Petra Janů udělala ze staré kaple krásnou chalupu

  • 17
Kouzlo krajiny jižních Čech, chalupa jako vystřižená z pohádky, navíc daleko od civilizace - prostě idylka. Právě tak bydlí část roku zpěvačka Petra Janů se svým manželem Michalem Zelenkou, jinak prezidentem Asociace provozovatelů soukromého vysílání.

Chalupa je pro zpěvačku Petru Janů a jejího manžela Michala Zelenku vlastně takovým příslušenstvím k zápraží. Právě tam totiž tráví celé léto. Svědčí o tom i vyvedení pevné telefonní linky až na stůl před chalupou.

Koupili ji před 18 lety. Její historie je však mnohem starší: základy pocházejí už z 10. století. Tehdy byla stavba dřevěná a mnohem menší. Byla to totiž kdysi kaple, v 11. století přestavěná na kamennou. Tomu odpovídá i tloušťka zdí 85 centimetrů. A také tvar domu. „Nemá jediný pravý úhel,“ upozorňuje zpěvačka.

„A v tom je také jeho půvab.“ Mnohem později, přesně v roce 1755, byla kaple odsvěcena. Řád ji prodal rodu Černínů, který ji přestavěl na hospodářství. Od té doby slouží k bydlení. V sousedství jsou jen další dvě stavení a starý kostel.

Nová tvář
Původně měla chalupa pouze přízemí. Bylo zde ústřední topení - ošklivé, ale funkční, a elektřina. Noví majitelé postupně zavedli vodu a nechali udělat kanalizaci.

Poslední větší zásah provedli před třemi roky. „Tehdy jsme nechali udělat novou střechu, a to včetně krovů, i když ty byly v pořádku,“ popisuje Michal Zelenka. „Jenže už myslíme na stáří a také máme rádi mansardy. Takže jsme střechu nechali zvednout o sedmdesát centimetrů, a tím nám přibylo podkroví.“

Alespoň něco malého však majitelé přistaví či přestaví každý rok. Mají totiž štěstí, našli šikovného „stavbyvedoucího“, který jim vždy doporučí spolehlivého a samostatného řemeslníka.

Pak jen stačí říct, co je potřeba udělat, a už se víc nemusí starat. Vždy v únoru tak vypuknou stavební práce. V květnu však striktně končí. „Od června do září přesunujeme základnu z Prahy do jižních Čech,“ vysvětluje Petra Janů.

Venkovský styl
Pokud jde o zařízení stavení, dávají majitelé přednost venkovskému stylu. Celá chalupa je tedy důsledně hnědobílá. Av tomto duchu také postupně zařídili celý interiér. V přízemí je dlažba doplněná podlahovým topením.

V patře padla volba na smrkové dřevo natřené místo klasického laku pryskyřicí, stejně jako veškerý nábytek. I ten je z masivu. Většina pochází z bazaru, některé kousky nechali manželé vyrobit na zakázku u místního truhláře. Ale pozor: všechny původní technikou, aby skříňky a komody vypadaly jako staré. Jako například skříňka na dřez ve spodní kuchyni.

Jediné, co je na této chalupě moderní, jsou koupelny. „Tady to asi prostě jinak nejde,“ tvrdí s úsměvem Petra Janů. „Na tohle už jsme zkrátka přece jenom příliš civilizovaní.“

Kuchyni vládnou společně
Víc než moderní jsou manželé i v množství bílé techniky. Na chalupě mají dvě lednice a dva mrazáky. „Soused je totiž nadlesní, takže občas něco střelí. Manžel zase rád rybaří a někdy taky něco chytí,“ vysvětluje pohotově zpěvačka toto vybavení.

A tak se tady hodně vaří. Ale nenechte se mýlit, nevaří jen Petra Janů, vaří i její manžel. A to dokonce i velmi složitá jídla.

Ze zvěřiny je prý nejlepší tak jeden a půl roku starý muflon či třeba zajíc na smetaně. Často se vaří také srnčí guláš. A nesmějí chybět ani kachny. Ty zabírají v mrazáku poměrně dost místa, neboť na podzim se jich obstarává tak deset, aby bylo dost na celý další rok.

Ryby však připravuje výhradně Michal Zelenka. Mezi ty nejoblíbenější patří candát, štika a úhoř. Candát je prý nejchutnější s dušenými rajčaty a brambory, štika zase na provensálském koření. A úhoř? Jak jinak než uzený. Udírna pochopitelně nechybí. A způsob přípravy? „Ryby negriluju ani nepeču v troubě, ale vždycky vařím. Jinak se totiž rozpadnou, a já je mám rád vcelku,“ říká Michal Zelenka.

Grilování však k chalupě neodmyslitelně patří. A na této je to vidět obzvlášť. Grilovací místa zde mají manželé hned dvě. Jednak velký rošt na pozemku před chalupou - tam se griluje, když se sejde větší společnost, jednak menší přenosný gril. Na ten přijde řada především, když prší. Velmi snadno se umístí pod stříšku na zápraží.

Uklízí ten, kdo má čas
Typické rozdělení úloh muže a ženy v tomto uměleckém manželství neplatí, ani pokud jde o úklid či starost o zahradu. Chalupa má totiž 240 metrů čtverečních užitné plochy, a tu je nutno uklízet. O úklid se prý postará vždy ten, kdo má čas.

Totéž platí o zalévání zahrady a sekání trávy. Pozemek je totiž tak velký, že se u jednoho posekání nachodí osm a půl kilometru. Takže uvažují o pořízení traktůrku.

Jedinou výjimkou je skleník, který si prosadil Michal Zelenka. „Manželka tehdy chtěla jít k notáři, abych podepsal, že ona tam nikdy v životě nebude muset vkročit.“ Petra Janů totiž pochází z vesnice, a tak si zahradních prací v mládí užila víc než dost. „Tvrdím, že když příroda něco dává, tak je toho vždycky moc,“ vysvětluje zpěvačka svůj postoj. „V supermarketu toho mají tak akorát.“

Venkovské stavení bylo původně kaplí. K bydlení začalo sloužit až v roce 1755.

Venkovské stavení bylo původně kaplí. K bydlení začalo sloužit až v roce 1755.

Dřevěný nábytek pochází z bazaru. Jen skříňka pod dřezem je dodělávaná.

STAROBYLÝ SKLÍPEK - Vchod je opravený, ale jinak zůstal zcela původní.

Obýváku vévodí mohutná sedací souprava z masivu a s koženým čalouněním.

„Chalupa je vlastně takovým příslušenstvím k zápraží. Nejvíc času totiž trávíme právě tady.“

Obýváku vévodí mohutná sedací souprava z masivu a s koženým čalouněním.

,