Na sklokeramiku použijte speciální škrabku a čistič, případně houbičku.

Na sklokeramiku použijte speciální škrabku a čistič, případně houbičku. | foto: AEG

Údržbářem snadno a rychle. Rady, díky kterým vám spotřebiče vydrží roky

  • 23
Na vařiči se připalují zaschlé nánosy, v konvici se usadil vodní kámen, chladnička páchne a v mikrovlnce to divně praská. Přitom stačí trochu péče a nic z toho se nemusí stát. Údržbářem domácích spotřebičů se totiž může stát každý.

I když na spotřebiče koupíte speciální přípravky, na řadu věcí vystačíte s vodou, saponátem, mýdlem a octem. Spotřebiče před čištěním vypněte ze sítě, s výjimkou vestavných. A u tepelných počkejte, až vychladnou. To je základ, na který je nutné myslet, než se pustíte do údržby.

Také je dobré si přečíst návod, jak spotřebič udržovat. Čištění různých materiálů a povrchů se totiž dost liší. Téměř na každý typ koupíte speciální přípravek v ceně kolem stokoruny.

Často si však vystačíte i s běžnými prostředky. Vyhněte se však těm abrasivním, jako jsou prášky a drátěnky. S výjimkou sklokeramických desek nepoužívejte škrabky. Nepracujte ani s tlakovými čističi, výlisky z plastu nesušte na radiátoru. Nejsou  dobré ani chlorové přípravky, mohly by naleptat povrch.

"Ale třeba ocet pohlcuje pachy. Když nemáte přípravek přímo určený například k vymytí chladničky, lze použít vodu s přidáním octa," radí Pavel Janů z internetového obchodu Kasa.cz.

Octem však nemyjte nerez, stejně jako citronovou šťávou. Vyčistěte ho mokrým hadříkem, přidat můžete i prostředek na nádobí. Povrch se však musí dobře osušit, aby nevznikla koroze. Nakonec přidejte ošetřující prostředek na nerez.

Ten se ovšem nehodí na lakované povrchy. Tam si vystačíte s vodou se saponátem či speciálním prostředkem. Sklo, plast a hliník vyleštíte prostředkem na sklo.

Chladnička a mraznička

Chladničku a mrazák vymyjte jednou za měsíc. Lze použít vodu s prostředkem na mytí nádobí nebo octem. "Čištění spojené s odmrazením doporučuji jednou za půl roku. Kondenzátor na zadní straně čistěte podle zašpinění, ideálně při odmrazování," radí Karel Hrdina z firmy Electrolux.

Prach na kondenzátoru aspoň jednou za dva měsíce vyluxujte. Led při rozmrazování nechte rozpustit, případně si pomozte fénem.

Vařič, trouba, digestoř

Na sklokeramiku použijte speciální škrabku a čistič, případně houbičku. Vylité pokrmy utírejte co nejdřív, hlavně ty sladké. "Cukr může na desce způsobit prohlubně. Potraviny obsahující cukr je nutné odstranit za tepla," upozorňuje Alžběta Suchanová z firmy Whirpool.

Rámeček desky myjte teplou vodou s prostředkem na nádobí. Plynové sporáky na tvrzeném skle čistěte houbou, vodou a mýdlem. Na rošty si vezměte mýdlovou vodu a nekovový kartáč. Osušte je, vlhká místa by mohla na začátku vaření poškodit smalt.

Na desce z nerezu nenechávejte kyselé tekutiny. Vnitřní prostor trouby myjte horkou vodou se saponátem nebo octem, při silných nánosech použijte čistič na trouby. Dejte pozor, aby se chemie nedostala na horní spirálu.

Na rošty a teleskopické výsuvy lze použít i kartáček. Výsuvy nedávejte do myčky ani neodmáčejte, mohly by se zablokovat. Při běžném provozu digestoře čistěte tukové filtry jednou za měsíc. Lze je dát do myčky. Uhlíkové filtry se vyměňují jednou až dvakrát za rok.