Plast v koupelně: ústup nebo boom?

Přestože mnozí mohou pohlížet na výrobky z plastu skrz prsty, poslední trendy ukazují, že tento materiál nemusí být vždy synonymem pro nekvalitu, kýč a láci. Plastu si začali všímat i designéři a za mnohý "bonbonek" zaplatíte často více, než je milo.

Od doby, kdy vznikl první plast (celuloid - náhrada za slonovinu na výrobu kulečníkových koulí), uplyne v příštím roce již 150 let. A dnes se bez plastu (třeba skrytého nebo maskovaného) moderní koupelna neobejde. V rozumné míře a kultivované formě zpracování může plast koupelnu dokonce esteticky povyšovat.

„Plast se musí v koupelně používat s rozmyslem - ne jako levná náhražka,“ zdůrazňuje Jana Bartakovičová z firmy Koupelny Praha. „Většina Čechů se snaží na koupelně ušetřit peníze, které předtím okázale vyplýtvali jinde. Ale například v Itálii je koupelna jednou z hlavních místností bytu. Má to logiku: člověk potřebuje relaxovat, ne šetřit na vlastním pohodlí.“

Plasty, o kterých nevíte
Plastový základ odhalíte u sprchové hlavice i u většiny kartuší pro vodovodní baterie. Důvody jsou v obou případech zřejmé. Funkčnost vodovodní kartuše zajišťují keramické destičky: kovové provedení samotné kartuše by sice o něco prodloužilo životnost, ale zároveň by ztížilo těsnění a ve výsledku baterii prodražilo.

U sprchových hlavic je podstatným argumentem hmotnost: „Hlavice ze směsi umělých hmot jsou speciálně vylehčené,“ vysvětluje Jan Fiala z pražské firmy Aliseo.

„Když vám taková hlavice vyklouzne z ruky, neporaní vás ani neotluče vanu. Vyústění trysek je zase ze silikonu, který brání usazování vodního kamene.“ Kromě toho je plast pružný a přizpůsobivý: díky tomu lze vyrobit sprchu s přepínáním jednotlivých funkcí (masážní, relaxační, prudký proud). U kovového provedení by podobné přepínání bylo nemyslitelné.

Významné využití nachází plast i v luxusních klozetech (designové sety Il Bagno Alessi a Mylife značky Laufen). „Plast ovšem zůstává skrytý,“ zdůrazňuje Ingrid Hejkalová ze společnosti Laufen CZ.

„Firma Geberit nám dodává plastové splachovací nádržky, které se vkládají do luxusních keramických nádrží. Díky tomu není keramický střep přímo ochlazován splachovací vodou, což zabraňuje kondenzaci vodní páry na vnějším povrchu nádrže. Přínosem je tedy jednodušší údržba a dokonalý vzhled klozetu.“

Také splachovací mechanismy u většiny klozetů s keramickou nádržkou zůstávají nadále plastové. Plastu využívá i skrytý přepadový systém Clou pro umyvadla (Laufen).

další foto

Ač se tak netváří, rovněž koupelnová svítidla mají často základ z plastu - akrylátu. Skupina těchto umělých materiálů je schopna věrně imitovat jak opálové sklo, tak i chromované díly.

„Celkovou tendencí je ústup plastu a snaha zakrýt ho i tam, kde je jeho použití nezbytné,“ tvrdí přesto Jiří Dostál, majitel firmy Aliseo.

„Nejčastěji se používá takzvaný ABS plast, který je pevný a dobře tvarovatelný. Výrobci se však vesměs snaží vzbudit iluzi lesklého chromu nebo dokonce nerezu.“ Jak toho docilují? Na poměděný ABS plast nanášejí galvanizací vrstvu chromu či nerezové oceli (levnější, ale méně trvanlivou variantou je nastříkání vrstvičky kovu ve vakuu přímo na plastový základ).

Plasty viditelné
Jsou ovšem designéři zvučných jmen, kteří se za plast nestydí ani trochu: třeba Philippe Starck vytvořil nedávno pro firmu Duravit působivou sérii plastových skříněk do koupelny (Starck 3). Rozhodně nejde o levný výrobek - jedna skříňka vychází zhruba na 40 000 korun. Provokace pro snoby? Možná, ale skříňky jsou lehoučké jako papír a působí elegantně...

Mezi běžnými koupelnovými plasty, které se dobrovolně tváří jako umělý materiál, dnes vládnou akryláty (patří do široké skupiny termoplastů).

Jde o velmi tvrdou, houževnatou, chemicky i tepelně odolnou a dobře tvarovatelnou hmotu, která má navíc výborné izolační vlastnosti. Nejznámějšími akryláty na trhu jsou Lucite a Perspex.

ČTYŘI DŮVODY PRO

1. technologie výroby (plast lze ohýbat a tvarovat)
2. bezpečnost (plast je při běžném užívání nerozbitný)
3. cena (plast je levnější)
4. hmotnost (plast je podstatně lehčí než kov)

Lucite i s antibakteriální úpravou
Od padesátých let se vyrábí Lucite - akrylát, který vytváří trojrozměrnou síť a vyniká pevností, hladkostí a lesklým stálobarevným povrchem. Díky tomu, že je příjemný na dotek a teplo uchovává daleko lépe než smalt, nachází hojné využití především v koupelně: vyrábějí se z něj vany, sprchové vaničky i celé kabiny, ale také umyvadla či koupelnové příslušenství.

Pokud si potrpíte na hygienu, je tu pro vás Lucite Care s antibakteriální úpravou Microban. Tato látka se na povrch akrylátové desky nanáší už při výrobě a po celou dobu životnosti vany či umyvadla je spolehlivě chrání před 99 procenty všech mikroorganismů. Pro lidi a zvířata je přitom microban zcela neškodný (přidává se například do deodorantů, mýdel či zubních past).

Máte-li strach používat v koupelně elegantní, leč bohužel rozbitné sklo, už pro vás existuje řešení: originální materiál Lucite Ice nabízí povrch matného skla. Je lehký, na dotek hladký - a hlavně pevný a nerozbitný. Na výběr máte značné množství odstínů.

Perspex jen pro bohaté
Ještě delší historii má Perspex – vyrábí se od roku 1934. Tento transparentní materiál (na pohled podobný hmotě Lucite Ice) většina z vás důvěrně zná - pod obecným označením plexisklo. Ve srovnání se sklem má poloviční hmotnost, je dokonale průhledný a netříští se.

Vyniká rovněž pevností v ohybu a odolává jak běžným chemikáliím, tak i povětrnosti. Jeho otěruvzdornost je srovnatelná s hliníkem. Pro všechny zmíněné vlastnosti nachází uplatnění nejen v interiéru, nýbrž i ve stavebnictví.

Před šedesáti lety byl využit pro vylodění spojenců v Normandii (přes půl milionu speciálních reflektorů), na veletrhu v Lipsku 1959 se v barevné vaně z Perspexu zhlédl Nikita Chruščov a objednal si „rudou koupel“ do Kremlu. K hromadnému rozšíření van z Perspexu však dochází až v 80. letech (ve Velké Británii byly z tohoto materiálu dvě třetiny nově vyrobených van).

Ve srovnání s materiálem Lucite je ovšem Perspex dražší - a to je hlavní důvod, proč se v našich koupelnách masově nerozšířil. Uplatnění nachází především v designu a užitém umění, ale jeho možnosti jsou téměř neomezené.

další foto

Obyčejná koupelna: PVC, silikon
Vraťme se do obyčejné koupelny. Tam se uplatní polymery: polyvinylchlorid (PVC, ve směsi se změkčovadly ohebné) a vysokomolekulární silikony (silikonové kaučuky či pryže, odolné v rozmezí teplot od -60 do +200 stupňů Celsia).

PVC lze běžně použít na podlahu nebo odpadová potrubí, ale také na koupelnové předložky či podložky do vany (pěněné PVC na polyesterové nosné síti). Aby vám na hladkém povrchu „neujely“, dají se pevně uchytit k podkladu pomocí přísavek.

Silikon nachází největší uplatnění v ústí sprchových hlavic. Jeho hladkost a pružnost plní hned dvě funkce zároveň: brání usazování vodního kamene a umožňuje přepínání mechanismu sprchy na různou šířku nebo intenzitu proudu. Navíc v konstrukci sprchy může působit i esteticky.
 
Levný polypropylén
Do velké skupiny termoplastů (plastické hmoty, které účinkem tepla přecházejí znovu do plastického stavu a ochlazením zase tuhnou) patří nejen akryláty, ale také polypropylény, jichž využívají výrobci plastových koupelnových skříněk.

Ty sice nepředstavují designovou špičku, ale některé z nich jsou pohledově přijatelné a cenově lákavé. „Velké plastové skříňky jsou dnes v podstatě neprodejné,“ přiznává Bohumil Novotný, ředitel firmy Jokey Bohemia, která je hlavním českým výrobcem koupelnového vybavení z plastu.

„Odlévání z velkých forem totiž výrobky zásadním způsobem prodraží. Ale pokud žádný rozměr skříňky nepřesáhne 60 centimetrů, měla by se cena pohybovat v rozmezí 500 až 2000 korun.“

Jaké sedátko
Rovněž u sedátek na WC nachází hojné uplatnění plast. Pokud nezvolíte dražší sedátko dřevěné, můžete je mít ze tří druhů plastu: termoplastu, duroplastu nebo ABS plastu.

Nejlevnější variantu představuje sedátko z termoplastu: měkký a pružný materiál v tenké vrstvě má poměrně malou odolnost, ale sedátko pořídíte zhruba za stokorunu. Sedátko z duroplastu (500 až 900 Kč) je tvrdší, silnější a působí elegantněji. Nejodolnější je silnovrstvé sedátko z ABS plastu (800 až 1500 Kč).

Plastické hmoty představují zcela svébytný typ materiálů, které nám mohou život výrazně ulehčovat. Mají své nesporné výhody a zdaleka neplatí obecně vžitý předsudek, že jsou nevkusné. Za kýč totiž nemůže materiál - ten z jakéhokoli materiálu vytvářejí lidé...

Více článků o bydlení: LIVING

Plast se musí v koupelně používat s rozmyslem - ne jako levná náhražka.

Zkosená vana

Umyvadlová baterie s modrou plastovou pákou.

Plastu využívají i designové série koupelnových skříněk (kolekce Mylife od firmy Laufen).

Plastu využívají i designové série koupelnových skříněk (kolekce Mylife od firmy Laufen).

Plastu využívají i designové série koupelnových skříněk (kolekce Mylife od firmy Laufen).

Sprchové vaničky mohou být buď smaltované, nebo akrylátové (dnes převažují). V obou variantách ovšem materiál pruží, což může časem vést k odtržení obvodového těsnění a usazování plísně ve škvíře. Proto přišla německá firma Hüppe se „zlatou střední“ variantou: její materiál Marano je drcený mramor v umělé pryskyřici. Zákazníka bude více zajímat, že materiál tlumí hluk dopadající vody a opravdu nepruží (od 10 000 Kč).

Vany Ravak jsou z kvalitního akrylátu Lucite a nabízejí na míru vytvořené podhlavníky i madla z potahovaného polyuretanu.

Vany Ravak jsou z kvalitního akrylátu Lucite a nabízejí na míru vytvořené podhlavníky i madla z potahovaného polyuretanu.

Vanová baterie

Umyvadlová baterie s plastovými doplňky je módním hitem.

Koupelnová skříňka Solo z termoplastu (59 x 50 x 15,5 cm) stojí 1385 Kč včetně DPH.

Chcete, aby se vaše děti nebo staří rodiče cítili ve vaně a jejím okolí opravdu bezpečně? Právě k tomu slouží koupelnové podložky a předložky Sympa-Nova z pěněného PVC na polyesterové nosné síti. Od německé firmy Friedola je k nám dováží společnost Jokey Bohemia, odolávají vodě a pomocí přísavek se dají pevně uchytit k podkladu. Prodávají se v rolích, ale i různě tvarované. V sortimentu Baumaxu najdete role šířky 65 cm (199 Kč za běžný metr) nebo 130 cm (429 Kč za běžný metr).

Pojízdný regál Messina (výroba Wenko, dovoz Jokey Bohemia) nabízí na chromované konstrukci 3 až 5 plastových šuplíků (modré či bílé, 900 až 1200 Kč)

  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...