Radikální proměna panelového bytu

Radikální proměna panelového bytu - Současný vzhled obývací části. | foto: Ladislav Sapa

Panelový byt má kuchyni v dětském pokoji a koupelnu v kuchyni

  • 88
Starý panelový byt se konečně dočkal kompletní rekonstrukce. Největším problémem byli řemeslníci, kteří nezvládli montáž kuchyňské linky a nedodržovali termíny. Rekonstrukce se z pěti týdnů protáhla na tři měsíce.

Od začátku jsme si vše navrhovali sami, a to včetně nových dispozic, kuchyňské linky, elektrospotřebičů, sanity a některých kusů nábytku. Architekta jsme neoslovili. Chtěli jsme si dokázat, že to zvládneme sami. Inspiraci jsme hledali v časopisech o bydlení a v kuchyňských studiích.

Cena proměny

Celkové náklady byly lehce nad 500 tisíc korun. V ceně není zahrnutý nábytek v dětském pokoji a v ložnici, keramická varná deska, myčka nádobí a kryty radiátorů.

Uvažovali jsme o spojení obývacího pokoje s kuchyní, ale zcela otevřené řešení nám nevyhovovalo.

Nakonec jsme se rozhodli pro velký a vzdušný prostor, přesto částečně rozdělený příčkou.

Do původní kuchyně a koupelny jsme umístili koupelnu spojenou s toaletou. Kuchyni jsme přemístili do dětského pokoje.

Touto změnou jsme přišli o jednu místnost a z původně malého 4+1 vznikl příjemný byt 3+1.

Radikální proměna panelového bytu

Z bývalé jídelny jsme získali sice malou, ale útulnou ložnici. Poslední pokoj, který zůstal beze změn, dnes slouží jako dětský pokoj.

Vzhledem ke stáří bytu (panelový dům je starý skoro 50 let a bydlíme v něm 20 let) bylo nutné kompletně vyměnit podlahy, omítky, elektroinstalaci, dveře atd.

Zádrhel: podlaha a kuchyňská linka  

Pro rekonstrukci jsme si vybrali firmu, která již předělávala byt naproti u sousedů. Její majitel nám pak doporučil truhlářství na nábytek a kuchyňskou linku.

Byli jsme ujištěni, že s výrobou nábytku dle našich požadavků nebude problém. Já jsem se odstěhoval k matce a žena s dcerou na chatu. Řemeslníci mohli začít.

Radikální proměna panelového bytu

Práce probíhaly dobře, všichni byli velice zruční. První zádrhel nastal, když se ukázalo, že podlaha v obývacím pokoji a v kuchyni se nedá vyrovnat pomocí samonivelační hmoty.

Výškový rozdíl po vytrhání starých parket byl 5 cm na délce 5 metrů. Bylo nutné betonovat. Pak jsme tři týdny čekali na dosažení požadované vlhkosti. Až poté přišly na řadu nové podlahy, dveře a zárubně.

Nové rozvody vody a odpadu jsme se rozhodli vést pod bytem (je v přízemí) ve sklepních prostorech. Bylo jednodušší udělat odbočky ze stávající instalační šachty, vést je pod stropem ve sklepě a potom je opět vyvést do nové kuchyně, než sekat drážky do armovaných panelů podlah. Což by v případě odpadu z kuchyně bylo kvůli sklonu potrubí prakticky nemožné.

Rekonstrukce panelákových bytů

Čtěte o dalších zajímavých proměnách čtenářů iDNES.cz

Když byla podlaha konečně hotová, nastaly největší problémy. Ukázalo se totiž, že truhlářská firma nemá zkušenosti s moderními kuchyňskými linkami.

Řemeslníkům jsme museli radit

Kdybychom neuvěřili jejich počátečnímu ujišťování, že nic není problém, vybrali bychom si raději nějakou známou renomovanou firmu. Nyní se nedalo nic dělat, linka byla již téměř vyrobena a pokutu za zrušení smlouvy jsme platit nechtěli.

Nezbývalo nic jiného než se stát "odborníkem na montáž kuchyní". Z různých zdrojů jsme sbírali informace, denně jsme hlídali řemeslníky a radili jim, jak mají postupovat. Ani tak se to neobešlo bez chyb, které potom museli napravovat.

Radikální proměna panelového bytu Radikální proměna panelového bytu

Pulty v kuchyni i v obývacím pokoji jsou totožné a jejich spojením vznikne velký jídelní stůl.

Ještě k tomu měli problémy s dodržováním termínů. Výroba a montáž kuchyňské linky trvala namísto jednoho týdne dva měsíce. Díky tomu se celá rekonstrukce protáhla z plánovaných pěti týdnů lehce přes tři měsíce. Ale po započtení penále byla cena o třetinu nižší.

Nakonec vše dobře dopadlo a v bytě se nám žije fajn. Díky rekonstrukci jsme získali prostor, vzdušnost a dosáhli většího prosvětlení. Některé věci bychom ale dnes, po dvou letech, řešili jinak.

Dveře by byly lepší celoskleněné, nebo alespoň s větším prosklením. U kuchyňské desky by dostal přednost umělý kámen a u dřezu granit. Teď se chystáme alespoň na výměnu roletových dveří kryjících pračku, které nahradíme klasickými dřevěnými.

Paneláková koupelna s oknem Paneláková koupelna s oknem

Podmínky soutěže jsou jednoduché

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie
(minimálně 10 ks, a pokud máte, tak také záběry původního stavu)
* plánky bytu (pokud jste měnili dispozici, je třeba poslat plánky původního i současného stavu)
* text o celkovém průběhu rekonstrukce bytu, tj. od nápadu k výsledku
* telefonní spojení
*
do předmětu zprávy napište "Panelák"
*
soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2009

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr zařazených příspěvků.


Redakce serveru bydleni.idnes.cz bude v průběhu března až května zveřejňovat ty nejlepší zrekonstruované byty. Fotografie musí být proto v odpovídající kvalitě pro web (plánky si redakce případně upraví). Nezbytné je samozřejmě nápadité řešení.

Ze zveřejněných návštěv vybere odborná porota 50 nejlepších realizací. V závěrečném "kole" čtenáři pomocí ankety a odborná porota vyberou tři nejlepší realizace, celkem tak bude šest oceněných bytů. Vítězové budou vyhlášeni 1. června 2009. Na obě skupiny čekají samozřejmě shodné ceny.


Ceny pro vítěze:


1. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě
10 000 korun, věcná cena v hodnotě 10 000 korun od firmy Knauf a poukázka na designové tapety za 10 000 korun dle vlastního výběru od firmy Vavex.

2. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 5 000 korun a věcná cena v hodnotě 5 000 korun od firmy Knauf.

3. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 3 000 korun a věcná cena v hodnotě 2 000 korun od firmy Knauf.


A bonus navíc! Majitele pěti nejlepších bytů, u nichž porota ocení kvalitu designu, čeká dalších pět cen - každá v hodnotě 2 000 korun - na nákup designových doplňků u firmy Mobax podle vlastního výběru.