Dvoupodlažní chata má sklon střechy 65 stupňů.  Mladý pár si ji postupně...

Dvoupodlažní chata má sklon střechy 65 stupňů. Mladý pár si ji postupně upravuje. | foto: Archiv majitelů

Zamilovali se do chaty na Berounce. Teď jim střecha nahání strach

  • 66
Po více letech dochází u poškozených eternitových střech k uvolňování azbestových vláken do ovzduší. Situaci může zhoršit i mechanické odstraňování mechorostů. Toho se bojí i Bára s Tomášem, kteří bydlí na chatě, jejíž střecha zarůstá mechem. I proto se přihlásili do naší soutěže o novou střechu.

Na chatě na okraji Berouna, kterou postavili před více než dvaceti lety svépomocí rodiče s občasnou výpomocí stavebních dělníků, trávíme téměř celé léto, jezdí sem rádi i ostatní členové rodiny.

Není pro nás problém dojíždět do Prahy do práce. Je tady krásně, líbí se tu i našemu kocourovi jménem Whiskey a fence Šťopce, mají tady mnohem víc prostoru než v pražském bytě.

Bára pracuje v laboratoři a dodělává doktorát v oblasti molekulární biologie, Tomáš je inženýr a pracuje ve stavební firmě. Šťopka je spokojená fenka.

Srubová dřevostavba má dvě podlaží, v přízemí je obývací pokoj s malým krbem a kuchyní, nahoře dvě malé ložnice. Za hlavní přednost pokládáme nádherný výhled na Berounku, protože chata stoji v prudkém svahu pod skalou.

V blízkosti je také jez, ve kterém se dá koupat, což byl v letošním horkém létě úžasný benefit.

Na podzim nás čeká svatba, a protože zdejší prostředí opravdu milujeme, chceme mít svatební obřad na skále přímo nad chatou. Chatu si chceme postupně upravit, abychom zde mohli bydlet nejen o prázdninách. Nejsme příliš nároční, nepotřebujeme žádný luxus.

Protože jsme oba vegani, nepotřebujeme ani kuchyň se spoustou vymožeností. Rádi cestujeme do zemí, kde si vystačíme jen s málem, třeba v Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu.

Azbest není žádoucí

Může se hodit

Vilky Buštěhrad

Vilky Buštěhrad - moderní bydlení v klidné lokalitě na okraji Prahy.

Více na Reality.iDNES.cz.

Trápí nás ale střecha. Je sice stejně jako celé podkroví dodatečně zateplená minerální izolací, ale kvůli blízkosti lesa neustále obrůstá mechem a lišejníky. Tomu přispívá i použitý materiál, azbestocementové šablony, takzvaný eternit. Ten se v Berouně vyráběl spoustu let, od roku 1912 až do roku 1996, a protože je to do Berouna kousek, používal jej snad každý, kdo v okolí stavěl.

Teď už je eternit řadu let zakázaný, jenže na spoustě střech stále zůstává, tedy i na naší. Což mému snoubenci hodně vadí, Tomáš je totiž stavební inženýr a nerad od kamarádů z oboru slyší, že o něm platí pořekadlo o kovářově kobyle...

Zejména pod větvemi stromů střecha zarůstá mechem, který zadržuje vlhkost.

Lišejníkům a mechu se na střeše, bohužel, daří.

Kvůli sklonu střechy (65°) by bylo vhodné vyměnit ji ideálně za ocelovou krytinu na způsob falce, která se na takový typ stavby přesně hodí. Takže výhra v soutěži by nám přišla opravdu vhod, přece jen výdajů se svatbou bude dost a dost a střecha by musela počkat.

                                                                            pro iDNES.cz  Bára Volfová

Podmínky soutěže Vyhrajte novou střechu

Pro účast v soutěži nám pošlete „příběh“ střechy vašeho domu či chaty, nejpozději do 6. 9. 2015.  Text s informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a s alespoň 10 fotografiemi v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 1 MG a o minimální šířce 800 obrazových bodů) zašlete na e-mailovou adresu: bydleni@idnes.cz.

Redakce bude postupně zveřejňovat zaslané příspěvky. Vítěze soutěže určí hlasování veřejnosti 28. září. V anketě, kam postoupí deset finalistů, které vybere odborná porota, bude možné hlasovat až do 4. října 2015. Jména tří soutěžících s nejvyššími počty hlasů zveřejní redakce do pěti dnů po skončení hlasování.

Kritéria soutěže:
Přihlásit se mohou majitelé domů (nebo rodinní příslušníci majitelů), kteří rekonstruují svůj rodinný dům, chalupu či chatu či rekonstrukci plánují. Stavba musí mít šikmou střechu s minimálním sklonem sedm stupňů.

Text by měl obsahovat následující informace:
Základní informace o stavbě
- stručný popis rodinného domu, chalupy, chaty nebo rekreačního domku:
- jak starý je dům a jaká je jeho historie?*
- použité stavební materiály*
- k čemu dům slouží?*
- kdo v domě bydlí nebo kdo jej užívá k rekreaci?*
- jaké má stavba přednosti a jaké nedostatky?*
- kdo dům postavil (rodinní předci, stavební firmy, stavba svépomocí)?
- zajímavosti ze stavby domu

Základní informace o střeše
- z jakého materiálu je vaše střešní krytina?*
- podle jakých kritérií jste vybírali současnou střechu domu?*
- je vaše střecha zateplená?*
- k čemu slouží prostor přímo pod střechou domu (bydlení, půda, jiný účel)?*
- jak dlouhou záruční dobu měla (má) vaše krytina?
- potýkali jste se při výběru a montáži střechy s nějakými problémy? Jakými?
- kdo prováděl montáž střechy? (firma doporučená výrobcem, osobně vybraná klempířská – pokrývačská firma, stavba střechy svépomocí…)
- další zajímavosti o střeše a její montáži
- proč vám stávající střecha nedělá radost?
- co vám na vaší střeše nejvíce vadí a znepříjemňuje komfort bydlení?*
- vyjmenujte tři největší problémy vaší střechy*
- kdy se začaly objevovat první nedostatky střechy?*
- řešili jste reklamaci své střechy?
Popište stručně, prosím, jak reklamace případně probíhala a dopadla.

(povinné položky jsou označeny*)

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje také právo na výběr příspěvků k zařazení.
Hlavním kritériem výběru soutěžních příspěvků je originalita příběhu domu a střechy. Pořadí výherců vybere hlasováním veřejnost. Soutěž vyhrávají první tři soutěžící s nejvyšším počtem hlasů. Soutěžící se podle počtu hlasů umístí na prvním, druhém a třetím místě.

Výherní ceny soutěže
1. cena v soutěži: poukázka v hodnotě 50 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
2. cena v soutěži: poukázka v hodnotě 30 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
3. cena v soutěži: poukázka v hodnotě 10 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci

Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:
- místo (stačí město)
- kontaktní údaje – jméno, telefon, e-mail
- do předmětu zprávy napište "Střecha"

Podrobná pravidla soutěže naleznete ZDE

Krytina Ruukki Classic na způsob falce je oblíbená také u nás (šumavská chalupa...
Logo Ruukki
Ukázka použití střešní krytiny Ruukki