Rezidence, kterou staví společnost Patrol ve Zborné u Jihlavy. Její podobu...

Rezidence, kterou staví společnost Patrol ve Zborné u Jihlavy. Její podobu navrhl majitel firmy Jiří Pospíšil. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Firma si staví zámek podle návrhu svého majitele. Architektům se nelíbí

  • 394
Ta neobvyklá stavba ve staroanglickém stylu se vymyká všemu, co je v osadě Zborná u Jihlavy k vidění. Architekt tady neměl hlavní slovo, podobu zámečku navrhl šéf firmy na zabezpečovací systémy. Podle architektů se ale taková rezidence do Zborné, kde bydlí jihlavští podnikatelé a politici, nehodí.

Osada Zborná, kde si staví svá sídla známí jihlavští politici, šéfové velkých firem či sportovci, má novou a nezvyklou dominantu. Někteří místní začali říkat této novostavbě zámeček. Vypadá jako z obrázků staré Anglie. Jenže podle uznávaného architekta Jaroslava Huňáčka se příliš na toto místo nehodí.

Nezvyklou stavbu, která je těsně před dokončením, nechal vytvořit šéf firmy Patrol Jiří Pospíšil. Ten patří mezi nejúspěšnější podnikatele na Vysočině. A odmítl spekulace šířící se po městě, že dům postavil jako školicí centrum za pomoci dotací.

"Naše firma nikdy neměla žádné dotace. Je to komerční víceúčelový objekt. Soukromá investice soukromé firmy," uvedl Pospíšil, jehož společnost od roku 1990 nabízí zabezpečovacími systémy.

Na jihlavské poměry nezvyklou stavbu si navrhl sám. "To nedělal architekt, ale člověk, se kterým právě hovoříte. Ještě jsem neviděl od architekta takovéto dílo," popsal Pospíšil. Dál to nechtěl příliš rozvádět.

Složité bylo třeba shánět kameny na obložení, aby měly požadované parametry. Takový materiál není snadno dostupný.

V Německu nebo Rakousku lidé řád respektují, u nás ne

Novou výraznou stavbu ve Zborné už viděl architekt Jaroslav Huňáček. Podle něj je problémem zdaleka nejen této osady blízko lesa, že si tam může z architektonického hlediska postavit každý investor, co ho napadne. A skoro vždy dostane ke svému plánu zelenou.

Kdysi podobné vesnice rostly s vnitřní logikou a respektem ke krajině a okolním domům. A když už něco vybočilo, tak to byl kostel, fara, škola či radnice. Podle architekta se místní části Jihlavy rozvíjely v posledních dvaceti letech poměrně chaoticky. Platí to i pro některé samostatné obce v okolí krajského města.

"Ve Zborné je těch extrémů víc. Třeba v Německu, Rakousku či Švýcarsku platí v této oblasti nepsaný řád, který lidi respektují. U nás to moc nefunguje," popsal Jaroslav Huňáček.

Stavbě firmy Patrol by podle něj prospělo, kdyby měla kolem sebe i větší stylový park. Místo toho stojí kolem ní domy bez jednotného stylu. "Já jsem to panu Pospíšilovi i říkal," poznamenal Huňáček. Podobnému "anglickému" záměru by dle architekta více slušela samota dál od okolní zástavby.

V Anglii slouží podobné objekty k rekreaci či jako letní byty. A pokud jsou spojeny s půdou, tak mívají hospodářský charakter.

Architekt Huňáček se také příliš nesetkává s tím, že by si celou podobu domu navrhoval sám investor a projektant pouze zpracoval jeho vizi. "U pana Pospíšila je to hobby, které možná přerostlo běžnou míru," dodal s úsměvem.

Ve Zborné se staví výstavní domy, kanalizace však chybí

Podle dalšího architekta Jaromíra Homolky, který v Jihlavě projektoval dostavbu nemocnice či akvapark Vodní Ráj, se v současné době staví v satelitech kolem měst hodně podle katalogů nebo kýčovitých vzorů.

"Souvisí to s vývojem společnosti, která klouže po povrchu a nejde do hloubky. Podle toho se i výstavba odbývá. A konkrétně dnešní podoba Zborné? To už snad nechám bez komentáře," dodal architekt Homolka.

Problémem také podle něj je, že obcím okolo měst chybí infrastruktura. Konkrétně ve Zborné se už dlouho mluví o budování kanalizace. Kdy se ale začne stavět, pořád není jasné.

"Zborná hodně expandovala. Některé domy jsou tam hezké, jiné méně, ale to je i v Jihlavě," uvedl náměstek primátora František Zelníček, který má tuto osadu ve své kompetenci.

A co říká dnešní podobě Zborné, kde stojí vedle sebe domy různých velikostí a stylů, což je dobře patrné třeba při pohledu z vrcholu tamní sjezdovky? "Architekti se to někdy snaží v územním plánu regulovat, já ale nejsem příliš velký příznivec regulace. Nějakou celkovou vizi by to však mít mělo. Třeba v Rakousku vám přesně určí i sklon střechy a pod ní si postavíte, co chcete. Tady si pak někdo staví i různé hrady a věže. To ale není jen ve Zborné," dodal Zelníček.

Osada Zborná u Jihlavy.

Osada Zborná u Jihlavy.