Naprosto běžná jsou okna libovolných tvarů, členění a velikosti.

Naprosto běžná jsou okna libovolných tvarů, členění a velikosti. | foto: Griffner Haus

Plastová, či dřevěná okna: která jsou lepší?

  • 56
Počet výrobců oken v Česku počítáme v řádu stovek. Jde v drtivé většině o dodavatele oken z lepených dřevěných hranolů, plastových profilů či oken v materiálové kombinaci dřevo – hliník. Zejména mezi zastánci dřeva a zastánci plastu hoří věčný spor o kvalitu a užitné vlastnosti okna.

Lhostejno, zda jde o okno plastové, dřevěné či nějaké jiné, musí tento stavební prvek spolehlivě plnit řadu různých požadavků. Okno v souvislosti s rodinným domem musí především propojit interiér s okolním světem. Samozřejmě se počítá s tím, že okno bude zdrojem mohutného toku denního světla do místnosti.

Okna rovněž velmi podstatně ovlivňují vzhled budovy, existují dokonce projektanti, kteří tvrdí, že architektura rodinného domu je prvořadě o tvaru, velikosti, množství, uspořádání a situování oken. Dále se od okna pochopitelně očekávají vysoká životnost a minimální komplikace s jeho údržbou.

Přímo symbolický význam pak oknu náleží z hlediska komunikace - je spojením obyvatel domu s vnějším světem. A konečně se dostáváme k sice asi nejprozaičtějšímu, ale také určitě nejvýznamnějšímu poslání okna; jeho úkolu zamezovat úniku tepla z nitra domu.

Nároky a požadavky
Při navrhování velikosti okna jde zejména o hledání kompromisu mezi snahou přivést do místnosti dostatek světla a zároveň ze stejného prostoru zamezit unikání tepla. Pravidlo, jímž bychom se měli při této činnosti řídit, mluví o tom, že plocha všech oken obytné místnosti by v součtu neměla být menší než jedna osmina její podlahové plochy.

Velikost plochy okna pochopitelně ovlivňuje tepelné ztráty a každé další zvětšení okna nebo oken bývá vykoupeno nutným zvýšením výkonnosti topení. Na toto téma ještě zajímavý poznatek: Lze spočítat, že jedno velké okno poskytne více světla a propustí ven méně tepla, než by tak činila dvě nebo tři okna malá, která by měla v součtu stejnou plochu jako ono okno velké.

okna

Dobré okno musí plnit také požadavek snadné manipulovatelnosti. To znamená jednoduše jeho pomocí větrat, různými způsoby okno otevírat a případně i použít doplňková zařízení určená ke stínění. To vše musí okno splňovat při zachování těsnosti, nezatékání a nepromrzání.

K tomu přicházejí individuální zadání spotřebitelů v podobě vysokého nároku na minimalizaci tepelných ztrát, minimalizaci prostupu venkovního hluku a doplnění užitné hodnoty okna roletami nebo žaluziemi.
Přestože stále ještě mluvíme o oknech rodinného domu v obecné rovině, týkají se všechny požadované kvality jak oken dřevěných, tak i plastových.

A nároky rostou, parametry ještě nedávno považované za vysoce nadstandardní jsou dnes už zcela běžné. Stačí vzpomenout, že dobří výrobci dnes umějí nabídnout okno rodinného domu v hodnotě tepelného prostupu skla 0,9 W/m2K.

Už z podstaty poměrně vyrovnaného zastoupení oken z lepených dřevěných profilů a oken plastových v nově realizovaných obytných stavbách vyplývá skutečnost, že nelze jednoznačně říci, která z těchto oken jsou lepší. Odborníci by k tomuto faktu nepochybně přidali ještě argumenty pro jednu i druhou možnost upřednostnění v závislosti na zcela individuálních požadavcích stavebníka a specifických nárocích konkrétního domu.

Jak ušetřit při stavbě domu - okno

Pokud však přesto dojde k ostře vyhraněnému kritickému postoji zastánců jedné či druhé strany k plastovému nebo dřevěnému oknu, obvykle se ukáže, že jinak dobrou pověst momentálně zpochybňovaného materiálu poškozuje nedodržení technologie ze strany méně zdatného výrobce.

Takže první konkrétní závěr: Ve slovním spojení "špatné plastové okno" a stejně tak při užití slovního obratu "špatné okno z lepených dřevěných profilů" musíme zcela nezbytně dodat, od kterého jednoznačně určeného výrobce takový případný zmetek pochází.

Co je a co není pravda
Než se pustíme do hledání pravdy i mýtů ve věčném sporu o upřednostnění plastového okna či okna z lepených dřevěných profilů (případně i kombinace dřeva s hliníkem), zastavme se u některých obecně platných zásad.

Konstrukce oken ze všech jmenovaných materiálů jsou v podstatě shodné a odlišnost tkví jen v detailech, které navíc neodborník většinou posoudit nedokáže. Rozhodně by však měl ve svém zájmu umět najít výrobce renomované značky vládnoucího kompletní technologií a profesionální výrobou.

Kdo objednává okna pro celý rodinný dům, ten se stává velmi váženým zákazníkem. Nemusí se rozpakovat žádat informace o firmě, jak je velká, kolik oken vyrábí, jaké jsou její reference. Měl by žádat certifikáty státních zkušeben, snažit se navštívit výrobu.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 4/2008.