Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vila má plochu 700 metrů čtverečních. Topení stojí jen 17 tisíc ročně

  1:00aktualizováno  1:00
Tvar pozemku výrazně ovlivnil podobu domu. Proto z ulice vypadá jako nenápadná přízemní stavba, ze druhé jako dvoupodlažní dům. Tato část je však už umístěna ve svahu, v příjemném soukromí s výhledem do lesa. Stavba v pasivním standardu má plochu přes 700 metrů čtverečních.

Pohled z ulice | foto: Vladan Ráž

Unikátní dům v Dobřichovicích si nechal majitel postavit na stavebně hodně náročném pozemku: zatímco horní část tvoří rovina, druhá je ve výrazně svažitém zalesněném terénu. Poslední stavební pozemek v atraktivní lokalitě a na skvělém místě, navíc o rozloze pět tisíc metrů čtverečních, však stál za námahu.

Architekt Ivan Kraus, který se výrazně angažuje v navrhování pasivních domů, dostal od majitele velmi přesné zadání. Náročný klient po mnohaletém pobytu v zahraničí a bydlení hned v několika rodinných domech, navíc profesí stavební inženýr, chtěl pro sebe a svou rodinu sice velký dům s dostatečným soukromím. Zároveň však požadoval prostor pro společenský život a zázemí pro návštěvy.

Vizualizace: pohled z ulice

Vizualizace: pohled z ulice

Hlavní přání, a to dostatečné soukromí, vyřešil dům ve tvaru písmene L, který směrem do zahrady přechází ve dvoupodlažní stavbu. Zelené střechy pomáhají v jejím přirozeném začlenění do okolí plného vzrostlých stromů. Extenzivní zeleň zajišťuje také příjemné klima v domě v letních měsících.

Použitá opuka na fasádě, která se těží v okolí a představuje zde už po desetiletí oblíbený stavební materiál, pomáhá zase začlenit stavbu do okolí. Dřevo použité na fasádu do údolí Berounky odkazuje na zdejší chatařskou oblast.

S ohledem na přání a soukromí majitele byly použity převážně vizualizace.

Problémy s podložím

V přízemní části orientované na jih do ulice jsou umístěné hlavní obytné místnosti s výhledem do zahrady (jihovýchod) a do údolí Berounky (severozápad).Obytný prostor člení vertikálně a horizontálně rozdílná výška a sklon střech. Obdobné výhledy do údolí a do zahrady jako obytný prostor nabízí s ním propojený vnitřní bazén.

Fotogalerie

Spodní podlaží je orientované severozápadně, většina podlah je v úrovni přilehlého terénu s výhledem do údolí Berounky. Ze spodního podlaží se vstupuje do vinného sklepa přístupného vnitřním schodištěm.

Přestože má velký rodinný dům užitnou plochu více než 700 m2, jeho náklady na vytápění se díky použitým technologiím pohybují pouze kolem 17 tisíc korun ročně (bez vytápění bazénu).

"Protože je skalní podloží ve velké hloubce, byl dům v severozápadní části založen na základových pasech, které jsou ve velké hloubce propojené železobetonovými deskami zajišťujícími stabilitu objektu i přilehlého svahu," vysvětluje architekt Ivan Kraus náročné podmínky stavby.

Vizualizace: visutá zastřešená terasa

Vizualizace: visutá zastřešená terasa

Dispozice na přání

Zatímco na jedné straně byl požadavek dodržet určité soukromí majitelů vůči okolí, samotný dům měl umožnit jak klidné bydlení, tak také obchodní a společenský život.

Tomu odpovídá dispozice domu: obrovský obývací pokoj a s ním spojená pracovna přímo navazují na relaxační část s bazénem 8 × 4 m, vše s výhledem a přímým výstupem do velké zahrady. Tedy ideální prostor pro velké návštěvy i oslavy. Majitel má od svého pracovního stolu přehled o celém obývacím prostoru a dohlédne i na bazén, propojený velkými zasklenými dveřmi.

Pokud počasí právě nevyjde, lze čas trávit v atriu obloženém opukou a zastřešeném skleněnou střechou. Atrium navazuje na kuchyni, takže je zajištěno veškeré pohodlí jak pro hosty, tak také pro toho, kdo se stará o pohodlí a pohoštění hostů.

Vizualizace: obývací pokoj s jídelnou a průhledem do kuchyně

Vizualizace: obývací pokoj s jídelnou a průhledem do kuchyně

Také jídelna je součástí obytného a společenského prostoru o ploše 120 m2. Tato část domu působí až monumentálně, a to díky výšce téměř šest metrů a také hornímu osvětlení, které dům prosvětluje i za špatného počasí.

"Pohled z visuté zastřešené terasy do vlastního lesa a na Berounku je úchvatný," říká majitel. Architekt na ni použil masivní dřevo na ocelové nosné konstrukci. Ze stejného materiálu je navrženo zábradlí s masivním dřevěným madlem.

V delším křídle přízemí je ložnice, opět s nerušeným pohledem do zahrady, velkou šatnou lze projít do koupelny. Součástí soukromé části domu je také dostatečně velká knihovna a čítárna. "Doufám, že ji budoucí majitelé ocení," říká majitel.

Vizualizace: bazén

Vizualizace: bazén

Pro děti či hosty jsou k dispozici tři ložnice a příslušenství ve spodním podlaží. Večer lze posedět v "suterénu" pod terasou nebo v baru s kulečníkem. Pro milovníky vína je k dispozici pravý vinný sklep (12 m2) v hloubce pěti metrů.

Technické informace

Zastavěná plocha: 587 m2
Vnitřní bazén: 93 m2 (včetně zázemí)
Celková užitná plocha domu: 739 m2 (497m2 přízemí + 242 m2 suterén)
Vinný sklep: 12 m2
Pozemek: 5 532 m2
Svislé nosné konstrukce: zděné vápenopískové bloky s tloušťkou 200 mm, které zaručují vynikající statické, akustické i tepelně akumulační schopnosti.

Střecha: dvouplášťová odvětrávaná, téměř plochá, nad částí obytného prostoru pultová se sklonem 12 stupňů. Tepelná izolace je z foukané celulózy tl. 500mm, nad garáží v tl. 200mm.
Stropní konstrukce nad spodním podlažím: železobetonová monolitická
Bazénová vana: železobeton, od okolních konstrukcí dilatovaná
Výplně fasádních otvorů: dřevěná okna ve standardu pro pasivní domy s troj zasklením o hodnotě součinitele prostupu tepla Ug = 0,5W/m2K. Okna jsou kvůli redukci tepelných mostů předsazena před zdivo do tepelné izolace.
Fasády: fasáda z přírodní opuky má tepelnou izolaci z EPS o tloušťce 350 mm. Opukové zdivo tl. cca 120 až 150 mm je samonosné (včetně překladů), kotvené k nosnému zdivu skrz izolaci tenkými nerezovými dráty, celoplošně odvětrávané. Ostatní fasády mají plánovanou tepelnou izolaci z kamenné vlny tl. 320 mm s odvětrávaným pláštěm z přírodního dřeva.

Vytápění: jako zdroj tepla slouží centrální zásobník tepla o objemu 800l s elektropatronami, na který je možné připojit tepelné čerpadlo o výkonu 13kW pro 100% pokrytí tepelných ztrát domu nebo plynový kotel. Příprava TUV je centrální s cirkulací teplé vody.
Základní chlazení domu v létě je zajištěno kapalinovým plošným zemním výměníkem tepla přímo do VZT jednotek v přízemí v kombinaci s předokenními žaluziemi.

Energetická náročnost: dům je navržen se stavebními konstrukcemi ve standardu energeticky pasivního domu podle Passsivhaus Institutu v německém Darmstadtu.

Celkové roční náklady na vytápění domu: cca 17 tisíc při průměrné teplotě 23º C ve všech místnostech v domě, s výjimkou garáže.
Celkové roční náklady na vytápění bazénové haly a ohřev vody pro bazén jsou vypočítány na cca 25 tisíc ročně. Náklady byly počítány pro provoz při teplotě bazénové vody 27º C, teplotě vzduchu v hale 30º C s poklesem v době mimo provoz bazénu na 24º C (během topné sezóny). Průměrná doba provozu bazénu byla uvažována 2 h denně po celý rok.

Náklady na vytápění jsou uvažovány při vytápění tepelným čerpadlem vzduch/voda.
Zdroj: Vila Dobřichovice

Autor:


Témata: Kulečník


Nejčtenější

Brána. Zastřešené tržiště Rotterdam Markthal od nizozemské kanceláře MVRDV...
Hrátky architektů. Noblesní ubytovna pro bezdomovce i obří tržnice

Odvážné hrátky s barvou, světové trendy, ale také industriální kov a šeď. To vše najdete u nejlepších světových staveb posledních let. Většina z nich získala...  celý článek

Hodně denního světla bylo podmínkou při návrhu dvojpodlažního duplexu. Stejně...
Předělali stoletý dům v Praze. Obrazovou galerii mají i na schodišti

Paříž, Londýn, New York, Indie, Nový Zéland, Vietnam, to není žádná nabídka cestovní kanceláře, ale města a země patřící k životům Moniky a Michaela...  celý článek

Rastr policového systému probíhá celým bytem.
Ze dvou malých bytů vznikl velký obytný prostor s posuvnými stěnami

Udělat ze dvou menších bytů jeden větší. To bylo přání mladého páru, který měl k dispozici dva byty v horním ustoupeném patru pražského činžovního domu z 20....  celý článek

Třiatřicetiletý řemeslník pracoval na přeměně šest měsíců.
Starý box na přepravu koní přestavěl na bydlení se záchodem a sprchou

Dean Crago předělal třicet let používaný box na přepravu koní na plnohodnotné bydlení. Třiatřicetiletý řemeslník pracoval na přeměně šest měsíců. Nejvíc práce...  celý článek

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří...
Michael Douglas prodává své útočiště na Mallorce z 19. století

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří sedm nemovitostí s deseti ložnicemi a deseti koupelnami. „Jde o unikátní...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.