Úřady jim nepovolily moderní pasivní dům, mají pasivní roubenku

  1:00
Na první pohled starodávná roubenka v sobě skrývá energeticky pasivní dům. Náklady na energie a provoz domu se pohybují kolem 1 500 korun za měsíc. Navíc tato "falešná" roubenka se štítem v lužickém stylu přirozeně zapadá do chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Roubenka jako dům v pasivním standardu. Majitel si ji postavil za sedm měsíců.

Roubenka jako dům v pasivním standardu. Majitel si ji postavil za sedm měsíců. | foto: František Vaňásek

Jejím majitelem a spolutvůrcem je profesionální tesař a majitel rodinné firmy Daniel Petříček, který realizoval už několik klasických roubenek i nízkoenergetických staveb, a tak dobře zná všechny jejich výhody a pozitiva. Domek postavil za necelých sedm měsíců.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení

Původně jste chtěl vzhledově moderní dům, proč jste se pak rozhodl pro styl roubenky?
Dům ve stylu roubenky jsem postavil vlastně kvůli zákazu. Úřad "chráněnky" tehdy ještě nepovoloval stavbu moderního, modřínem obloženého pasivního domku, který jsem původně chtěl.

Museli jsme s projektantem panem Hlavatým proměnit vzhled domu na "falešnou" roubenku, kterou jsme "naroubovali" na již vybraný typový projekt pasivního domu systému Atrea. Samozřejmě jsme se ji snažili udělat pěknou a praktickou.

Bylo proto třeba upravit některé technické detaily, například přesahy na bocích domu tvořeného vazníky zespodu zakamuflovat falešnými stropními trámy a tak dále. Oproti tomu přesahy štítu jsem provedl jen minimální, jelikož mi to nedovolovala vazníková konstrukce. Zpočátku jsem z toho měl obavy, ale po prohlídce místních a krkonošských roubenek jsem zjistil, že mnoho z nich má skoro nulové přesahy ve štítech.

Od té doby jsem postavil více různých pasivních domů. Pro jejich systémy se snažím vybírat to nejkvalitnější na našem trhu, a pokud to jde, tak preferuji tuzemské výrobce. Všechny práce byly provedeny jako suché a snažíme se, aby to suché zůstalo navždy. Držím se toho, že kde není voda, není život, a tak nic nemůže hnít ani plesnivět. Celý dům musí dýchat, přirozeně pracovat, chránit a být minimálně náročný na údržbu.

Dům ve stylu roubenky vznikl kvůli zákazu: CHKO tehdy ještě nepovoloval stavbu moderního, modřínem obloženého pasivního domku, který majitel původně chtěl.

Jak dosahujete tak extrémně nízkých měsíčních nákladů na energie?
Celková spotřeba elektrické energie v domě, tedy na topení, teplou vodu a provoz, nepřesahuje 1 500 korun za měsíc při průměrné teplotě 24 stupňů v místnostech. Nedotápíme-li ráno krbem, v zimě náklady stoupnou o 200 korun měsíčně za ohřev vzduchu v rekuperační jednotce (řízené vzduchotechnice).

Základem všech úspor je dobře nastavená rekuperace i její upravování podle každodenní potřeby v místnostech, solární panely na střeše, integrovaný zásobník tepla, tloušťka izolace i kvalita oken a neprovzdušnost domu.

Raději jsem ušetřil na kuchyňské lince a podlaze a investoval do kvalitní rekuperace a oken. Rekuperační systém je teplovzdušný, tedy zároveň větrá i topí. Je napojen na integrovaný zásobník tepla, což je v podstatě velká nádoba na topnou vodu, v níž je průtokově ohřívána pitná voda.

Do zásobníku jdou také tepelné zisky z krbu a solárních kolektorů. Výši teploty ovzduší v jednotlivých místnostech lze kdykoli měnit. Může být na něj samozřejmě napojeno více zdrojů tepla, například tepelné čerpadlo, plynový ohřívač a další.

Čím lze v pasivním domě dosáhnout příjemného tepla a ještě ušetřit?
Pokud ráno zatopíme v krbu obývacího pokoje, během tří hodin hoření dosáhneme 24 až 26 stupňů a do večera díky rekuperaci bude stejná teplota všude v domě (nahoře trošku méně). Teplotu bychom měli průběžně regulovat termostatem podle tepelných zisků ze zbytkového tepla, tedy vaření, PC a podobně.

Přesahy na bocích domů tvořeného vazníky zespodu se kamuflovaly falešnými stropními trámy.

Na první pohled vypadá dům jako stará roubenka.

Například naše technická místnost s rekuperací je v přízemí pod podkrovní koupelnou, takže zbytkové teplo vyhřívá její dřevěnou podlahu, což je velmi praktické i příjemné. Také teplo ze slunce, díky kombinaci oken a fasády, velmi napomáhá úsporám. V letních měsících tvar fasády a její stínění brání přehřívání oken, takže je tam příjemný chládek, a naopak v zimních měsících nízké slunce okny interiér ohřívá.

Může se hodit

Najděte si svůj vysněný dům na Reality.iDNES.cz.

Uvedu příklad: když jsme se vrátili ze zimní dovolené, bylo doma 20 stupňů, i když tam deset dnů nikdo netopil. Je to tím, že slunce a venkovních sedm stupňů stačilo na to, aby se dům skrze okna "dobíjel" sám.

I když před odjezdem nenastavíte temperování, ani při velkých mrazech v domě neklesne teplota pod 12 stupňů. K tomu potřebujete kvalitní otvorové výplně. My používáme okna od firmy Slavona, která mají tloušťku 92 mm, trojsklo plněné argonem a tři těsnění, čímž jsou téměř absolutně vzduchotěsná. Okna mají nejen výborné tepelně-izolační vlastnosti, ale i dlouhou životnost díky modernímu systému výroby dílcovou metodou a desetiletou záruku na povrchovou úpravu Adler HighRes.

Falešné roubení je z palubkových fošen, systém pero – drážka, takže je shora naprosto neprodyšné a vodotěsné.

Při současných inverzích je aktuální téma větrání a čistota ovzduší v domě. Jak je to u vás?
Větrat, tedy otvírat okna, můžete samozřejmě kdykoliv, ale při systému řízené rekuperace (odvětrávání a čištění vzduchu) v pasivním domě tu potřebu prostě nemáte. Navíc si tak neochlazujete místnosti, máte stabilní teplotu i vlhkost a neustále čistý vzduch bez alergenů, pachů a oxidu uhličitého. Tím vším šetříte své zdraví, peněženku i životní prostředí. Běžně lidé málo větrají a pak vdechují oxid uhličitý, který jim nedělá dobře. V pasivním domě lze nastavit spínač větrání podle koncentrace oxidu uhličitého či jiných parametrů.

Nicméně když si v teplých měsících otevřeme okna a verandu, vypínáme rekuperaci. Myslím si, že rekuperace je moderní standard, který by měl být v každém domě. Je to skvělá věc, v mrazech či horku nemusíte větrat, a v "hicech" naopak prostor ochlazuje. Vlhkost vzduchu v našem domě je ideální, 55 procent v zimě i v létě.

Neplesniví či nevlhne dřevěné obložení fasády roubenky? Jak je pevné a odolné?
Štít a smrkové falešné roubení fasády domu jsem natřel barvou a napustil neloupavou lazurou. Když každých pět až deset let provedete udržovací nátěr bezbarvou lazurou, vzhled a životnost dobře udělaného smrkového obložení vydrží mnoho a mnoho let. Fasáda je až do štítů provětrávaná, tedy mezi izolací a fasádou je vzduchová mezera, dole zakončená mřížkou. Zdola jí přirozeně prochází vzduch, a tím udržuje izolaci i konstrukci v suchu.

Kuchyňská linka je z IKEA, ale na přání majitelky je část natřená na modro.

Falešné roubení jsem dělal z palubkových fošen systémem pero–drážka, takže je shora naprosto neprodyšné a vodotěsné. Obkladové fošny jsem nechal "vykartáčovat", zůstala tam pouze tvrdá hmota. Proto vypadá dřevo jako staré, a navíc se zvyšuje dvoj- až trojnásobně životnost obkladu, protože škůdci "rádi" jen měkké dřevěné části.

"Vykartáčování" doporučuji pro všechny domy se smrkovým obložením. Sluší, šetří, a přitom stojí jako standardní nátěr. Při testu neprodyšnosti, takzvaném Blowerdoor testu, dosahují stěny vynikající hodnoty 0,3, přitom na pasivní dům stačí 0,6.

Izolací uvnitř stěn je drcená celulóza, tedy drcené noviny smíchané s boritem. Naměřená nehořlavost stěny je 90 minut a více, což nemají ani některé zděné stavby. A borit odpuzuje brouky, hmyz, plísně a hlodavce. Dobře provedená izolace je nesedavá a pevná.

Je vidět, že máte svůj dům hodně rád. S čím vším jste si v interiéru pohrál?
Uvnitř domu je také falešné dřevěné roubení. Opět jsem ho nechal upravit "česáním" a pak napustil podlahovým lakem. Díky rekuperaci se systémem odsávání par není v kuchyni nutná digestoř, a tak poličku u sporáku stačí jen pravidelně přetřít houbičkou.

Stoletý příborník se používal jako skříňka na nářadí. Majitel jej opálil, očistil a vylouhoval. A pak natřel.

Stoletý příborník, který jsem si přivezl z Jablonce, používali jako starou skříňku na nářadí. Celý jsem jej opálil, očistil a vylouhoval. Kuchyňská linka je z IKEA, tehdy byla za poloviční cenu. K ní jsem za dvě odpoledne udělal police ze zbytků fošen po stavbě.

Kolik stojí pasivní dům

Základní standard energeticky PD při vybavení "na klíč" stojí do 20 000 Kč/m2 užitkové plochy (tj. 5070 Kč/m3), což odpovídá nákladům běžné neúsporné výstavby v ČR. Pasivní dům je velmi dobrá investice i na stáří, protože energie se neustále zdražují a příjmy v důchodu nestoupají.

Měsíční náklady mohou být v pasivním domě třetinové či čtvrtinové oproti běžné stavbě, samozřejmě podle spotřeby uživatele. Klíčové pro pořízení opravdu fungujícího pasivního domu je kvalitní projekt a dobrá realizační firma, která postaví dům tak, aby na něj mohla být hrdá.

Na manželčino přání jsem všechen úložný nábytek v kuchyni natřel modrou barvou. To, co jsem zde ušetřil, jsem investoval do designových kuchyňských elektrospotřebičů.

V horní koupelně máme místo kachliček na stěnách i podlaze dřevo a jsme s ním velmi spokojeni. Působí příjemně teple, hlavně manželka se tu cítí šťastná.

Pokud řemeslník dřevo kvalitně položí i ošetří a nechá odvětrávací mezeru, aby vše dýchalo a nedržela se tam voda, nenastane žádný problém.

A co saze z krbu a dřevěná podlaha?
Původně jsme chtěli dřevěnou podlahu, ale pořídili jsme si kvalitní a pěkný laminát. Stál méně a hlavně je pro naše malé děti nezničitelný. Pod ním je fermacellová podlaha a dvacet centimetrů izolačního polystyrenu, takže od podlahy máme teplo.

V horní koupelně je místo kachliček na stěnách i podlaze dřevo.

Samozřejmě se dá použít i podlahové topení, pokud někdo chce. Náš krb má výborně utěsněný přímý kouřovod, jeho komín dobře táhne a vydává minimum prachu. Krbová kamna pro pasivní dům se v současnosti dají koupit s větším výkonem do vody, čímž se více ohřeje voda v integrovaném zásobníku tepla a ušetří na topení rekuperací. Díky rekuperaci se zde méně práší a rychleji schne prádlo.

Redakčně kráceno.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...