Plastová, či dřevěná okna? Která jsou lepší a v čem

  1:00
K zateplení domů kvůli úspoře energií přistupuje mnoho majitelů. Ale jen to nestačí. Značné množství tepla může unikat i okny. Podle odborníků se v některých případech jedná až o 25 procent celkových tepelných ztrát. Pak je jediným řešením jejich výměna.

Plastová okna si lidé do svých domovů dávají nejčastěji | foto: Profimedia.cz

Teplo uniká jak skly, která tvoří kolem 80 procent plochy okna, tak kolem rámů, ať už z důvodu jejich špatného osazení nebo kvůli tomu, že netěsní.

Jestliže tedy bydlíte v domě, kde jsou ještě stará okna, stojí jistě za to popřemýšlet o jejich výměně za moderní variantu s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Vybírat je z čeho.

Evergreenem je dřevo
Z architektonického hlediska je nekrásnější dřevo. Přírodní materiál zkrátka nic nenahradí. A ještě je ekologický. Že je ale potřeba se o dřevěná okna příliš starat a nic nevydrží? Bývávalo.

"Dnes se při zpracování oken používají materiály a technologické postupy zaručující jejich dlouhou životnost,“ říká Jan Berger ze společnosti Otherm, která se výrobou oken zabývá.

Podle odborníků může být životnost dřevěných oken takřka sto let a také jejich údržba je dnes již výrazně jednodušší než v minulosti. "Rozhodnout se pro dřevo tedy rozhodně neznamená tradici a krásu na úkor funkční kvality,“ říká Berger.

Základem je použití kvalitního dřeva. "Kvůli nárokům na stálost tvaru u oken musí jít vždy výhradně o ušlechtilý a správně ošetřený materiál,“ vysvětluje truhlář Pavel Míček.

Hodně záleží rovněž na tom, o jakou dřevinu půjde. Nejčastěji používanými jsou smrk, borovice, dub a exotické meranti.

"Dub je příliš tvrdý, takže má horší tepelnou izolaci oproti měkkým dřevům, na druhou stranu je nejtrvanlivější,“ popisuje Jan Berger. Borovice může "smůlovatět", taková dřeva se však pro výrobu oken používat nesmějí.

Nejvíce se používá smrk a meranti. "Smrk patří mezi měkké dřevo, je tedy vhodnější, co se týká tepelné izolace, na druhou stranu je náchylnější na mechanické poškození,“ říká Berger.

Mezi dřevěnými okny patří smrk k levnějším na rozdíl například od dubu. "Meranti je oblíbeným dřevem pro svou netradiční strukturu,“ dodává Berger.

Technologie je důležitá
A pak je to používaná technologie, která ještě ovlivňuje kvalitu oken. Důležité je při ošetření materiálu použít trojí máčení.

První ještě před čepováním, tedy lidově - máčení ještě jednotlivých kusů dřeva, z nichž bude následně rám okna vyroben.

Některé firmy toto první máčení vynechávají a máčejí až celý výrobek, poté následuje celkové stříkání. "Vynecháním prvního máčení se lazura nedostane dovnitř výrobku a ten pak není stoprocentně chráněn,“ upozorňuje Jan Berger.

I to nejkvalitnější dřevěné okno ale přece jenom vyžaduje pravidelnou údržbu. "Jednou za rok až dva roky je třeba použít renovační sadu - tedy přetřít okna houbičkou napuštěnou lazurou,“ dodává Jan Berger.

"Dvakrát ročně je dobré také ošetřit okna balzámem na dřevo. A do budoucna budete muset počítat i s přebroušením a dalším nátěrem.“ A samozřejmě nezapomeňte občas promazat kování. To ovšem platí i pro okna plastová.

Plast znamená komfort
Právě plastová okna si lidé do svých domovů v posledních letech dávají nejčastěji. Důvodem je v prvé řadě cena. Rozdíl mezi nejlevnějším plastovým a nejlevnějším dřevěným oknem činí totiž přibližně 30 až 40 procent.

Pokud bychom ale srovnávali rozměrově stejné kvalitní plastové okno s dřevěným designem a dřevěné okno, bude se rozdíl pohybovat jenom okolo 10 procent.

Druhým důvodem, proč dává mnoho lidí přednost plastovým oknům, je jejich bezúdržbovost. Pohodlí je zkrátka pohodlí.

Ani o kvalitu nemusíte mít obavy. "Vývoj PVC a materiálů na jejich bázi byl zahájen již v 19. století. První plastové okno bylo vyrobeno v Německu v roce 1954,“ popisuje Jan Berger.

"Z toho je patrné, že zkušenosti s PVC profily pro výrobu oken jsou delší než půlstoletí, a tak není pochyb o tom, že se jedná o osvědčený a ověřený materiál.“

Kvalitní profily jsou také zárukou dlouhé životnosti. Uvádí se, že jejich fyzická životnost je delší než "morální" - okna samotná mohou být "na doživotí", jak dokazují laboratoře, tak praxe, po určité době, například po 50 letech, už ale lidé přistupují k výměně z estetických důvodů, a také tepelně izolačních.

Často se hovoří o tom, že kvalitu plastových oken určuje počet komor rámu. Obecně panuje přesvědčení, že čím více komor, tím výrazně lepší tepelné hodnoty. Tak jednoduché to ale v žádném případě není.

Normy stanovují parametry, které musejí být splněny, aby komora mohla být uznána jako plnohodnotná - například tloušťku první stěny, vzdálenost jednotlivých přepážek komor či sílu přepážek.

"Takže logicky vzato, pokud 'naskládáme' do 76 milimetrů hloubky rámu okna 7 komor, budou jejich vzdálenosti menší než třeba u 5 komor. A jak je známo, vzduch izoluje,“ vysvětluje Jan Berger.

Z toho pohledu by se tedy zdálo být lepší okno s pěti komorami. Jenže fakticky to tak nikdy nelze říci, protože faktorů je více.

"Samozřejmě izolační schopnost ovlivňuje i vyšší počet přepážek a jejich celkové umístění a podobně,“ říká Berger. "Důležitým faktorem pro tepelnou izolaci je také stavební hloubka."

Správné osazení
Výsledný efekt značně ovlivňuje správné osazení okna do stavebního otvoru. "Pokud okno není kvalitně osazeno, může docházet k různým netěsnostem,“ upozorňuje zedník Pavel Beníšek. Do interiéru může například prosakovat voda nebo by dokonce nemuselo jít okno vůbec zavřít.

Jen správné ukotvení okna a zapěnění polyuretanovou pěnou by nám dnes ale stačit nemělo. Chceme-li opravdu zabránit únikům tepla, je potřeba ještě dokonale utěsnit připojovací spáru.

"Z venkovní strany spáry se dávají materiály, které zabrání zatékání do prostoru spáry, ale zároveň umožňují její odvětrání,“ popisuje Beníšek. "Polyuretanová pěna uvnitř je pak perfektně chráněna.“

Na vnitřní straně správy se zase používají těsnící parotěsné fólie, jež brání proniknutí vlhkosti z interiéru do polyuretanové pěny ve spáře.

Izolační dvojskla
A jsou samozřejmě ještě skla, na nichž záleží, kolik energie ušetříme. Důraz je kladen především na zvýšenou tepelnou izolaci.

Veškeré moderní otvorové výplně - oken plastových i dřevěných, nebo méně častých hliníkových - jsou zaskleny takzvaným izolačním dvojsklem.

"Tento typ zasklení se v základním složení skládá ze dvou skel tloušťky 4 milimetry, mezi kterými je 16milimetrová vzduchová mezera,“ říká Jan Berger z Othermu.

Nejedná se tedy o zasklení "vakuové", jak si mnozí myslí. "Vzduch v meziskelním prostoru je vysušený, tedy jeho tlak je nepatrně nižší než tlak atmosférický o parciální tlak vodních par."

V žádném případě ale není vzduch 'vysátý'. V takovém případě by se totiž sklo, které je pružné, deformovalo vlivem vnějšího tlaku atmosférického vzduchu do tvaru čočky rozptylky a zkreslovalo by tak vidění skrz sklo. A navíc by v místě dotyku obou skel docházelo k jejich praskání.

Princip je tedy jiný. Izolační 'schopnost' vakua je při výrobě izolačních dvojskel nahrazena naplněním meziskelního prostoru inertními plyny, které mají výrazně nižší tepelnou vodivost než vzduch.

"Takovým plynem je běžně argon, vzácněji krypton. Tyto plyny jsou v meziskelním prostoru uzavřeny pod tlakem, který se rovná atmosférickému,“ dodává Berger. Díky tomu funguje vše, jak má.

Plísním zabrání mikroventilace
Moderní okna mohou být vybavena systémem bezprůvanového větrání, takzvanou mikroventilací. Ta zabezpečuje stálou výměnu vzduchu mezi vnitřním a vnějším prostředím. Systém mikroventilace spolu s pravidelným větráním odvádí přebytek vodních par z místnosti a zabraňuje tak tvoření plísní i ve vlhkých místnostech. Volit můžete z několika variant:

*Systém větracích kanálků
- umožňuje výměnu vzduchu v místnosti díky vyfrézovaným otvorům v rámu okna
- tento systém větrání není vratný
- pokud byste chtěli později plné zatěsnění,
nezbude než okna vyměnit

*Úprava těsnění
- zabezpečuje větší prostup vzduchu přes těsnění
- jedná se o vratný proces úpravy těsnění zabezpečující stálou infiltraci vzduchu v místnosti
- pokud byste později chtěli znovu plné zatěsnění, provede se výměna celoobvodového těsnění

*Spárové větrání pomocí kování
- umožňuje vychýlit kliku do tzv. čtvrté polohy (úhel 45°), což má za následek oddálení křídla od rámu o přibližně 3 milimetry
- systém mikrovětrání zabezpečující zvýšenou infiltraci vzduchu, který lze plně ovládat
- při vychýlení okna do polohy spárového větrání není okno bezpečně zavřené

*Neviditelný Air Controller
- umožní stálý přívod vzduchu při zachování důležitých vlastností okna
- zvukotěsnost, tepelná izolace, zabezpečení proti vloupání a utěsnění proti dešti

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...