Pentagon je sídlo ministerstva obrany Spojených států amerických.

Pentagon je sídlo ministerstva obrany Spojených států amerických. | foto: Profimedia.cz

Pentagon slaví 70 let. Podívejte se na štáb americké armády zblízka

  • 76
Budova Pentagonu, ve které sídlí ministerstvo obrany Spojených států amerických, byla dokončena před sedmdesáti lety. Přesně 15. ledna 1943. Stavba ve tvaru pětiúhelníku, jejíž název se stal synonymem pro celé americké vojenství, je dodnes největší administrativní budovou světa.

Pentagon má přes 116 tisíc metrů čtverečních plochy a pojme 26 tisíc zaměstnanců, kteří se do něj mohou z Washingtonu a okolí dopravit autem, metrem či autobusy. Pěšky se k němu v podstatě dostat nedá.

Budova má sedm pater (z toho pět nadzemních) a tvoří ji pět soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů značených od A až do E, které jsou protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Jedna strana největšího z nich měří přes 200 metrů.

Jednotlivé strany každého z pětiúhelníků pak propojují v každém patře tři chodby, dohromady měří koridory v budově téměř 30 kilometrů.

Budově Pentagonu je 70 let

Svůj název získala budova dle svého pětiúhelníkového tvaru. V každém z křídel sídlí jiný útvar. 

Hlavním důvodem stavby této obří budovy bylo sjednocení všech jednotlivých úřadů ministerstva obrany Spojených států. Roztříštěnost pracovišť způsobovala v roce 1941 potíže a ztěžovala komunikaci.

Pentagon leží za hranicemi hlavního města Washingtonu na území města Arlington ve státu Virginia. V blízkosti Pentagonu vede silnice dálničního typu, několik stovek metrů od něj je letiště a směrem k řece Potomac též malé přístaviště. Poblíž se nachází známý Arlingtonský hřbitov.

Budova vyrostla na bývalém Hooverově letišti u řeky Potomac a jelikož město Washington nepovolovalo vysoké stavby, vznikla nízká budova, která moc nepřekážela. Na stavbě se podílelo 17 tisíc dělníků.

Pentagon je pravděpodobně nejlépe střeženým objektem na světě. Celou stavbu sledují desítky tisíc kamer. Má také svůj protiraketový systém tvořený střelami Patriot. Nedaleko je letecká vojenská základna Andrews.

Jde o instituci s největší spotřebou ropy na světě (oficiálně 320 000 barelů denně). Víc než polovinu paliva přitom spotřebuje technika a personál, kteří se starají o jeho dodávky.

Budova vyrostla na bývalém Hooverově letišti u řeky Potomac.

Zajímavé je, že v celé budově z betonu a oceli chybí mramor. Jeho dodavatelem byla Itálie, tehdejší válečný nepřítel. Autorem Pentagonu je architekt George Bergstrom.

Uprostřed stavby je dvůr se zahradou a několika stromy. Součástí budovy jsou i parkoviště pro téměř 10 tisíc aut.

Základní kámen stavby byl položen 11. září 1941, obří budova tak byla hotova za ani ne dva a půl roku. O její poctivé konstrukci svědčí i to, že v den 60. výročí zahájení stavby, 11. září 2001, bez větších potíží přežila i náraz letounu uneseného teroristy.

Pentagon je považován za symbol amerického vojenství. Název budovy se často používá jako označení pro ministerstvo obrany Spojených států, například Pentagon rozhodl, Pentagon vyhlásil... V Pentagonu se také vytváří vojenské strategie válečných operacích.

,