Pojďte dál. Majitelé 70 pasivních domů zvou veřejnost na návštěvu

  • 95
Rodinný dům v Plzni vyrobí o polovinu více energie, než sám spotřebuje, a je svým provozem maximálně šetrný k životnímu prostředí. Stojí ve čtvrti Bolevec a je jedním z prvních svého druhu v Česku. Jeho majitelé jej, tak jako desítky dalších, zpřístupní veřejnosti během Dnů pasivních domů.

Od 8. do 10. listopadu se mohou zájemci majitelů sedmdesáti pasivních domů v celé České republice zeptat, jak se jim v energeticky úsporných domech žije a jak takový dům vlastně funguje. Akci pořádá již podesáté Centrum pasivního domu.

Může se hodit

Hledáte nový, lepší byt či dům? Vyberte si z nabídky domů, bytů i pozemků z celé ČR na Reality.iDNES.cz.

"Kolem pasivních domů stále koluje mezi veřejností mnoho polopravd a dohadů. Údajně se v nich nedají otevřít okna, jsou přeplněné moderními technologiemi, je v nich špatný vzduch a mnoho dalšího. Jsou to samozřejmě nesmysly. Pokud se o tom chcete přesvědčit sami, stavte se v listopadu na návštěvu a zeptejte se přímo lidí, kteří v těchto domech bydlí," zve Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které v České republice tuto mezinárodní akci zastřešuje.

Zájemci mohou navštívit již postavené domy, ale i ty, které jsou těsně před dokončením, a získat informace přímo od jejich majitelů a stavitelů. Navíc z Brna a Prahy pojedou výletní autobusy, se kterými se bude moci každý, kdo si zarezervuje místo na www.pasivnidomy.cz, zadarmo svézt k vybraným pasivním domům.

Představujeme čtyři domy, které se také do akce zapojily

1. Rodinný dům v Plzni - Bolevci, vítěz ceny E.ON Energy Award

Nízká energetická náročnost a šetrnost k životnímu prostředí spojuje všechny fáze života tohoto domu: výrobu, dopravu stavebních materiálů, výstavbu, provoz i případnou demolici.

Dům v Plzni - Bolevci

Základ dřevostavby tvoří přírodní, obnovitelné a recyklované stavební materiály. Vnější plášť je z dřevovláknité desky s provětrávanou fasádou z modřínu, izolaci zajišťuje foukaná celulóza. Většina materiálu ke stavbě byla z demolice předchozího objektu.

Pasivní dům je vytápěn vzduchotechnickou jednotkou, která zároveň zajišťuje větrání objektu se zpětným získáváním tepla. Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev vody je krbová vložka, kterou doplňují solární termické kolektory na střeše. Podzemní jímky zachycují dešťovou vodu, která je v létě použita k zavlažování zahrady, stejně jako voda z lokální čističky odpadních vod.

Energeticky aktivní dům v Plzni - Bolevci získal ekologického Oscara

Pasivní dům v Plzni se účastnil letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013. V kategorii Kutil, která zastřešovala projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, porazil konkurenční nízkoenergetický dvojdomek i solární slunečník.

Vítězný dům z Plzně, který nechal postavit Jan Řežáb (majitel developerské společnosti JRD), v ročním součtu vyrobí zhruba o 50 procent energie více, než sám spotřebuje, a je jedním z prvních takových příkladů v Česku.

V kategorii Obec zvítězila první energeticky nezávislá obec ESO Kněžice (čtěte zde), v kategorii Mládež Technologická školka a v kategorii Firma projekt na snížení energetické náročnosti Hotelu-vinařství Galant v Mikulově, který se na základě hlasování diváků stal i celkovým vítězem letošního ročníku.

2. Rodinný dům v CHKO v Jizerských horách

  • autor projektu: Ing. arch. Vladimír Balda

Dům v Jizerských horách

Novostavba rodinného domu stojí v zóně CHKO Jizerské hory a i když není přímo jeho součástí, museli se majitelé a stavebníci podmínkám chráněné oblasti podřídit.

Majitelé od začátku požadovali dům energeticky velmi úsporný i za cenu úprav jeho vzhledu.

Výsledkem se proto stala dřevostavba s vnitřní zděnou stěnou, sedlovou střechou a výrazným vikýřem, který odkazuje na regionální zvyklosti.

Dům s pěticí solárních panelů na střeše tak v sobě spojuje místní tradice, odpovědnost k přírodě a svému okolí a nejmodernější technologie, které pomáhají k dosažení energetické úspornosti.

3. Pasivní "vesnička" v Koberovech

Unikátní pilotní projekt hromadné výstavby pasivních domů vyrostl v roce 2007 obci Koberovy na území CHKO Český ráj. Najdete tu jedenáct trvale obydlených pasivních domů, vzorový pasivní dům a školicí středisko, jehož střecha je osazena fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 8,5 kWp.

Objekt v roční bilanci vyrobí stejné množství energie, které potřebuje ke svému provozu, je tedy vůbec první energeticky nulovou budovou v ČR. Tato pasivní "vesnička" získala hlavní cenu soutěže Energetický projekt 2007. Pasivní domy v souboru Koberovy jsou dlouhodobě monitorovány výzkumným centrem CIDEAS Fakulty stavební ČVUT v Praze. 

Pasivní vesnička

Urbanistické řešení i architektura jednotlivých domů respektují striktní regule CHKO, a zástavba je tak velmi citlivě zasazena do malebné krajiny Českého ráje.

Konstrukci domů tvoří lehký dřevěný skelet. Zdravé a vysoce komfortní bydlení s minimální spotřebou energie a zátěží životního prostředí zajišťuje ucelený systém větrání, vytápění a přípravy teplé vody.

Kromě nízké energetické náročnosti objektu jsou ve značné míře využity další ekologické a úsporné principy, prvky a technologie minimalizující negativní dopad staveb na životní prostředí (přírodní obnovitelné, nebo recyklované stavební materiály, zelené střechy).

Během akce Dny pasivních domů budou návštěvníci seznámeni se základními principy řešení pasivních domů a prohlédnou si tzv. "srdce domu", tedy zcela nově vybavenou technickou místnost, která obsahuje nejmodernější technická zařízení.

Ve školicím středisku se každý zájemce může zeptat odborníků a obyvatel na jejich zkušenosti s pasivními domy. Dále bude připravena výstavka s ukázkami materiálů a technologií pro pasivní domy. Účastníci akce Dny pasivních domů také mohou vyhrát víkendový pobyt pro celou rodinu ve školicím středisku.

4. Roubenka v Polevsku

Pasivní dům s ojedinělým spojením tradiční architektury a moderních technologií stojí v obci Polevsko v Lužických horách v nadmořské výšce 600 metrů. Roubenka navržená v energeticky pasivním standardu dokazuje, že lze úspěšně a efektivně spojit principy a prvky tradiční lidové architektury s nejmodernějšími poznatky a technologiemi.

Výsledkem je dům, který svým obyvatelům poskytuje zdravé a komfortní bydlení s nízkými náklady na provoz a velkou míru nezávislosti na dodávkách energie a je ohleduplný k životnímu prostředí.

Roubenka v Polevsku

Architektonický výraz domu respektuje požadavky CHKO Lužické hory. Dům s přístřeškem je navržen v rázu tradičních místních stavení jako "poloroubená stavba" v lužickém stylu.

Konstrukční řešení, skladby konstrukcí a příslušné detaily vycházejí z certifikovaného systému pro výstavbu energeticky pasivních domů. Stavba je navržena jako skeletová, sendvičová dřevostavba s difúzně otevřenou skladbou konstrukcí.

Větrání a vytápění objektu je primárně zajištěno systémem řízeného větrání s rekuperací. Zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody jsou kachlová kamna s teplovodním výměníkem a fotovoltaická elektrárna s výkonem 7,42 kWp.

K akumulaci získaného tepla a přebytků energie slouží integrovaný zásobník tepla s objemem 950 litrů, který je určen zároveň k ohřevu vody. Zásobník obsahuje i elektropatrony, které v případě potřeby slouží jako záložní zdroj energie.

Dny pasivních domů

Dny pasivních domů jsou mezinárodní akcí, kterou před deseti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu. Dnes jsou do ní zapojeny stovky pasivních domů po celém světě od Nového Zélandu až po severní Ameriku.