Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Panelový byt přestavěli svépomocí. Dřina se jim rozhodně vyplatila

  1:00aktualizováno  1:00
Starý panelákový byt 2+1 v Praze-Spořilově se manželé rozhodli přebudovat. Jelikož nechtěli zbytečně utrácet za řemeslníky a jsou trochu dobrodruzi, vrhli se na většinu prací svépomocí. Pouze koupelna byla ponechána na odbornících. "Za tu dřinu to ale rozhodně stálo," prohlašují.

Rekonstrukce bytu trvala manželům dva a půl měsíce a vyšla na 300 tisíc korun | foto: Ivana Lososová

S manželkou jsme bydleli v pronajatém bytě 2+kk na Žižkově o velikosti 48 m2 a pomalu jsme začínali uvažovat o přírůstku do naší rodiny. Vzhledem k situaci na realitním trhu, která v druhé polovině roku 2008 v České republice panovala, nám bylo jasné, že budeme muset vzít zavděk panelovým bytem.

Vybrali jsme nakonec jednotku na Spořilově. Výhodou bytu bylo, že měl již vyměněná okna za plastová. Dalším plusem byla celkem zachovalá kuchyňská linka, jež zůstala jedinou pamětnicí původního stavu. Protože předchozí majitelé neměli peníze a ani vkus, vyklubala se z původně plánované částečné rekonstrukce takřka kompletní.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Původní plánek bytu. 

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Nový stav bytu po rekonstrukci.

Byt má dostačujících 65 m2, ale dispozice 2+1 nám s výhledem do budoucna příliš nevyhovovala. Chtěli jsme 3+kk. Přepažení prostorného obývacího pokoje sádrokartonovou příčkou bylo tudíž nasnadě, jelikož místnost měla dvoje topení a okna na dvě světové strany.

Za menší dispoziční změnu lze považovat vybourání dveří mezi kuchyní a obývákem v siporexové příčce a vyzdění jádra, přičemž WC bylo přemístěno do zbytečně veliké chodby, a tím vznikl na panelákové poměry luxusní rozměr koupelny cca 4,5 m2.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Jelikož jsme nechtěli zbytečně utrácet za řemeslníky a jsme trochu dobrodruzi, rozhodli jsme se většinu prací udělat svépomocí. Pouze koupelna byla ponechána na odbornících. Nevěřili jsme si s elektroinstalací a odpady.

Výsledkem je prostorná koupelna s vanou o délce 170 cm, koutem pro atypické umyvadlo s rozměrným zrcadlem a dostatkem místa pro sdílení koupelny ve více lidech. WC se muselo naproti tomu mírně uskromnit, avšak neodporuje standardním regulím.

Rekonstrukce panelákových bytů

Čtěte o dalších zajímavých proměnách bytů čtenářů iDNES.cz.

O zbytek "legrace" jsme se postarali s manželkou sami. Ale po pár týdnech od počátku rekonstrukce jsme zjistili, že původně do budoucna uvažovaný potomek již sídlí v lůně mé drahé polovičky, a tak zbyla většina prací na mě samotném. Nesmím opomenout švagra s jehož pomocí jsme za dvě odpoledne po práci dali dohromady výše zmiňovanou sádrokartonovou příčku.

Panelový byt 3+kk na Spořilově Panelový byt 3+kk na Spořilově

Dolů šly veškeré podlahové krytiny, omítky a tapety, u kterých jsem se dost natrápil. Čtyři vrstvy pod sebou, držící na základu ještě původním lepidlem, mne zlobily několik dní.

Když jsme strhali lina a lepené koberce, naskytl se nám úžasný pohled na snad nejkřivější podlahu na světě. Za samonivelační stěrku jsme dali docela dost peněz, ale bylo to nezbytné. Míchali jsme pomocí malé vrtačky v kbelíku od Keraštuku.

Plovoucí lamino jsme použili v dětském pokoji, v ložnici a v obývacím pokoji s jídelním koutem. Kuchyň, předsíň a WC s koupelnou jsme pokryli dlažbou. V celém bytě jsme nově vyštukovali a vymalovali všechy stěny a stropy, a to v několika vrstvách. Dveře jsme v předsíni a kuchyni zrušili, pouze v ložnici jsme si na zakázku objednali dvoukřídlé.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Z původního zařízení bytu zůstala pouze kuchyňská linka. Na ni navazuje jídelní část.

Obývací pokoj jsme se rozhodli vzhledem k jeho menší výměře nezahlcovat nábytkem, ale ponechat ho vzdušnější. Dominantou je stěna v barvě bordo se dvěma výraznými obrazy. Součástí obýváku je také jídelní část.

Původně byla předsíň ve všech rozích zaplněna vestavěnými skříněmi, většinou dělaných podomácku. Ty šly okamžitě do sběrného kontejneru. Nyní úložný prostor obstarává jedna veliká skříň.

Menším handicapem je přímo v předsíni umístěný plynový měřič, na který bylo zapotřebí skříňky atypických rozměrů, ale zlaté české ručičky si dokáží poradit se vším.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Pohled do ložnice.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Do ložnice vedou dvoukřídlé dveře.

Vhodnými bytovými doplňky se staly zajímavé lustry. Dětský pokoj je v současnosti spíš pracovnou a tělocvičnou, ale již brzy bude sloužit svým účelům.

Celkem nám rekonstrukce zabrala zhruba 2,5 měsíce. První měsíc jsme každý den po práci do bytu dojížděli. Po měsíci, když už byla hotová koupelna a jedna místnost, jsme se do bytu nastěhovali a rekonstruovali takzvaně za pochodu.

Výsledkem je místo, kde se nám krásně bydlí a sami víme nejlépe, kde je co kvalitně provedeno a kde jsme naopak trochu polevili. Za tu dřinu to rozhodně stálo a finanční úspora byla díky tomu výrazná, kolem 150 tisíc korun. Rekonstrukce stála včetně nábytku přibližně 300 tisíc korun.

Podmínky soutěže jsou jednoduché

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie
(minimálně 10 ks, a pokud máte, tak také záběry původního stavu)
* plánky bytu (pokud jste měnili dispozici, je třeba poslat plánky původního i současného stavu)
* text o celkovém průběhu rekonstrukce bytu, tj. od nápadu k výsledku
* telefonní spojení
*
do předmětu zprávy napište "Panelák"
*
soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2009

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr zařazených příspěvků.


Redakce bydleni.idnes.cz bude v průběhu března až května zveřejňovat ty nejlepší zrekonstruované byty. Fotografie musí být proto v odpovídající kvalitě pro web (plánky si redakce případně upraví). Nezbytné je samozřejmě nápadité řešení.

Ze zveřejněných návštěv vybere odborná porota nejlepší realizace. V závěrečném "kole" čtenáři pomocí ankety a odborná porota vyberou tři nejlepší realizace, celkem tak bude šest oceněných bytů. Vítězové budou vyhlášeni v průběhu července 2009. Na obě skupiny čekají samozřejmě shodné ceny.


Ceny pro vítěze:


1. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě
10 000 korun, věcná cena v hodnotě 10 000 korun od firmy Knauf a poukázka na designové tapety za 10 000 korun dle vlastního výběru od firmy Vavex.

2. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 5 000 korun a věcná cena v hodnotě 5 000 korun od firmy Knauf.

3. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 3 000 korun a věcná cena v hodnotě 2 000 korun od firmy Knauf.


A bonus navíc! Majitele pěti nejlepších bytů, u nichž porota ocení kvalitu designu, čeká dalších pět cen - každá v hodnotě 2 000 korun - na nákup designových doplňků u firmy Mobax podle vlastního výběru.

Autor:
Nejčtenější

Bill věří, že se mu podaří všechny knihy přestěhovat a k prodeji nabídne pouze...
Dům pro vášnivé čtenáře je na prodej s knihovnou pro 10 tisíc svazků

Jane a Bill Moyleovi shromáždili během svého života velké množství knih. Jejich dům nedaleko anglického města Kington se postupně zaplnil deseti tisíci svazky....  celý článek

Velký jídelní stůl (2,4 x 1,2 m) na kovové podnoži zhotovený z travertinu...
Srdcem rodinného domu v jižních Čechách je bazén. Děti si jej užívají

Se založením nové rodiny začal Dušan pomýšlet také na nový dům. Se ženou se rozhodli usadit na vesnici na jihu Čech, kde vyrůstal. V těsném sousedství rodičů...  celý článek

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)
Z původního Véčka na Pankráci zbyl jen obrys, říká Martin Jaroš

Nálepce pan Véčko se brání s tím, že na výstavbě nejvyššího a prvního českého obytného mrakodrapu na pražské Pankráci se podílí tým lidí. Martin Jaroš,...  celý článek

Z visuté terasy je nádherný výhled na řeku a okolí.
Mají visutou terasu a kamenné schody. Ty zničily záda i kamarádům

Na stavbě domu se často podílí celá rodina i spousta přátel, jsou však okamžiky, kdy se bez této pomoci neobejde ani zdánlivě jednoduchá stavba terasy. To je i...  celý článek

Kuchyňskou linku designérky zredukovaly pouze na spodní skříňky. Je zde plně...
Jak se staví sen pro ženu, které zůstal jen vybydlený byt

V Otvovicích všichni znají nejen Lucii Bílou, ale také nemocnou Zdeňku. Roztroušená skleróza ji trápí už skoro dvacet let a invalidní důchod není právě zdrojem...  celý článek

Další z rubriky

Centrum kuchyně tvoří ostrůvek s varnou deskou, na který navazuje snížená...
V paneláku v bytě 3+1 teď mají koupelnu s oknem i kuchyňský ostrůvek

Někdo se spolehne sám na sebe, případně rodinu a kamarády, další svěří vše profesionálům. Takto k rekonstrukci bytu 3+1 přistoupil i majitel Petr. Realizace je...  celý článek

V koupelně je vana Rosa s délkou 140 cm (Ravak) a umyvadlo ze stejné řady.
Rekonstrukce bytu, kde koupelna vystačí sotva pro jednoho

Kritickým místem při rekonstrukcích panelových bytů bývá zejména kuchyň a koupelna, jejichž rozměry neodpovídají současným standardům. To je i případ bytu,...  celý článek

První cena v soutěži Paneláková rošáda: postel z řady Nuvolo má rozměry 180×200...
Nadělujeme ceny nejlepším účastníkům soutěže Paneláková rošáda

Lze jen smeknout před všemi, kteří se pustí do rekonstrukce panelákového bytu. Většinu z nich čekají měsíce dřiny, velké finanční výdaje i negativní ohlasy...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.