Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plot: jaký vybrat, aby vydržel 50 let bez úpravy?

  1:00
Říká se "můj dům, můj hrad". A k hradu patří zcela neodmyslitelně také jeho opevnění. U dnešních domů ho nahrazuje plot. Ten může či nemusí hradby připomínat, záleží, jaký zvolíte. Možností se nabízí mnoho.

Evergreenem zůstávají ploty dřevěné | foto: Profimedia.cz

Když jdeme okolo nějakého domu, jako první nám padne do oka plot. Nejde tedy v žádném případě jen o ohraničení pozemku. Plot je i výrazným architektonickým prvkem. Měl by respektovat charakter domu a jeho okolí. Tomu by tedy měla odpovídat barva, tvar a také materiál.

Současně by měl plot také chránit naše soukromí. Podle toho, jak si ho kdo cení, se odvíjí výška plotu. Ten hodně vysoký a plný nám ho sice zajistí dokonale, zároveň ale přinese stín, především po ránu a k večeru. Nechcete-li naopak, aby váš dům působil jako pevnost, postačí oplocení do výšky 120 až 150 centimetrů. Pak již zbývá rozhodnout se, z čeho bude.

Dřevěný plot

Drátěné ploty

Nejlevnější jsou drátěné ploty. Dají se pořídit již za pár tisícovek. Nejčastěji se používá strojové pletivo z pozinkovaného drátu. Stále větší oblibu si potom získává drátěné pletivo potažené plastem. Nevyžaduje totiž žádnou údržbu. Obojí se natahuje na ocelové sloupky, které by od sebe měly být vzdálené 2,5 až 3 metry.

Nabízí se však i estetičtější varianty drátěných plotů, například mřížové výplně. Svařují se ze silných drátů a mohou být různě tvarované. Jednotlivé výplně mají odlišné velikosti. Nejčastější velikost výplní je 120 na 200 centimetrů. Podle typu se jejich cena obvykle pohybuje zhruba od 1 000 do 3 000 korun. Mřížové výplně je dobré osadit na podezdívce.

Dřevěný plot

Kovové ploty

Ve vilových čtvrtích, zvláště pak u starých vil, jsou často k vidění kovové ploty. V posledních letech jsou "in" aluminiové dílce a nerez. Ty totiž nepotřebují žádnou další povrchovou úpravu.

Jak je to možné? Povrch kovových plotů se upravuje žárovým zinkováním a práškovou barvou - komaxitem - například leštěným nebo broušeným. Právě díky žárovému zinkování má tento typ plotů běžně životnost padesát až šedesát let.

Tomu ovšem odpovídají i ceny. Pohybují se orientačně mezi 4 000 a 10 000 korun za běžný metr. Umělecky zpracovaná mříž ale může být výrazně dražší.

Protipohledové clony

Dřevěné ploty
Evergreenem ovšem zůstávají ploty dřevěné. Jednak díky tomu, že jde o přírodní materiál, jednak proto, že není příliš drahý. "Běžný metr obyčejného laťkového plotu lze pořídit zhruba od 300 - 400 korun výše," říká truhlář Marek Dobrovolný.

Navíc se nabízí mnoho variant. Nejdříve je třeba se rozhodnout, jestli zvolíte celodřevěný, nebo s podezdívkou. Potom přichází na řadu samotné řešení plotu.

"Nejjednodušší jsou svisle pokládané laťky nebo horizontálně kladená prkna,“ popisuje truhlář. Podle toho, jak hustě budou laťky řazené, bude plot průhledný.

V hobbymarketech pak lze zakoupit i různé polotovary, ať už plaňky nebo celé plotové dílce nejrůznějších tvarů. Jejich ceny začínají orientačně od 1 500 až 2 000 korun za metr čtvereční.

Výsledek můžete ovlivnit také barvou, respektive odstínem barevného laku pro venkovní použití. Hezky působí také lak bezbarvý. Dřevo si totiž díky němu zachová přírodní ráz.

Plot z betonových prefabrikátů

Plot z betonu
Estetické jsou ale i ploty postavené z betonu. Ano, slyšíte dobře. Ovšem nemáme tím na mysli klasický beton. Dnes se pro ploty využívají ve většině případů betonové prefabrikáty.

Vyrábí se moderními technologiemi a probarvují se do mnoha odstínů. "K dostání je také hodně tvarů a velikostí - od klasických tvarovek přes prvky ve tvaru například kruhu, půlměsíce, či ve tvaru zcela nepravidelném, až po betonové desky,“ říká Pavel Bursík ze společnosti LIAS Vintířov, která se zabývá výrobou prefabrikátů z liaporbetonu.

Ceny se liší právě podle tvaru, velikosti a barvy. Nejjednodušší pořídíte zhruba za 35 korun za kus, nejsložitější pak třeba i za 180 korun. Při standardní velikosti jich do metru čtverečního budete potřebovat osm. Betonová deska silná pět centimetrů, široká 40 centimetrů a vysoká 200 centimetrů bude stát orientačně od 450 korun.

Výhodou prefabrikátů je také velice jednoduchá stavba. Připomínají totiž stavebnici, takže plot bez problému zvládnete postavit i sami. Nezapomeňte ale na betonový základ.

Plot z betonových prefabrikátů

Proti hluku beton

Pokud bydlíte v sousedství nějaké hodně hlučné ulice či silnice, bude pro vás možná právě betonový plot tím pravým řešením. Prefabrikáty se totiž vyrábí i jako protihlukové stěny.

"Ty musí zajistit vzduchovou neprůzvučnost, zvukovou pohltivost, musí být pevné, stabilní a trvanlivé, musí odpovídat hlediskům pasivní dopravní bezpečnosti a musí dobře esteticky působit,“ popisuje Pavel Bursík.

Konkrétní typ se ovšem vybírá podle toho, jak moc chcete svoji zahradu odhlučnit. "Z hlediska zvukové pohltivosti se protihlukové stěny člení na tři kategorie,“ vysvětluje Bursík.

"Odrazivé stěny sníží při odrazu hladinu hluku o méně než 4 dB, absorpční stěny o 4 až 8 dB a vysoce absorpční stěny o více než 8 dB.“ Z lehkého betonu je možno vyrábět protihlukové stěny splňující všechny tyto požadavky.

Plot z kamene či cihel

Kámen a cihla

Pohledu sousedů a kolemjdoucích, a částečně i hluku vás může zbavit rovněž plný plot z kamene či cihel.

Zvolit můžete třeba lícové cihly. Takový plot pak není třeba již dále upravovat. Duté tvarovky budou chtít omítnout. Odstín omítky by měl být v ideálně stejný jako ten na domě. V každém případě by měl s domem alespoň barevně ladit.

Kámen můžete zvolit buď umělý nebo přírodní. Hezky vypadají například velké kameny kombinované s dřevěnými palisádami.

Živý plot

Živý plot

A samozřejmě musíme zmínit i živé ploty. Jsou krásné, ale bude trvat minimálně několik let, než se budou moci nazývat skutečně plotem.

Mohou být buď volně rostoucí, nebo stříhané. První vypadají přirozeně, navíc nakvétají postupně, takže zahrada bude každých pár týdnů vypadat jinak. Ani údržba není náročná. Daní za to je ovšem mnoho místa, které zaberou. Obzvlášť do menších zahrad se tak lépe hodí živé ploty stříhané. Ty ovšem vyžadují pravidelnou péči.

Dále je třeba se rozhodnout, zda chcete plot stálezelený nebo opadavý. "Ty stálezelené jsou celoročně neprůhledné, ale moc nekvetou,“ říká zahrádkář Pavel Kroupa.

"Časem tak mohou působit skoro až smutně.“ Opadavé ploty naopak dodávají zahradě svěžest, ale v zimě neposkytují úplné soukromí, jelikož jsou částečně průhledné. Kompromisem může být kombinace obou druhů. 

A jaké jsou vhodné rostliny. Například pro stálezelené ploty se hodí ptačí zob stálezelený nebo zlatolistý, bobkovišeň, mahonie, dřišťál či zimostráz. Tyto keře se po vysazení sestřihávají asi 15 centimetrů nad zemí.

A další rok jen o trochu výš. Jinak by se totiž ve spodní části nerozvětvily a plot by zůstal trvale řídký. Z jehličnatých stálezelených stromů jmenujme například túje, cypřiš či tis. Z těch opadavých vypadají hezky živé ploty například z buku či lípy. Většina plotů se střihá jednou až dvakrát ročně.
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...