Do velké světlé místnosti je možné zvolit hodně tmavou podlahu, třeba dub black forest

Do velké světlé místnosti je možné zvolit hodně tmavou podlahu, třeba dub black forest | foto: Kratochvíl parket profi

Plastové plovoucí podlahy odvál čas. Hitem je dřevo a přírodní linoleum

  • 210
Doba, kdy se doma chodilo po nevzhledném šedivém PVC či velikých strakatých kobercích, je zdá se dávno pryč. Možná se pomalu blíží ke konci i éra "plastových" plovoucích podlah. Dnes jsou módní především přírodní materiály, třeba dřevo či přírodní linoleum, například marmoleum.

Dřevěnou podlahu nechceme, o tu bychom se museli starat. Laminátová "plovoučka" už zevšedněla, tu má přece každý. A PVC? Dejte pokoj, bude to u nás vypadat jako v paneláku...

Listujete katalogy nebo surfujete po internetu a nemůžete narazit na ideální podlahu pro svůj byt či dům? Pokud chcete být in, měli byste hledat jen v kategorii "přírodní materiály".

Ty jsou totiž právě teď v módě. Třeba dřevěná prkna, která mají povrch upravený tak, že vypadají jako sto let stará a hodně opotřebená.

CO DÁT NA PODLAHU

Jaké podlahy teď patří k oblíbeným?

* Přírodní materiály (dřevo, bambus, přírodní linoleum - například marmoleum), ale třeba i kvalitní vinyl

* Dřevěné podlahy se zvýrazněním kresby dřeva a suků. Broušené, ručně škrábané či kartáčované povrchy dřevěných podlah; starodávný vzhled

* Povrch ošetřovaný přírodním olejem

* Výrazné barevné kusové koberce na hladkých podlahách

* Betonové podlahy nejen v průmyslu, ale i v domácnostech Na žebříčku oblíbenosti je stále vysoko vinyl. Není to ale ten šedý plast, který znáte z paneláku.

"Moderní jsou dekory s výraznou strukturou dřevin, s kartáčovaným či ručně škrábaným povrchem a probarvením, jehož se docílí bělením, mořením či prokládáním dřeviny pruty kovů," uvádí příklady Petr Kratochvíl, majitel firmy Kratochvíl parket profi.

Oblíbené jsou rovněž podlahy z cizokrajných dřevin, jako je třeba bambus, teak, merbau, wenge a další.

Pokud se vám dřevo nezdá, můžete místo něj zvolit třeba korek anebo populární marmoleum.

"To je vlastně směs lněného oleje, borovicové pryskyřice, dřevité moučky, vápence a přírodních pigmentů, která se pod tlakem lisuje na jutovou textilii," popisuje Hana Vránová z firmy Forbo, jež marmoleum nabízí.

Jako ryze přírodní materiál je vhodné pro alergiky, astmatiky a také do dětských pokojů, protože dokáže zabránit množení bakterií. Pásy podlahy se svařují, takže vytvoří celistvou plochu bez spojů. Dají se také vytvořit různobarevné obrazce a mozaiky. Materiál se snadno udržuje a můžete pod něj použít podlahové vytápění.

Na výběr budete mít z mnoha barev a odstínů, novinkou je takzvané Artoleum Striato s proužky, které připomíná exotické dřeviny. Metr čtvereční podlahy marmoleum vyjde zhruba na 650 korun.

V obýváku jako v továrně

Pokud máte dost odvahy experimentovat, vyzkoušejte podlahové speciality. Jsou to většinou materiály, které se původně používaly k něčemu jinému. Například průmyslové podlahy, jež se stále častěji objevují v moderních novostavbách.

Že se doma nechcete cítit jako v tovární hale? Nebudete, jde prostě o zvyk. Výhodou broušených betonových podlah je, že jsou v podstatě věčné, a také nemají žádné spáry, takže se snadno uklízejí.

"Podobné je to s dřevěnými mozaikami, které se kdysi používaly v továrnách pod těžké stroje. Vyrábí se vlastně z dřevěných zbytků, takže nejsou drahé. Za cenu běžných dubových parket můžete mít podlahu třeba z masivního teaku či jiného kvalitního dřeva," popisuje architekt Miroslav Holubec z ateliéru m4 architekti.

Marmoleum

Z podlahy marmoleum je možné vytvářet barevné obrazce, čehož lze využít v dětském pokoji

V jednom z rodinných domů, které projektovali, použili do koupelny další zajímavost - protiskluzovou podlahu zvanou Altro. Je z vinylu se zrnky karbidu a hliníku a obvykle se s ní potkáte v autobusech, tramvajích či výtazích. Vybrali ji proto, že ji lze vyříznout přímo na rozměr, nestudí a člověk po ní neuklouzne.

Ani tahle podlaha vám nepřijde dost revoluční? "Nedávno jsem narazil na velkoformátové parketové lamely s povrchem z lakované hověziny. Ale cena byla okolo deseti tisíc korun za metr čtvereční," dává tip architekt Holubec.

Plovoucí interiér = český sen

Trendy netrendy, nejprodávanějšími podlahami jsou stále ty plovoucí, ať už laminátové či dřevěné. A to jednak proto, že tuhle podlahu si každý trochu zručný kutil dokáže položit sám, a jednak proto, že se dají pořídit za slušné ceny. Hlavně ty laminátové.

SVĚTLOU NEBO TMAVOU?

Jak si hrát s barevnými odstíny podlahy?

Záleží především na tom, jak velká je místnost, kolik je v ní světla, jakou barvu mají stěny a zařízení.

Máte-li třicetimetrový obývák s minimem nábytku a francouzskými okny směrem na jih, klidně si můžete dovolit tmavou podlahu.

Do pracovny o velikosti devět metrů čtverečních s jedním okýnkem orientovaným na sever se naopak hodí světlý odstín, který ji opticky zvětší.

Ovšem, jak dodává architekt Patrik Tichý, nemusíte se slepě držet obecných pouček. "Velké prosvětlené haly můžete udělat celé bílé a naopak designový vinný sklípek temně šedý," dodává.

"Ovšem budete mít doma zase jenom imitaci. Také si budete muset zvyknout na dutý zvuk při chůzi," upozorňuje Bohumil Malý z podlahové firmy Boma Parket.

Laminátová podlaha je tvrdší a křehká, nedá se zrenovovat. Na rozdíl od dřevěné plovoucí podlahy. U ní ovšem budete muset sáhnout výrazně hlouběji do peněženky.

"Nejlevnější laminátová plovoucí podlaha i s pokládkou by do 50 metrového bytu stála okolo 37 tisíc korun, dřevěná kolem 67 tisíc. A na masivní prkennou podlahu budete muset přidat ještě zhruba 50 tisíc korun," počítá Jan Zahradník ze společnosti Zahradník Parket.

Prkenné podlahy se na rozdíl od těch plovoucích lepí k podkladu. Dají se po čase zbrousit a obnovit, ovšem je nutné je občas natřít lakem či napustit olejem, neustále takzvaně pracují. Podobné je to s masivními parketami.

Klasika, která už není jako dřív

Na žebříčku oblíbenosti stále najdete na předních místech také vinylové podlahy nebo i PVC. Zvyk je prostě zvyk. Nepředstavujte si však tu šedou plastovou podlahu z paneláku. Dnes už vypadá jinak a vydrží víc než kdysi. Seženete ji dokonce i v podobě plovoucí podlahy.

Na rozdíl od laminátových podlah tlumí hluk, takže při chůzi neklapete. Odolá vlhku a tekutinám, nezničíte ji ani posouváním židle na kolečkách.

"Dobré je, že místnosti se dají propojit bez přerušení, takže nejsou nutné žádné přechodové lišty. Ani dilatační spáry okolo stěn a mezi pokoji," vysvětluje Aleš Sedláček ze společnosti BRASED EUROTEXTIL CZ. "Doporučuji vinylové podlahy ošetřené polyuretanem, který usnadňuje čištění." Metr čtvereční vinylové podlahy koupíte za ceny od 500 do 900 korun, kvalitního PVC zhruba za 450 korun.

Koberce? Sem tam nějaký

Kdysi velmi populární koberce ode zdi ke zdi v moderních interiérech téměř nenajdete, snad s výjimkou dětských pokojů. V kurzu je spíše hladká podlaha, jíž může dominovat barevný kusový koberec, nejčastěji s jednoduchými geometrickými tvary nebo květinovými vzory.

Podlaha z barevně upravovaného dřeva

Podlahy z barevně upravovaného dřeva jsou dnes "in", tato je z modřínu

Úplně pasé nejsou ani strakaté perské koberce, které se budou vyjímat například v místnostech se starožitnými doplňky.

Přemýšlíte, jakou podlahu do které místnosti zvolit? Záleží na tom, kolik peněz máte, jak dlouho ji plánujete v interiéru mít, jaká bude údržba.

"Podlaha musí ladit s architekturou domu, s funkcí místností a jejich designem," dodává architekt Patrik Tichý. "Je také důležité vědět, zda v podlaze bude vytápění, elektrické či datové rozvody, které musí být přístupné."

V kuchyni se dávno zabydlela dlažba, ale i laminátová či dřevěná plovoucí podlaha. Pokud je však kuchyň součástí obývacího pokoje, bývá na podlaze nejčastěji dřevo. To pak přechází do ostatních obytných místností, kde je může zastoupit přírodní linoleum, třeba marmoleum, nebo vinyl.

Tam, kde podlaha dostává pořádně zabrat, například v předsíni, nebo tam, kde je hodně vlhko, tedy v koupelně či prádelně, se hodí odolná keramická dlažba, kámen, litý beton či nenasákavý vinyl.

"Další možností je masivní podlaha z exotického teaku nebo laminátová plovoucí podlaha se speciální úpravou Hydro Plus," říká Jan Zahradník. Ta má na deskách vodotěsný povlak a spáry vyplněné elastickým tmelem.

"Jiný typ, zcela voděodolná laminátová podlaha Dumafloor, má zase nosnou desku i zámkové spoje z pryskyřice," dodává Petr Kratochvíl.

TA PODLAHA SI SEDNE. A CO KDYŽ NE?

Kutilové ať riskují. Ostatní: volejte profesionály

Ať už si do svého domu či bytu vyberete jakýkoli typ podlahy, zvažte, zda na pokládku stačíte sami. Jestliže máte pochybnosti, raději vše svěřte profesionálům. Přece jen laik si nemusí poradit třeba se správným vyrovnáním podkladu a problém bude na světě.

"Svépomocí doporučuji pokládat pouze plovoucí podlahu, ale i tady je třeba dát pozor na přípravu podkladu. Určitě bych se sám nepouštěl do pokládání a broušení masivní podlahy, tam číhá více nástrah," radí Bohumil Malý z firmy Boma Parket.

A dodává, že profesionální pokládka metru čtverečního "plovoučky" přijde asi na 200 korun a celoplošně lepené dřevěné podlahy na 360 korun.

Nevýhodou kutilství je, že když se pokládka podlahy nepovede, můžete si stěžovat leda tak sami na sebe. Jestliže ji dělala firma, lze špatnou práci reklamovat.

Sepište oficiální reklamaci a pozvěte si pracovníky co nejdříve na posouzení. Domluvte se s nimi na termínu odstranění závad, ze zákona je na vyřízení reklamace 30 dní.

"Jestliže firma vaše námitky neuzná, doporučuji obrátit se na soudního znalce v daném oboru," dává tip Jan Zahradník ze společnosti Zahradník Parket. Jestli ani to firmu nepřesvědčí, hrozí, že celá věc skončí u soudu.

Abyste se těmto problémům vyhnuli, vybírejte si jen prověřené firmy, které na trhu působí dlouhou dobu a na něž dostanete reference. Určitou zárukou může být i to, že je firma členem Cechu podlahářů ČR.