Soubor rodinných domů v obci Koberovy | foto: Atrea

Domy s téměř nulovou spotřebou energie. Podívejte se a vyzkoušejte

  • 32
Podle nedávno schválené legislativy se od roku 2020 budou muset stavět nové domy s téměř nulovou spotřebou energie. O víkendu 10. a 11. listopadu si můžete v Českém ráji vyzkoušet, co to obnáší.

Ve vesničce Koberovy, kde najdete soubor dvanácti rodinných domů, se koná už devátý ročník mezinárodní akce Dny pasivních domů. Celý víkend se zde můžete ptát na vše, co vás zajímá, jak odborníků, tak obyvatel těchto domů.

Dny pasivních domů probíhají i na dalších místech, více se dozvíte zde.

Provoz domů je drahý

Nároky na energii a její spotřeba se zvyšují, zdroje docházejí, roste cena a závislost na dodávkách z nestabilních zemí. Přitom provoz budov se na celkové spotřebě energie podílí 40 procenty. K další spotřebě energie dochází při jejich výstavbě, výrobě a dopravě stavebních materiálů, údržbě, obnově budov, jejich demolici a likvidaci.

Budovy jsou zodpovědné za 30 procent emisí CO2, spotřebovávají značné množství primárních surovin, vytvářejí až 40 procent všech odpadů a značně se podílejí na devastaci krajiny. Architektura a stavebnictví tak vytvářejí největší ekologickou stopu naší civilizace, zásadně tím ovlivňují kvalitu našeho života.

Vzdělávací středisko společnosti Atrea v obci Koberovy

Téma současnosti

Snižování energetické náročnosti budov se tak stává jedním z nejdůležitějších témat. Do české legislativy se zavádí i evropská směrnice o energetické náročnosti budov.

V září byla schválena novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, jejímž hlavním zákona je zvýšit energetickou kvalitu budov a snížit náklady na jejich provoz. A to postupně až na úroveň "budov s téměř nulovou spotřebou energie" (u nových budov nejpozději do roku 2020).

Novela od roku 2013 rozšiřuje využití průkazů energetické náročnosti budov, tak aby v případě prodeje nebo pronájmu budovy měl její budoucí uživatel přehlednou informaci o její energetické náročnosti. To má vést ke zvýšené poptávce po úsporných budovách a zpřehlednění trhu s nemovitostmi.

Jak postavit dům s téměř nulovou spotřebou energie

Tvar a orientace
Návrhem vhodného, nejlépe kompaktního, tvaru budovy eliminujeme plochu ochlazovaných konstrukcí a množství tepelných mostů. Optimální orientací domu vůči světovým stranám zajistíme využití pasivních solárních zisků.

Izolace
Dostatečná vrstva tepelné izolace bez přerušení obepínající celý vytápěný prostor objektu, vzduchotěsnost obvodového pláště a okna s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi (trojskla) minimalizují potřebu tepla na vytápění a zvyšují tepelnou pohodu v interiéru – rovnoměrné a vysoké teploty povrchů, zabránění kondenzace vlhkosti a vzniku plísní.

Dny pasivních domů

Místo konání: soubor pasivních domů a školicího střediska Atrea
Koberovy 186, Liberecký kraj
více na: www.atrea.cz
termín: 10. - 11. 11., vždy od 10 do 16 h

Řízené větrání s rekuperací
Instalací systému řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací) zabezpečujeme optimální výměnu vzduchu bez průvanu, hluku, prachu a nečistot, s minimální tepelnou ztrátou.

Úsporné spotřebiče a osvětlení
K dalšímu snížení potřeby energie vede instalace úsporných spotřebičů a osvětlení, a jejich efektivní používání.

Využití obnovitelných zdrojů energie (OZE)
Je žádoucí výše zmíněnými stavebně-technickými opatřeními snížit potřebu energie na minimum. V následujícím kroku na cestě k "nulové" spotřebě se snažíme zbývající (oproti stávající výstavbě řádově menší) množství energie potřebné na provoz budovy přednostně pokrýt místními obnovitelnými zdroji.

Soubor rodinných domů v obci Koberovy

Pouze snížení energetické náročnosti nestačí

Snaha o úsporu energie bez pochopení a zohlednění širších souvislostí však často vede ke zhoršení kvality vnitřního prostředí budov a neúměrnému zvýšení investičních nákladů.

Typickým příkladem jsou masové rekonstrukce panelových domů, zateplení, výměna oken. Jejich obyvatelé si jistě pochvalují nižší účty za teplo, na druhé straně se potýkají s nedostatkem čerstvého vzduchu, zvýšenou vlhkostí, její kondenzací na oknech a v místech tepelných mostů, a následným vznikem plísní.

V neposlední řadě bychom se také měli zabývat i životním prostředím, tedy třeba respektem k okolní krajině, stávající zástavbě a historickému kontextu, využití zeleně na pozemku, střechách a fasádách, použití přírodních a recyklovaných materiálů a podobně.