Budíkov, Vysočina. Dřevostavba v Budíkově je v pasivním standardu.

Budíkov, Vysočina. Dřevostavba v Budíkově je v pasivním standardu. | foto: Archiv Centra pasivního domu

Pojďte dál. Majitelé 80 pasivních domů zvou veřejnost na návštěvu

  • 3
Rodinný dům v Budíkově na Vysočině je pasivní dřevostavbou s obdélníkovým půdorysem a zastřešenou pultovou střechou. Jeho majitelé jej, tak jako desítky dalších, zpřístupní veřejnosti během Dnů pasivních domů. Ve hře je i víkendový pobyt v Budíkově, o který se bude losovat.

Od 11. do 13. listopadu se mohou zájemci majitelů osmdesáti pasivních domů v celé České republice zeptat, jak se jim v energeticky úsporných domech žije a jak takový dům vlastně funguje.

Akci pořádá již potřinácté Centrum pasivního domu. Zájemci mohou bezplatně navštívit již postavené domy, ale i ty, které jsou těsně před dokončením, a získat tak informace přímo od majitelů a stavitelů.

Představujeme pět domů, které se také do akce zapojily:

1. Stříbrná Lhota, Středočeský kraj

Rodinný dům ve Stříbrné Lhotě má užitnou plochu 100 metrů čtverečních. Jde o dřevostavbu z vrstvených masivních panelů. Konstrukce i obložení domu je ze dřeva. Dřevěné je také zařízení interiéru.

V přízemí je zádveří, otevřený prostor pro veliký jídelní stůl, sedací část a kuchyni s ostrůvkem, oddělené pracovní místo i zázemí pro přespání návštěv, to vše symetricky navazuje na prvky v interiéru i venkovní terasu.

Patro je možné rozdělit několika způsoby. Pro čtyřčlennou rodinu je připravena velká ložnice, dva dětské pokoje a koupelna včetně sprchového koutu. Nevyužité prostory pod hřebenem střechy skýtají dostatek místa pro umístění technického vybavení domu a pro uložení sezonních věcí.

Konstrukční a dispoziční logika domu eliminuje nadbytečné výdaje na stavbu domu. Jeho tvar, velikost a pozice otvorů splňují požadavky pasivního standardu, samozřejmě za předpokladu perfektního provedení a odpovídajícího technického vybavení.

Cena: 2 421 790 korun bez DPH
Užitná plocha: 101 m²
Zastavěná plocha: 68 m²
Potřeba tepla k vytápění: 19 kWh/m2rok

2. Podlesí, Středočeský kraj

Rodinný dům v Podlesí u Příbrami byl navržen jako souhra představ investora o vlastním bydlení, možností místa stavby a požadavků pasivního domu. Dům se nachází v nově zastavovaném území na okraji obce, kde jsou regulačním plánem předepsány sedlové střechy, což významně určilo výsledné architektonické řešení.

Dům je umístěn u severovýchodní hranice pozemku. Blíže ke komunikaci je navržena garáž a další prostory nevytápěné části objektu. Tato část je přízemní, s plochou ozeleněnou střechou a je orientována rovnoběžně s ulicí, zachovává uliční čáru. Na vstupní přízemní část objektu navazuje samotný rodinný dům.

Dům je klasické koncepce, přízemní s podkrovím, se sedlovou střechou. Je vzhledem k nevytápěné části (a k ulici) pootočen o 35° tak, aby jeho hlavní fasáda společně se šikmou střechou směřovala k jihu.

Toto uspořádání bylo zvoleno pro dosažení energeticky pasivního standardu objektu, tedy pro efektivní využití sluneční energie jak v samotném domě pro jeho provoz v podobě solárních zisků skrz jižní okna, tak i pro možné budoucí využití plochy sedlové střechy pro výrobu elektrické energie. Díky tomuto konceptu má objekt v budoucnosti možnost stát se energeticky nezávislým, nulovým nebo plusovým domem.

Březník, Vysočina. V Březníku na Vysočině stojí úsporný jednopodlažní rodinný dům.

3. Březník, Vysočina

V Březníku na Vysočině stojí úsporný jednopodlažní rodinný dům. Pozemek se nachází na kraji obce, z jižní strany přiléhají k domu další novostavby. Dům z ekologických materiálů je šetrný k přírodě. Majitelé si přáli zakomponovat do půdorysu stavby kruhovou apsidu - půlkruhový výklenek. Díky tomu má stavba nepravidelný půdorys s plochou střechou.

V apsidě je obytný prostor s proskleným výkladcem s panoramatickým výhledem do krajiny. Přesah střechy chrání terasu domu a stíní jižní okna.

Dům splňuje energeticky pasivní standard, konstrukce stavby je dřevěná. Stěny a střechu domu izolují slaměné balíky. V domě i na fasádě jsou hliněné omítky a prvky.

4. Veřovice, Moravskoslezský kraj

Stavba je řešena jako difúzně otevřená dřevostavba two-by-four s předsazeným roštem, dům izoluje minerální vata, dřevovláknité desky mají tenkou vrstvu silikon-silikátové omítky.

Větrání, vytápění, chlazení a ohřev TUV zajišťuje kompaktní větrací jednotka s aktivní rekuperací tepla doplněna podlahovými topnými fóliemi a venkovními žaluziemi s elektrický pohonem a centrálním řízením. Rodinný dům stavěli majitelé z velké části svépomocí, stavba trvala 14 měsíců. Chybí kryté stání, dlažba a terénní úpravy. Díky dotaci Zelená úsporám vyšly stavební náklady na 1,5 milionu korun.

Provozní náklady za 11/2015 - 10/2016 (FVE od 18. 7. 2016, bez optimalizace)

  • Spotřeba el.energie VT / NT: 765 / 4 288 kWh
  • z toho Nilan (větrání, chlazení, ohřev TUV, dotápění): 2 210 kWh
  • z toho podlahové fólie ECOFILM F: 1 499 kWh
  • ostatní (svícení, vaření, praní, čov, tv, pc, ...): 1 344 kWh
  • Výroba FVE (celkem / do sítě): 1 035 / 790 kWh
  • Spotřeba vody: 58,6 m³

Celkem za el. energii (D45d): 13 660 Kč včetně DPH*

  • pevné platby za el. energii (3x20A): 3 833 korun
  • odebraná el. energie (VT+NT): 10 262 korun
  • dodaná el. energie do sítě (FVE): - 435 korun

*Nyní probíhá změna na sazbu D57d, v případě totožné spotřeby by byly náklady 12 976 korun včetně DPH

Veřovice, Moravskoslezský kraj. Větrání, vytápění, chlazení a ohřev TUV zajištˇuje kompaktní větrací jednotka s aktivní rekuperací tepla

5. Budíkov, Vysočina

Dřevostavba v Budíkově je v pasivním standardu. Konstrukci domu tvoří masivní dřevěné panely z křížem lepeného dřeva (CLT). Jde o budovu s obdélníkovým půdorysem a zastřešenou pultovou střechou se sklonem patnáct stupňů.

Objekt je navržen jako pasivní dřevostavba s orientací hlavních obytných ploch na jihovýchod. Zájemci o tento druh bydlení si jej mohou vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Stačí se zúčastnit Dnů pasivních domů a zapojit se do slosování. Vítězové mohou právě do Budíkova vyrazit na víkendový pobyt s celou rodinou.

Majitelé zvou na návštěvu

Chcete vidět, jak se v pasivním domě bydlí? Popovídat si s majiteli, zjistit, co jim vyhovuje a co by udělali jinak? Využijte mezinárodních Dnů pasivních domů. Po celém Česku se od 11. - 13. listopadu otevře přes 80 domů, včetně rozestavěných. Přesný seznam otevřených domů najdete na www.pasivnidomy.cz/dpd.