Beton byl použit i na zpevněné plochy

Beton byl použit i na zpevněné plochy | foto: Lubomír Fuxa

Pasivní dům, kde se šetří na vytápění, ale nikoliv na pohodlí

  • 66
Nová čtvrť na okraji malého města v Posázaví kousek od Prahy nabízí krásné prostředí s romantickou atmosférou. Novostavba využívající nejmodernější stavební technologie má však daleko do honosnosti prvorepublikových vil či zdobnosti podnikatelského baroka.

Majitel se sám dlouhá léta zabývá výstavbou nízkoenergetických rodinných domů, a protože pověstná role kovářovy kobyly mu rozhodně není vlastní, rozhodl se vybudovat moderní komfortní bydlení i pro vlastní rodinu.

"Postavil jsem desítky členitých domů se sedlovými střechami, než se mi zalíbil jednoduchý styl a funkcionalismus," svěřil se nám se změnou vkusu.

"Kromě moderního designu mě také začaly zajímat moderní technologie zaměřené na úspory energie. Mám zkušenosti s výstavbou nízkoenergetických domů a rozhodl jsem se posunout laťku ještě dál, k výstavbě v pasivním standardu."

Z ložnice v patře vedou dvoje francouzské dveře na terasu

Z ložnice v patře vedou dvoje francouzské dveře na terasu.

Úspornost – alfa a omega architektury

Tvar i dispozice vycházejí ze zásad pasivní výstavby. V obdélníkovém půdorysu, jehož podélná osa směřuje od východu k západu, zaujímají obytné prostory jižní část, zatímco k severní fasádě přiléhají energeticky méně náročné obslužné prostory a zázemí (vstup, šatna, technická místnost, schodiště, koupelny a WC).

V přízemí tvoří jižní polovinu domu společná obytná část, vedle sebe jsou tu v jedné linii přehledně uspořádány kuchyně, jídelna a sezení, v patře na jižní stranu směřují ložnice. Vzhledem k menší půdorysné ploše zbývá v patře místo na velkou slunnou rohovou střešní terasu, na které je střešní zahrada s výhledem na řeku.

O tom, že tu majitelé chtějí zapustit kořeny natrvalo, svědčí i místo na výtah vedle schodiště. Taková předvídavá rezerva "na stará kolena" se v nových domech objevuje jen málokdy.

Pasivní koncept se projevuje i ve vnějším vzhledu domu, v pevně sevřeném kompaktním tvaru s plochou střechou a velmi promyšleném rozvrhu prosklených ploch.

V interiéru převažují tlumené zemité barvy

V interiéru převažují tlumené zemité barvy.

Zatímco na chladné severní fasádě se s nimi výrazně šetřilo, jižní a západní stranu prosvětluje řada francouzských oken. Jejich velikosti a umístění nejsou dílem náhody či otázkou výtvarné kompozice. Poměr zděných a prosklených ploch projektant přesně vyvážil tak, aby interiéru nechybělo světlo, v zimě nedocházelo ke zbytečným tepelným ztrátám a v létě k přílišnému přehřívání obytných místností. Tomu zabraňují i venkovní hliníkové lamely.

Vlastní know-how pro beton

Pasivní domy se u nás v naprosté většině případů realizují jako dřevostavby nebo zděné stavby. Jedna z podmínek pasivního domu je akumulace zdiva, proto byl zvolen systém betonového stěnového skeletu se ztraceným bedněním.

"Betonová monolitická konstrukce udržuje v interiéru po celý rok stabilní teplotu," zdůvodňuje majitel své rozhodnutí. "Technické řešení včetně volby materiálů a provedení různých detailů jsme s projektanty ověřovali přesnými výpočty, vždy jsme pečlivě vážili mezi užitnou hodnotou a cenou."

Obvodové stěny a podlahy jsou izolovány 40 cm silnou vrstvou polystyrenu. Aby byly zajištěny parametry pasivního domu, zejména vzduchotěsnost obvodového pláště, bylo třeba pečlivě promyslet řešení tepelných mostů, veškerých konstrukčních spojů, prostupů instalací a také upevnění u nás neobvykle silné tepelné izolace na fasádu.

Design koupelny koresponduje s architekturou domu

Design koupelny koresponduje s architekturou domu.

Předokenní žaluzie spočívají na atypické samonosné konstrukci kotvené do země, aby obvodový plášť nebyl ničím narušen. Nezbytnou součástí "výbavy" pasivního domu je teplovzdušné vytápění s rekuperací. Rozvod vzduchotechnického potrubí se ukrývá v podlaze ložnic, ve 400 mm vysoké izolační vrstvě, rekuperátor je umístěn v technické místnosti.

Jako zdroj energie (na dohřívání, nebo v létě k chlazení) dům využívá vzduchové tepelné čerpadlo, instalované na zahradě. V obytných místnostech jsou připraveny rozvody pro elektrické přímotopy, protože plyn není v místě dostupný. Jejich instalaci majitelé zváží až po vyhodnocení průběhu několika topných sezon a teprve pak se rozhodnou pro optimální řešení.

Slovo majitele

Po roce užívání bydlení v pasivním domě může majitel konstatovat pouze pozitiva: "Díky akumulaci pláště a stropu jsou teplotní výkyvy minimální jak v létě, tak v zimě. Rychle jsme si na komfort bydlení zvykli – čistý vzduch, stálá nastavená teplota a bezhlučnost uvnitř domu."

Připravené zásuvky na případné osazení přímotopu v obývacím pokoji zatím nebyly potřeba a asi nikdy nebudou osazeny. Zatím se nepoužívá ani podlahová temperace v koupelnách a v chodbě u vchodu.

Jídelnu ozvláštňuje velká nika v kontrastně zbarvené stěně

Jídelnu ozvláštňuje velká nika v kontrastně zbarvené stěně.

"Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch pracuje naprosto bezchybně a vzhledem k jeho pořizovací ceně bych ho mohl příště opět doporučit. Při další výstavbě bych zvažoval stavbu obvodového pláště a příčky z vápenopískových tvárnic kalksandstein kvůli menší pracnosti při zachování všech nutných požadavků na nízkoenergetické a pasivní domy."

Projekt nebyl úmyslně zcela absolutně podřízen kriteriím na pasivní dům, bral v úvahu i požadavky na prostor a pocit příjemného bydlení.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 190 m²

Užitná plocha: 240 m²

Konstrukce: monolitická železobetonová základová deska, obvodové zdivo betonové se ztraceným bedněním z vibrolisovaných betonových tvárnic (tloušťka 200 mm), vnější zateplení polystyren 400 mm, horní podlaží: 200 mm vibrolisované tvárnice, minerální vata, dřevěný obklad (finská borovice), stropy a schodiště monolitické železobetonové, plochá střecha s izolační vrstvou z minerální vlny 400 mm

Výplně otvorů: okna dřevěná pro pasivní domy (Internorm) s izolačními trojskly, koeficient prostupu tepla U = 0,68 W/m²K, automatické hliníkové předokenní žaluzie (Systra), dveře vnitřní dýhované do obložkových zárubní, dubová podlaha (Unomarket, Benešov)

Vytápění: teplovzdušné s rekuperací, zdroj energie tepelné čerpadlo systém vzduch/vzduch. Připraveno připojení pro přídavné elektrické přímotopy, v koupelnách podlahová elektrická temperance (Neptun, Benešov)

Spotřeba energie 17 kW/m² za rok, průkaz energetické náročnosti budovy: třída A – velmi úsporná

Autoři:
Ing. arch. Zdeněk Ouředníček

Stavebně energetické řešení:
Prof. ing. Jan Tywoniak, CSc, ČVUT Praha

Výstavba:
Ing. Eduard Babor, Benešov

 Více se dočtete v časopise Můj dům č. 5/2009.