Místo toho, abyste doma utahovali kohoutky na radiátorech, vyberte si jiného dodavatele elektřiny či plynu, stačí mu zavolat a podepsat smlouvu

Místo toho, abyste doma utahovali kohoutky na radiátorech, vyberte si jiného dodavatele elektřiny či plynu, stačí mu zavolat a podepsat smlouvu | foto: Profimedia.cz

Pět kroků k změně dodavatele elektřiny a plynu

Změnu dodavatele zvládne každý, nemusí se při ní vyměňovat elektroměr ani plynoměr. Největší problém bude spočítat, ke které společnosti se vyplatí přejít, aby úspory byly co největší. Poradíme vám, jak na to.

Je to vlastně jen pár formalit. Zavoláte novému dodavateli, podepíšete smlouvu, kterou vám poslal, a firma už se o všechno postará. Přejít k jinému dodavateli plynu či elektřiny můžete kdykoliv, ale ne častěji než jednou za půl roku. Změna je zdarma, je však třeba počítat s obvyklou tříměsíční výpovědní lhůtou.

1. Nechte si spočítat nabídku na míru

Na začátku je třeba si dobře spočítat, do jaké míry se změna vyplatí a ke které firmě je nejvýhodnější přejít. Náklady můžete porovnat například na webových stránkách Energetického regulačního úřadu kalkulator.eru.cz. Je to však jen základní vodítko, nejsou tam veškeré údaje.

"Kalkulátor třeba neumí započítat naše cenové bonusy nebo naopak skryté poplatky některých dodavatelů," vysvětluje Martin Chalupský z RWE, proč tuto firmu v kalkulátoru nenajdete. Podobně jako řada jiných společností má však vlastní kalkulátor na svém webu.

Kromě základního ceníku mají některé firmy vstupní slevy a bonusy. Nebo lze získat nižší cenu při uzavření smlouvy aspoň na dva roky, někde je to dokonce podmínka (třeba plyn u firmy ČEZ).

DEJTE POZOR NA PODOMNÍ PRODEJ

Když u vás někdo zazvoní a nabídne vám změnu dodavatele elektřiny či plynu, nabídku pořádně zvažte.

Nepodepisujte žádné dokumenty. Nechte si předložit návrh smlouvy, obchodní podmínky a ceník, vše si přečtěte a posuďte pro a proti.

Sdělené informace si raději ověřte na webových stránkách firmy.

Přibývají totiž případy, kdy podomní prodejci postupují neseriózně. Pokud už smlouvu podepíšete, do 14 dnů od ní můžete odstoupit.

Jinde, například u Nano Energies, můžete dostat slevy, když pro firmu získáte další zákazníky. U Pražské plynárenské se v regionech mimo její distribuční soustavu cena stanovuje individuálně.

Protože je při takovém množství různých nabídek složité si cenu spočítat, je nejjednodušší do vybraných firem poslat údaje o své spotřebě či přímo naskenovanou fakturu. Zpátky vám přijdou cenové nabídky na míru, které pak můžete porovnat. Zároveň je třeba posoudit další podmínky.

U některých levnějších tarifů se třeba platí za zákaznické linky. Dominantní dodavatelé, jako je E. ON či Pražská plynárenská, také nabízejí slevy na spotřebiče či servis zdarma. Lišit se mohou podmínky výpovědi, zvláště v případech smluv na dobu určitou.

2. Vyplňte formulář přes internet či zavolejte do firmy

Až si firmu vyberete, kontaktujte ji přes zákaznickou linku, osobně na pobočce nebo přes elektronický formulář. Přes internet nebo s pomocí pracovníka firmy vyplníte údaje potřebné do smlouvy.

K ruce si vezměte současnou fakturu, kde všechny informace najdete. Nejjistější je zajít osobně na pobočku, ale počítejte s tím, že firmy takových pracovišť mimo své sídlo zatím moc nemají. Spíše upřednostňují elektronickou či telefonickou komunikaci. (viz článek Energie od jiné firmy sníží účet za teplo o tísíce korun)

3. S pracovníkem firmy opravte případné chybějící údaje

Další postup se u různých společností liší. Buď vám někdo zavolá, abyste se domluvili na podrobnostech, nebo rovnou přijde poštou smlouva připravená k podpisu. Z některých elektronických formulářů si smlouvu můžete rovnou vytisknout. Pokud jste při vyplňování údajů udělali chybu, pracovník firmy vás ještě kontaktuje, abyste vše doplnili.

4. Podepište smlouvu, výpověď a plnou moc

Jakmile smlouvu dostanete do ruky, znovu důkladně zkontrolujte podmínky. Podepsanou ji pak doručte do firmy, nejlépe poštou. Po podpisu smlouvy se pak už nový dodavatel o vše sám postará.

Zároveň se smlouvou ještě vyplňte a podepište výpověď a plnou moc, firmy na to mívají připravené formuláře. Plnou moc potřebují k tomu, aby mohly vaším jménem jednat s původním dodavatelem, zejména vypovědět starou smlouvu.

5. Počkejte na konec výpovědní lhůty

Začátkem měsíce následujícího po tom, v němž nový dodavatel stihl doručit tomu původnímu výpověď, začíná běžet tříměsíční výpovědní lhůta. Tedy když vaším jménem vypoví smlouvu v září, výpovědní lhůta končí 31. prosince.

Na konci prosince vám přijde poslední vyúčtování od původní firmy, od ledna pak začnete odebírat proud či plyn od nového dodavatele za nové ceny. Měl by vám přijít uvítací dopis s rozpisem plateb, později už budou chodit jen faktury s novou hlavičkou.

Celá změna se odehraje jen administrativně, nikdo nepřijde vyměňovat elektroměr či kopat nové plynové potrubí. Distributor vám zůstane stejný, odečty elektroměrů a plynoměrů budou probíhat stejně jako dosud.

Energie DNES

Nabízíme vám výhodné ceny pro odběry elektřiny a plynu s bonusy pro předplatitele deníků DNES a Lidové noviny.

Spočítejte si svou úsporu v kalkulačce Energie DNES.