Vstupní prostor pokračuje kuchyňským koutem.

Vstupní prostor pokračuje kuchyňským koutem. | foto: Archiv majitelů

Záludnosti patrového lůžka: obtížný přístup, v létě nedýchatelno

  • 17
Zatímco v panelovém domě je „použitelná“ obytná plocha daná, ve starších činžovních domech lze získat další vložením patra na spaní a podobně. Tuto možnost si představuje i čtenářka Lenka.

„S partnerem jsme získali menší byt s plochou 37 m2, proto jsem přemýšlela o probourání příček a vytvoření malé místnosti, ložnice se spacím patrem a větším obývacím pokoji spojeném s kuchyní. Byt má ještě malou komoru na chodbě,“ popisuje čtenářka Lenka.

Stávající stav

Několik variant řešení připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac interier.

Varianta A

Tato varianta představuje zákres možného dispozičního řešení do stávajícího stavu. Velikost kuchyně je limitována stávající šířkou příslušného koutu. Je do ní možné umístit jídelní stůl pro čtyři osoby.

Varianta A

„Zvýšený jídelní stůl s barovými židličkami by mohl nahrazovat chybějící pracovní a odkladní plochu kuchyňské linky,“ vysvětluje architekt Maňák. Obývací pokoj rozdělil na dvě části: na zadní s lůžkem a „obývákovou“ u okna.

Varianta B

Od předchozí varianty se liší pouze umístěním lůžka.

Varianta B

Varianta C

V této variantě zvolil architekt možnost probourání příčky mezi pokoji. Lůžko je v zadní části místnosti a lze jej v případě potřeby oddělit závěsem či paravánem. V prostoru vybourané příčky je možné umístit jídelní stůl navazující na TV skříňku.

„Z dodané dispozice a fotografií lze usuzovat, že jde o starší bytový dům. Příčka mezi pokoji nebude nejspíše vynášet vlastní stropní konstrukci, bude na ní ovšem osazena příčka vyššího patra. Případné vybourání otvoru v této stěně bude nutné projednat se statikem, který posoudí možnost takového stavebního zásahu do stavby a možná navrhne použití dodatečného překladu nad vybouraným otvorem,“ upozorňuje architekt Maňák.

Varianta C

Varianta D

Od předchozí varianty se liší doplněním „protilinky“ pro rozšíření pracovní plochy kuchyňské linky. Na ni navazuje jídelní stůl, který může být případně rozkládací.

Varianta D

Varianty E a F

Tyto verze řeší spaní pomocí vloženého patrového lůžka. Prostor pod ním je možné využít pro úložné skříně nebo pracovní stolek. Výška stropu (300 cm) však nenabízí možnost vytvoření lůžka s dostatečnými podchozími výškami pod i nad ním.

„Případné zbudování patrového lůžka je sice možné, ale majitelka musí počítat s tím, že jde s ohledem na hygienu spánku o nepříliš komfortní řešení. To by si měli uvědomit i rodiče, když pořizují dětem palandy do pokojů s nízkým stropem,“ varuje Hynek Maňák.

Při případném budování tohoto řešení doporučuje vytvořit schodiště, které umožní bezpečný a pohodlný přístup, ale usnadní také úklid a přestýlání. „Lůžko přístupné po žebříku považuji za nouzové řešení,“ upozorňuje architekt Maňák.

Varianta E

V teplém letním období může být spaní ztíženo teplým vzduchem, který se shromažďuje pod stropem. Využití patrového lůžka lze také prohodit: spaní zůstane ve spodní části s menší podchozí výškou a nahoře vznikne prostor například pro malou domácí pracovnu.

Varianta F

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia na GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.