Kč/m2 montáž)
43 200 Kč
Jídelní židle – 4 ks 1600 Kč
Jídelní stůl 2100 Kč
Světlo nad jídelním stolem
490 Kč
Futonová postel 9800 Kč
Celkem 57 190 Kč

Ložnice: přibyla praktická šatna
Obývací pokoj byl dříve přístupný z chodby jak přes kuchyni, tak přes ložnici. Část ložnice nechala architektka předělat na šatnu, čímž vznikl zároveň přístup z chodby přímo do obývacího pokoje.

"I malý byt potřebuje úložné prostory, a těch tu byl opravdu nedostatek," říká Ivana Stiborková. "Při takových rekonstrukcích je důležité maximálně využít i malé prostory, aniž by se ustoupilo z požadavku na příjemné, prostorné a moderní bydlení." V šatně zatím chybějí vestavěné skříně. Měly by být hodně široké, hluboké a vysoké až do stropu.

Ložnice se jinak rekonstrukce příliš nedotkla. V místnosti je jen velká futonová postel z přírodního materiálu. "Časem přibude ještě komoda, případně i dětská postýlka," doplňuje Jaroslav Černý. Praktickou vychytávkou v ložnici je osvětlení: rozsvítí se u dveří a zhasne u postele, nebo naopak.

Koupelna: vyrostla o pár metrů
Další chodbička, která po rekonstrukci zmizela, vedla kolem malinké koupelny do kuchyně. Právě o její prostor se mohla nová koupelna zvětšit. Rázem se do ní vešla pračka i tolik potřebné úložné prostory.

V koupelně nezůstalo nic původního, staré vybavení muselo uvolnit místo modernímu. Například nevkusné malé obklady s kytičkami ustoupily světlému španělskému velkoformátovému obkladu, s nímž kontrastuje tmavá dlažba. Vanu nahradil sprchový kout.

"Architektka u něj původně navrhla krátkou příčku, ale nakonec jsme ji tam nedali a rozhodli se pro celoskleněný sprchový kout," vysvětluje Jaroslav Černý.
Dokonce ani malá místnost s toaletou rekonstrukci neunikla. A co že se dá na tak malém prostoru vymyslet? Místo klasického panelákového kombi WC situovaného proti dveřím navrhla architektka moderní závěsné, umístěné na pravé stěně místnosti. Vzadu tak vznikly další úložné prostory.

Rozpočet koupelny
Keramické obklady (1130 Kč/m2)
32 000 Kč
Sprchový kout 38 400 Kč
Sprchová vanička 4200 Kč
Umyvadlo 4300 Kč
Celkem 78 900 Kč

Chodba: bílá se hned zašpiní
Úpravou bytového jádra vznikla dostatečně široká vstupní chodba, která nahradila původní úzkou "stezičku" vedoucí podél špatně přístupných vestavěných skříní.

"Trochu nás zaskočila velikost zárubní u vchodových dveří," přiznává majitel bytu. Osmdesát centimetrů široký prostor totiž nestačil pro nové bezpečnostní zárubně metrové šíře. "Museli jsme tedy nové zárubně seříznout a zasekávat do stěny," vzpomíná Jaroslav Černý.

Další problém nastal ve chvíli, kdy se na bíle vymalovaných stěnách chodby začaly objevovat první šmouhy a otisky rukou. "Ukázalo se, že bílá barva nebyl nejlepší nápad," přiznává majitel bytu. "Plánujeme udělat stěny chodby světle šedé, aby se tak brzy nešpinily."

Další rozpočet
Dlažba v chodbě a kuchyni
(450 Kč/m2) 4300 Kč
Zárubně (600 Kč/ks) 2400 Kč
Dveře (900 Kč/ks) 3600 Kč
Kování (1600 Kč/ks) 6400 Kč
Stavební práce 50 000 Kč
Elektroinstalace 50 000 Kč
Ostatní zařízení 57 500 Kč
Celkem 174 200 Kč

Autoři:
Nejčtenější

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.
Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou, kterou postupně dokončují. Poslední v...  celý článek

Manželé se nakonec rozhodli pro kompletní modernizaci celého bytu s lodžií.
Perfektní proměna. Zastaralý byt pro pětičlennou rodinu je k nepoznání

Byt 4+kk v deset let starém bytovém komplexu v pražských Vokovicích potřeboval modernizaci. Pětičlenné rodině přestala původní dispozice vyhovovat, potřebovali...  celý článek

Plně vestavné myčky vypadají v kuchyni velmi dobře, ovládací panel je umístěný...
U vestavných myček pozor na výběr pantů. Co se vejde do maxi myčky

Řadu let se myčky dělily na samostatně stojící a vestavné, případně podstavné. Jenže to bylo v době, kdy standardní výška kuchyňské pracovní plochy byla 86 cm....  celý článek

Nejznámější zakázku získal Pei v letech 1983 - 1989, rozšíření a modernizaci...
Geniální architekt Pei. Autor pařížské pyramidy slaví 100. narozeniny

Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei oslavil 26. dubna 100. narozeniny. Pei patří mezi přední osobnosti svého oboru. V roce 1983 dostal Pritzkerovu...  celý článek

Rekonstrukce bytu v panelovém domě láká k mnoha změnám, vždy je však nutné...
Chtějí vybourat všechny příčky v bytě. Záleží však na statikovi

Mladý pár si koupil byt 3+1 v panelovém domě a chtěl by jej radikálně změnit, protože počítá s dětmi a současný stav nepovažuje za vhodný. Manželé jsou ochotni...  celý článek

Další z rubriky

Původní obývací pokoj byl již „spojený“ s kuchyní.
Z odpudivě vypadajícího panelákového bytu má vzniknout pohodové 4+kk

Byt 3+1 nenabízí právě ideální dispozici, přesto má mladý pár štěstí. Má totiž„ideální“ sousedy. Dali po vyjádření statika souhlas nejen k vybourání nenosných...  celý článek

Mít v panelovém domě za souseda nadšeného bubeníka může skončit minimálně...
Jak cvičit v bytě na hudební nástroj a nepřivolat hromobití sousedů

Hluk v domě je vždy zdrojem problémů se sousedy. Jednoduchými úpravami lze zvukovou kulisu výrazně omezit, aby tolik nerušila okolní nájemníky. Zkušebnu...  celý článek

Výhled do zeleně patří k výrazným benefitům bytu. Bílá výmalba a světlé barvy...
Při rekonstrukci bytu šel odpad ven rovnou oknem, celý panelák drnčel

Zařídit dobře malý byt bývá nejtěžší, v tom se shodují architekti i majitelé. Pokud se někdo rozhodne takový interiér zrekonstruovat, musí pečlivě zvážit každý...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.