Penzion na Modravě musel splnit řadu předpisů, aby vyhověl požadavkům

Penzion na Modravě musel splnit řadu předpisů, aby vyhověl požadavkům stavebního úřadu. | foto: Tomáš Dittrich

Modrava má už i malý pivovar a vlastní pivo. Ale ne díky Bakalovi

  • 10
Šumavskou rekreační obec Modrava "neobjevil" jen Zdeněk Bakala. Učarovala už Karlovi Klostermannovi, který ji využil ve svých románech. Radovan Lyer sem jezdil v dětství se svými rodiči a podlehl jejímu kouzlu také. A to natolik, že si ji zvolil jako svůj domov.

Modrava leží v centrální části Šumavského národního parku v nadmořské výšce 985 m na soutoku tří potoků, kde vzniká řeka Vydra. Byla, je a bude ideálním výchozím bodem pro turistické poznávání nejkrásnějších míst Šumavy.

Postavit zde něco nového však není pro běžného smrtelníka žádná legrace. "Původní profesí jsem ekonom. Před 13 lety jsme se s manželkou rozhodli dát sbohem rušnému velkoměstu. Začali jsme se věnovat naplno ekologickému chovu krav a na Modravě provozovat dva penziony," popisuje Radovan Lyer začátek svého života na Šumavě.

Pro milovníka piva úžasný pohled, ne? A stoly nejsou opravdu žádný umakart!

Aby mohla v této oblasti vzniknout nová stavba, bylo však nutné splnit obrovské množství podmínek a respektovat tradiční hodnoty dané oblasti. Díky spolupráci se zkušeným projektantem Radimem Huclem se vše podařilo.

Moderní bydlení, tradiční hodnoty

"Použití tradičních řemeslných metod a ruční práce vytváří k bydlení jiný vztah. Není to penzion, je to ´rodinné sídlo´. Dřevo vytváří dojem útulnosti. Samo o sobě je dostatečně dekorativní, není nutné zahltit prostor nábytkem. Ani vybavení pro hosty jsme nepodceňovali. Cíleně jsme vybírali prvotřídní řemeslníky, mistry ve svém oboru," říká Radovan Lyer.

Stavba působí celkově moderně a vyrovnaně, má smysl pro respekt k přírodě, a to i v sebemenším detailu. Použití tradičních řemeslných technik vychází z místní architektury. Nebrání se zde ale ani moderním technologiím, například zde bylo patrně poprvé použito tepelné čerpadlo pro chlazení mladiny a kvasných i ležáckých tanků při současné výrobě horké vody. Zařízení by mělo výrazně snížit energetickou náročnost minipivovaru.

Vedle dřeva ze šumavských lesů a české kuchyně tu totiž nechybí ani české pivo. "Většina z nás hledá kvalitní potraviny. Proč tedy nevyužít vlastních zdrojů? Maso, mléko, máslo a další polotovary máme z domácího chovu dobytka. Na Modravě chybělo pivo, tak jsem hledal informace a díky docentu Chládkovi, který vypracoval kompletní projekt, a šikovnému sládkovi Jardovi Koubovi, mohu nabídnout hostům dobré světlé i tmavé pivo plzeňského typu," tvrdí majitel.

A tak uvnitř penzionu najdete hned čtyři varny z Pacovských strojíren. Decentní mosaz zapadá do interiéru restaurace, kde se neponechalo nic náhodě. Klasické stoly od tesaře Alexandra Jíny a židle značky TON nechávají vyniknout úžasným mosazným retro lustrům od Ladislava Ezra ze Štěpánovic u Klatov.

Interiér včetně pokojů pro hosty, kromě moderní kuchyně a varen na pivo, obklopuje dřevěná vazba, pod kterou se opět podepsal tesařský mistr Alexander Jína.

V interiéru převládá dřevo, lustry vyrobila na zakázku firma Ladislava Ezra.

Detail třikrát překládané šindelové střechy z modřínu

"Dřevo má odpradávna duši, ale také antistatické účinky, nevíří prach a udržuje vlhkost od 45 do 60 procent, při které se téměř nevyskytují škodlivé organismy," tvrdí Radovan Lyer.

Tam, kde dřevo nevyhovovalo technickým nárokům, zastoupila přírodní materiál odolná keramická dlažba RAKO imitující dřevo. České moderní obklady jsou i součástí všech koupelen v pokojích pro hosty.

Přírodní kámen zase zdobí fasádu od mistra kamenického Štěpána Jankoviče z Bechyně. Nejen odborníka pak uchvátí šindelová, třikrát překládaná střecha z modřínu od Vladimíra Hlobila z Jeseníků.

Interiér dýchá dřevem, podlaha je však dlažba RAKO s dekorem dřeva.

Velkoformátové obklady RAKO oživuje skleněná listela.

Prostě na Modravě se potkali lidé, kteří dokazují, že české řemeslo, česká kuchyně (na jídelníčku nechybějí ani hovězí líčka, která proslavil hlavně Zdeněk Polreich) i české pivo mají stále co nabídnout. I v tak "zapadlé" vesničce, jakou je Modrava, kde trvale žije jen pár desítek obyvatel.