Chcete-li uspořit, zvažte, jestli doma musíte mít neustále 25 stupňů

Chcete-li uspořit, zvažte, jestli doma musíte mít neustále 25 stupňů | foto: Profimedia.cz

Pět rad, jak ušetřit za topení

  • 7
Nechat zateplit dům, pořídit kvalitnější okna či vyměnit celý topný systém za úspornější - na to už není čas. Letošní účet za vytápění je otevřený. Pokud chcete, aby byl po zimě co nejnižší, je dobré se doma chovat úsporněji.
1. Nepouštějte teplo ven
Chladný vzduch, který proudí kolem okenního rámu či pode dveřmi, je jasným důkazem toho, že spousta tepla - a s ním i peněz - utíká bez užitku ven.

Proto je dobré okna a dveře něčím utěsnit. Zvláště pak vstup do domu, vchod na balkon, do sklepa, na půdu a do dalších chladnějších místností v domě.

Někdy může stačit jen vyměnit práh za vyšší, aby jím nemohl pronikat průvan. Nebo na spodní stranu dveří připevnit těsnicí lištu s kartáčkem či gumovým páskem.

Do rámů oken a dveří je také možné nalepit pěnové nebo gumové těsnění. Pak ale pravidelně větrejte, aby se v bytě netvořila plíseň.

Pomůže rovněž, když na noc zatáhnete závěsy, rolety či žaluzie, protože oknem nebude unikat tolik tepla. Nebo můžete okenní skla opatřit tepelně izolačními fóliemi.

Na parapet či k prahu dveří je možné položit i netradiční zábranu v podobě plyšového psa, slona či sněhuláka s velmi dlouhýma nohama. Přes ně se průvan dovnitř nedostane.

2. Uvolněte cestu teplému vzduchu
Teplo z radiátorů či kamen musí mít možnost dostat se dále do interiéru. Proto před topidla nestavte nábytek, nespouštějte přes ně závěsy ani záclony, ale ponechte kolem volné místo. Pravidelně je otírejte od prachu a nesušte na nich prádlo, budou pak mnohem lépe hřát.

"Můžete dát k neizolované zdi za radiátory reflexní vrstvu," radí Roman Šubrt z poradenského centra Energy Consulting. Nejčastěji se používá hliníková fólie, která odráží teplo do místnosti, takže se zbytečně nevytápí stěna.

3. S topením to nepřeháněje
Chcete-li uspořit, zvažte, jestli doma musíte mít neustále 25 stupňů. Samozřejmě to neznamená, že musíte sedět v obýváku ve třech svetrech a rukavicích. Ale každý stupeň dolů šetří energii, a tím i peníze.

Ideální teplota v ložnici je mezi 17 a 20 stupni, v obývacím a dětském pokoji mezi 20 a 22 stupni. Kuchyni stačí 18 až 20 stupňů, chodbám dokonce 15 až 19 stupňů. Naopak v koupelně si člověk může dopřát teplejší klima - 22 až 24 stupňů.

Když odcházíte, ztlumte topení tak, aby v interiéru bylo kolem 17 stupňů, jedete-li třeba na dovolenou, nastavte teplotu ještě o něco níže. V prostorách, které běžně nevyužíváte, přitápějte jen občas, aby se v nich nedržela vlhkost.

4. Nevětrejte moc dlouho
Abyste celý dům nemuseli co chvíli vyhřívat znovu, větrejte v chladném období jen krátce, ale intenzivně. Tak totiž nevychladnou stěny ani vybavení bytu.

5. Teplo si nastavujte podle potřeby
Těžko můžete šetřit energií, když ji nemůžete regulovat.
"Místo starých kohoutků si pořiďte ventily s termostatickými hlavicemi. Když do bytu posvítí slunce nebo budete péct v troubě, ventil sám zavře radiátor a zabrání přílišnému zvyšování teploty. Ale hlavice nesmějí být otevřené naplno, jinak to nefunguje," vysvětluje František Macholda ze sdružení EkoWATT.
 
"Ventily mají životnost asi 10 let, pak je nechte prohlédnout, abyste předešli zbytečně vysokým nákladům na topení."

Další pomůckou, která šetří energii, je pokojový termostat s časovým spínačem. "Naprogramujete si období, kdy je možné snížit teplotu. Například v noci, nebo když v domě nikdo není," říká Miroslav Hořejší z portálu TZBinfo.

Ideální je, pokud lze každou místnost vytápět jinak. Například ráno by mělo být teplo v kuchyni, koupelně a ložnici, odpoledne v kuchyni a obývacím pokoji a večer v koupelně a ložnici.

"K úsporám energie přispívá i takzvaná ekvitermní regulace, která upravuje teplo v domě podle rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Když je zima, radiátory hřejí více," doplňuje František Macholda. Nejčastěji se přístroj prodává jako součást kotle. - čtěte Nejlevnější je dřevo, nejdražší elektrické přímotopy

Kolik zaplatíte?
*
Samolepicí pěnové či gumové těsnění do oken - 70 až 300 Kč
* Těsnicí lišta s kartáčem nebo gumovým páskem do dveří - 110 až 430 Kč, automatická padací - 600 až 1 300 Kč
* Tepelně izolační fólie do oken - 800 až 1 000 Kč/m2
* Hliníková fólie za radiátor - kolem 140 Kč
* Regulační ventily s termostatickými hlavicemi - kolem 1 000 Kč
* Pokojový termostat s časovým spínačem - 800 až 3 000 Kč


I funkční kotel a čistý komín šetří peníze

Než začnete naplno topit
*
Zkontrolujte, zda kotel a topidla správně fungují.
* Odvzdušněte topnou soustavu, případně doplňte topnou náplň. Ověřte si, zda topí všechny radiátory.
* Pozvěte kominíka na prohlídku a vyčištění komína a kouřovodu.
* Při prvním zatopení v sezoně kotel a komín nenamáhejte a netopte tak intenzivně.
* Z blízkosti kamen i komína odstraňte všechny hořlavé předměty. Jak často kontrolovat a čistit kotle a komíny
* Kotel na tuhá paliva - 6x ročně, 1x ročně vybírání sazí
* Lokální kamna na tuhá paliva na chatě či chalupě - alespoň 1x ročně
* Kotel na plyn - 2x ročně, z toho 1x ročně kontrola celé spalinové cesty (komína i kouřovodu) a spotřebiče

Další informace o vytápění
www.eccb.cz
www.ekowatt.cz
www.e-c.cz
www.tzb-info.cz
www.i-ekis.cz
www.svn.cz
www.energetika.cz
www.energetik.cz
www.regec.cz
www.setrimenergii.cz
www.topenidrevem.cz