Šedou výmalbu stěn a bílý nábytek doplňují podlahy v teplých tónech ořešáku a...

Šedou výmalbu stěn a bílý nábytek doplňují podlahy v teplých tónech ořešáku a přírodní kůže, měděné doplňky a svítidla. | foto: Personal Architecture

Nejlepší byt si architekt pořídil pro sebe. Z postele se skulí do vany

  • 54
Architekt Maarten Polkamp jde svým klientům příkladem. V Rotterdamu pro sebe a svou přítelkyni Lisu navrhl a zrealizoval byt, který rozhodně odporuje zaběhlým standardům a úzkoprsému maloměšťáctví.

Stačí se překulit ráno z postele a rázem si dáváte vanu. Zabrzdíte vespu v jídelně a ze sedla motorky přesedáte ke stolu a večeříte špagety. To nejsou dadaistické verše, takový je byt v centru nizozemského Rotterdamu.

Architekt Maarten Polkamp už dvanáctým rokem společně s kolegou Sander van Schaikem vede tým architektů studia Personal Architecture. Mají za sebou citlivou a odbornou veřejností uznávanou renovaci více než třicet let staré ikonické rotterdamské konstruktivistické stavby Krychlových domů od Pieta Bloma, kterou dokončili před sedmi lety.

Zakládají si na detailním rozpracování snů a přání klientů a respektují všechny, byť netradiční představy o novém bydlení. Přesto je pro ně stěžejní praktická stránka projektů.

Respektují materiály a jsou vnímaví ke kontextu místa, kde nový domov vzniká. Na webových stránkách jejich studia nenajdete jen adresu a fotografie exteriéru a interiéru pracoviště, jak jsme dnes běžně zvyklí, ale můžete nahlédnout i do soukromých domovů obou majitelů studia. Klientům tím dokazují, že kovářova kobyla nechodí bosa a dokáží vyhovět jakémukoliv vrtochu.

Maarten Polkamp dokončil svůj mládenecký penthouse o celkové rozloze sto dvacet metrů čtverečních před několika týdny. Velkorysý koncept apartmánu vznikl v rotterdamském domě z počátku dvacátého století, který svou zdobností tíhl k zámeckému romantismu, ačkoliv stojí uprostřed sídlištní výstavby, tedy na místě, kde s luxusem málokdo počítá.

Může se hodit

Rezidence u Bojovnika

Rezidence U Bojovníka - zrekonstruovaný činžovní dům na Praze 3 - Žižkov.

Další byty k prodeji v Praze na Reality.iDNES.cz.

Apartmán prochází napříč třetím patrem domu a pokračuje střešní nástavbou s terasou a výhledem do všech světových stran na centrum města. V mansardě vznikla originální samostatná bytová jednotka: prostorná ložnice s terasou se skalničkovou zahrádkou, posezením, grilem a vířivkou.

Ta sama má dostatečné rozměry 180 x 120 centimetrů. Uvnitř penthousu je kromě dvojlůžka a šatny také neoddělená koupelna se sprchovým koutem a domácí finskou saunou z amerického dubu pro tři osoby. Zadní stěna sauny tvoří čelo postele.

V mansardě vznikla originální samostatná bytová jednotka s terasou, zahrádkou, posezením, grilem a vířivkou.

Do stěny sauny byl vyříznut prosklený izolovaný otvor, takže ležící postava, která si dopřává očistné saunování, se stává součástí kompozice ložnice a s podsvícením ze sauny připomíná umělecké dílo.

Vana pak navazuje přímo na pódium s lůžkem, místo němého sluhy si architekt vedle vany nainstaloval nohy od oděvní figuríny. Neortodoxní bydlení pro Maartena a jeho přítelkyni Lisu doplňuje byt ve třetím patře domu, který je o poznání obyčejnější.

Šedou výmalbu stěn a bílý nábytek doplňují podlahy v teplých tónech ořešáku a přírodní kůže, měděné doplňky a svítidla. Romantismus domu architekti zcela nezamlčeli: připomíná ho například vycpaná zvířecí trofej nad krbem nebo bohaté zrestaurované štukování. Na minimalistické zádveří navazuje domácí pracovna.

Centrem obytného prostoru spojeného s kuchyní je velký obývací pokoj s krbem a jídelnou s posezením pro deset osob. Z obytné zóny lze dále vejít do salonku, ve kterém Polkamp příležitostně přijímá pracovní návštěvy a klienty v neformálním prostředí. Z něj lze vyjít na malou terasu. Poslední místností bytu je ložnice se sociálním zázemím, kterou využívají zejména hosté.

, pro iDNES.cz