Perské koberce i do moderního bytu

Koberec v pokoji se znovu stává spíše "šperkem" než běžnou podlahovou krytinou. Po éře umělých, strojově vyráběných a prodávaných na metry se vrací do módy kvalitní ručně vázané koberce a tkané kelimy. Současný trend směřuje ke zmenšování rozměrů. Široká nabídka podlahových krytin opět dává možnost ukázat i podlahu.
Navíc ustupuje do pozadí také dříve tolik preferovaná funkce koberce jako tepelné izolace. "Perské koberce mají svoji duši, která zmírní strohost moderního designu. Váš byt bude s takovým kobercem či kelimem určitě útulnější," tvrdí obchodník s koberci Nisan Al Jazairi. Pokud jde o vlněné, ručně vázané koberce a kelimy, vedou dnes venkovské, případně nomádské. Mají totiž velice výrazné geometrické vzory. A ty se hodí i k modernímu interiéru. Stačí si jen vybrat.

Unáhlenost není na místě
Spontánní výběr koberce není tím nejsprávnějším řešením. Měli byste si připustit, že do vašeho interiéru by se mohlo hodit i něco jiného, než jste si původně představovali - jiná barva, jiný vzor. Co byste tedy měli vědět, aby bylo vaše vybírání snazší?

"Zákazník, který si přijde vybrat koberec nebo kelim, by měl především znát rozměr prostoru, na který chce koberec umístit. Také má mít představu o základním barevném ladění, to znamená, která barva by měla být dominantní či kterou naopak nechce vůbec," vysvětluje Zdenka Klimtová z obchodu Nomád. Důležité je také místo, kde bude koberec či kelim ležet.

"Tam, kde se hodně šlape, se hodí silnější, tedy odolnější koberec. Tam, kde to nábytek dovolí, je lepší zvolit více menších," dodává Zdenka Klimtová. Velkou roli hraje také světlo. Avšak není nutné koberce pokládat jen na zem, stejně dobře se vyjímají i pověšené na stěnách nebo jako přehozy přes pohovky.

Nejlepší je tedy koberce vyzkoušet přímo doma, což většina obchodů s perskými koberci nabízí. Na vyzkoušení obvykle půjčí tři kusy a ten, který obstojí nejlépe, už u vás zůstane. Ale aby vám dlouho vydržel, musíte se o něj dobře starat.

Koberec potřebuje péči
"V prvé řadě všem zákazníků doporučujeme dávat pod koberce a hlavně pod kelimy protiskluzovou podložku, aby neujížděly," radí odbornice Karla Kunzová. "Lepší než plastové jsou z netkaného textilu připomínajícího plsť," upřesňuje. Běžná údržba orientálních koberců je podobná jako u těch ze syntetických materiálů. Ručně vázané se luxují vždy jen po vlasu a bez kartáčů.

Nevysávejte je příliš často, snižuje se tím jejich životnost. Perské koberce i kelimy lze také vytřepat. "Nikdy je ale neklepejte přes tyč. Zvláště u starých koberců by mohlo dojít k prasknutí osnovy, a koberec by se vám tak mohl i rozpůlit," varuje Karla Kunzová. Babičkovská rada, že kyselé zelí krásně čistí koberce, rovněž neplatí. Kyselost totiž poškozuje barvy.

Pokud na koberec něco ukápne, nebojte se vzít vlhký hadřík a mýdlo a vyčistit ho. Politý koberec, který je hodně mokrý, je třeba okamžitě sušit na vzduchu. Jinak ztvrdne a v krajním případě může postižené místo časem dokonce zcela vypadnout. Pozor také na moly, kterým vlna ohromně chutná. Usazují se především na klidných místech, tedy pod nábytkem, u zavěšených koberců v jejich horních částech.

Proto je dobré je čas od času prohlédnout, občas protřepat nebo podložit prostředkem proti molům, případně jen obyčejnými novinami. Když už se vám bude koberec zdát hodně špinavý, odneste ho do specializované čistírny (avšak ne moc často). Se starožitným kobercem se obracejte spíše na restaurátory. Ti poradí i s případným poškozením. Pokud budete svému perskému koberci věnovat náležitou péči, přežije i několik generací.


Druhy ručně vázaných orientálních koberců

FORMÁTY
* běhouny
* velké salonní koberce
* předložky (do 1 x 1,5 m)

NOMÁDSKÉ KOBERCE
- vážou je kočovníci neboli nomádi jsou divoké, folklorní, zcela přirozené a bezprostřední, stejně jako lidé, kteří je vyrobili. Žili v přírodě a jejich jediným uměleckým projevem byly vázané koberce, které jsou jedinečnými originály a neztrácejí svou hodnotu.

VESNICKÉ KOBERCE - vážou je venkované, často usazení nomádi. Vycházejí z původních tradic. Do vesnic dnes chodí obchodníci, kteří si nechají vázat koberce "na zakázku" pro cílený obchod. Na ty se již vedle přírodních barviv používají také barviva umělá.

MĚSTSKÉ KOBERCE - "kudrnaté" se složitými, většinou květinovými vzory, velmi hustě vázané, luxusní. Vážou se v manufakturách.

DVORSKÉ KOBERCE - velmi nákladné, jde o umělecká díla. Dnes už se nevyrábějí, protože nejsou dvory. Jejich vzory často přebírají městské dílny.

KELIMY - tkané "koberce", které nemají vlas. Většinou jsou nomádské a vesnické.

KOLIK ZAPLATÍTE
Ceny jsou velmi rozdílné. Nový středně velký koberec lze koupit asi za 25 tisíc korun, velké se pohybují až v řádu statisíců. Ceny starožitných jsou zcela individuální.

Nepálský koberec (2x3 m) ze 100% novozélandské vlny. Cena 49 000 Kč, INTERDESIGN