Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Panelový byt 2+1 se dočkal radikální proměny a koupelna denního světla

  1:00aktualizováno  1:00
Čtenářka potřebuje poradit s rekonstrukcí bytu 2+1. Z koupelny chce odstranit umakartové jádro a celou ji prosvětlit. To by se mělo týkat i kuchyně, kterou ale rozhodně nechce spojovat s obývacím pokojem.

Obývací pokoj je na místě někdejší ložnice. Má díky tomu i přístup do lodžie. | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

I když se ve starším paneláku téměř nehýbalo s příčkami, proměna bytu je velmi razantní. Ložnice a obývací pokoj si vyměnily místo, největší změny však doznaly koupelna a kuchyně.

Zmizelo umakartové jádro a do koupelny přes kuchyň proniká denní světlo. Přesně jak to chtěla čtenářka iDNES.cz Kateřina z Prahy, která si nepřála zveřejnit příjmení. Návrh nové podoby bytu zpracovala interiérová návrhářka Kateřina Mlejnková, která pravidelně spolupracuje se serverem Bydleni.idnes.cz.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Potom: Na zdi sousedící s koupelnou jsou vidět kruhová okna a malý televizor.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Před: Kuchyňská linka je hned za dveřmi z chodby. Což není moc praktické.

Na internetu inspiraci nenašla

Čtenářka Kateřina si s partnerem pořídila starší panelový byt 2+1 s podlahovou plochou 56 metrů čtverečních a s lodžií. Protože nevyhovoval moderním požadavkům na bydlení, majitelka začala uvažovat o rekonstrukci.

Inspiraci hledala na internetu, žádný návrh ji však dostatečně neoslovil. "Nepodařilo se mi najít jednoduché a zároveň účelné řešení. Nelíbilo se mi, že se většinou spojuje kuchyň s obývacím pokojem, někdy autoři nebrali v úvahu nosné zdi či rozvody," říká majitelka.

Proto požádala o vlastní návrh. "Chtěla jsem vidět, jak si s tím návrhářka poradí. Pokud se nám návrh bude líbit, budeme podle něj postupovat," říká Kateřina. Nejraději by se s náklady vešla do 300 tisíc korun, přiznává však, že to zřejmě nebude reálné.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Majitelka si přála zachovat dispozici 2+1. Dva neprůchozí pokoje jí připadají praktické.

Základním požadavkem byla rekonstrukce umakartového jádra včetně kuchyně a řešení chodby. Dispozice pokojů a komory majitelka nechtěla měnit: "Přála jsem si zachovat dispozici 2+1, dva neprůchozí pokoje mi připadají praktické."

V koupelně chtěla mít obyvatelka bytu alespoň malou vanu, toaletu, umyvadlo a pračku a přivést sem denní světlo, například skleněnou výplní v části zdi. "Je dost oříšek vymyslet to tak, aby se do koupelny všechno vešlo i s pračkou," vysvětluje Kateřina.

Návrhářka Kateřina Mlejnková si s tím poradila. Koupelnu posunula od stoupaček na druhou stranu, na místo původní kuchyňské linky a vchodu do kuchyně.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Potom: Nový půdorys bytu.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Před: Současný plánek bytu. 

Nový průchod do kuchyně vznikl v místě někdejší toalety a části koupelny. "Vstupní dveře tak nyní nejsou v rohu tmavé a úzké chodby, ale otevírají se do prostornější předsíně," popisuje Mlejnková.

Kvůli malému prostoru do koupelny umístila i závěsnou toaletu. Vešla se tam však také rohová vana velikosti 140 x 90 centimetrů a pračka. U stěny mezi dveřmi a vanou je skříňka s umyvadlem a druhá, vyšší pro uložení kosmetiky.

Stejně jako v ostatních místnostech pro nábytek zvolila dekor světlého buku. Obkládačky mají velký formát 44 x 44 centimetrů, barvou imitují bílý mramor. Dlažba má stejný formát, avšak dekor květinových lístků v jemných přírodních barvách.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Prostor na spaní je hodně velký. Je pojatý jako místnost pro relaxaci tj. bez televize.

Koupelna jako kajuta

Nejvýraznějším prvkem koupelny je čtveřice kruhových okýnek, která přivádějí denní světlo z kuchyně a část z něj propouštějí i do tmavé chodby. Koupelna tak připomíná kajutu lodi.

Mlejnková uvažovala i o luxferech, ale pak použila okýnka kvůli možnosti větrání. "Pro tvar oken jsem zvolila kruh jako dekorativní prvek, který se opakuje i na dveřích a prostupuje celým bytem," popisuje návrhářka.

Inspirací pro kruhová okýnka bylo Mlejnkové akvárium v obývacím pokoji. "Dekor kruhu jsem chtěla použít i u akvária - jako pohled z ponorky ven, ale nakonec jsem to zavrhla. Zdálo se mi, že by to bylo již překombinované," vysvětluje návrhářka.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Potom: Denní světlo přivádějí z kuchyně do koupelny dvě kruhová okýnka.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Před: Koupelna se díky rekonstrukci zbaví umakartového jádra.

Vedle akvária umístila křeslo, na opačnou stranu od dveří pracovní kout. V obývacím pokoji je dále rozkládací pohovka s úložným prostorem, naproti ní komoda s televizorem. Výrazné jsou dvě esovité police na knihy na stěnách a sada tří různě velkých konferenčních stolků, které lze zasunout pod sebe.

Obývací pokoj je v návrhu na místě někdejší ložnice. Návrhářce totiž připadalo logičtější pro obývák využít místnost s přístupem do lodžie. "Pokud by však čtenářka chtěla obývací pokoj zvětšit, mohla by vyměnit prostor ložnice za obývací, protože ložnice je větší," říká návrhářka Kateřina Mlejnková.

Do ložnice navrhla levnější sériové výrobky - postel s nočními stolky a komodami jsou ze stejné sady. Sériová je i skříň s posuvnými dveřmi, která na straně u okna končí volně v prostoru. Výrazným prvkem je tapeta s dekorem mušle.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Pracovní kout s počítačem našel své místo v obývacím pokoji.

Podlaha - PVC s tkaným dekorem

V původním rozvržení bytu byla pracovní deska kuchyně hned za dveřmi z chodby. To není moc praktické - člověk, který vaří, blokuje vstup do kuchyně, jídlo je cítit v celém bytě.

Majitelka proto navrhovala kuchyň přemístit, a to třeba za koupelnu nebo do dosavadního obývacího pokoje. Ale místnost za místnost, nikoliv jako kuchyňský kout. V kuchyni chtěla mít také jídelní kout pro tři lidi, případně s rozkládacím stolem.

Návrhářka kuchyň zachovala ve stejném místě, jen s vchodem z opačné strany. Díky tomu šlo linku umístit do rohu, takže je na vaření dostatek prostoru a klidu. Při tomto řešení však nelze použít odsavač par s odvětráním, ale jen ten s recirkulací.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Potom: Výrazným prvkem obývacího pokoje je akvárium.

Proměna panelového bytu 2+1 pro dva

Před: Nyní je v obýváku pouze pohovka s provizorní komodou.

Skříňky jsou v barvě buku, světle šedé lamino pracovní desky se opakuje i na obkladu stěny. Všechny spotřebiče včetně chladničky jsou vestavné. Do kuchyně se bez problémů vejde jídelní stůl se třemi židlemi.

Na podlahy v celém bytě Mlejnková zvolila málo známý materiál 2TEC2. "Je to univerzální PVC s plastickým tkaným dekorem. Používá se hlavně do veřejných prostor a kanceláří, ale i do bytů. Je velmi efektní a údržba je snadná - dá se vysávat i mýt vodou se saponátem," vysvětluje návrhářka. Krytina se na podlahu přilepí speciálním lepidlem, které lze při případné pozdější výměně krytiny snadno odstranit vodou.

Rozpočet

Stěny a podlaha
Stavební práce, zdivo, okýnka ..............................50 000 Kč
Instalace ...............................................................35 000 Kč
Dlažba (30 ks) ....................................................121 000 Kč
Obklady (15 m2) ..................................................28 800 Kč
Podlahová krytina včetně montáže ....................115 000 Kč
Dveře (4 ks) .........................................................20 400 Kč
Obývací pokoj
Pohovka ..............................................................37 000 Kč
Konferenční stolek ................................................9 000 Kč
Skříňka s akváriem ............................................. 20 000 Kč
Ostatní nábytek (na zakázku) ............................. 30 000 Kč
Ložnice
Nábytek v ložnici (z obchodního domu) ............... 40 000 Kč
Kuchyně
Kuchyňská linka bez spotřebičů (na zakázku) ......70 000 Kč
Kuchyňské spotřebiče ..........................................45 000 Kč
Jídelní stůl, židle ...................................................18 000 Kč
Koupelna
Vana .......................................................................7 700 Kč
Baterie ....................................................................6 900 Kč
Závěsná toaleta ......................................................4 200 Kč
Umyvadlo a nábytek ..............................................56 000 Kč
Předsíň
Nábytek v předsíni (na zakázku) ............................23 000 Kč
Šatna
Regály a police (z obchodního domu) ...................10 000 Kč
Celkem ..............................................................747 000 Kč


Za týden, 26. června, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala bytová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměny bytů

Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 - Smíchov můžete posílat plánky svého bytu či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografie původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde

Autoři:
Nejčtenější

Dynamický mrakodrap nebude nikdy vypadat stejně.
Bydlení v mrakodrapu s otočnými patry vyjde na 763 milionů korun

V Dubaji připravují stavbu výškové budovy, která se bude proměňovat před očima díky otočným prvkům. Dynamický mrakodrap navrhl architekt italského a...  celý článek

Vila Hermína je zasazena do svažitého terénu, neobvyklou fasádu tvoří...
Majitelé růžové stavby to vzdali: vila s šikmou podlahou je na prodej

Češi se nebojí experimentovat ani na poli architektury. Důkazem toho může být netradiční rodinná vila v obci Černín nedaleko Prahy. Je postavena v prudkém...  celý článek

Dům roku 2017: Rezidence Prestige od společnosti Canaba
Dům roku 2017: odborníci a čtenáři se tentokrát opravdu neshodli

Již 22. ročník ankety o titul Dům roku 2017 zná své vítěze. Odborná porota a čtenáři vybírali z domů prezentovaných v časopise Můj dům, soutěžilo se ve třech...  celý článek

Větší místnost původně sloužila jako obývací pokoj a ložnice zároveň. Tím, že...
Z nepraktického malého bytu vznikl příjemný interiér. I bez bourání

Interiér holešovického bytu byl tmavý, přeplněný, zastaralý a ani po praktické stránce neodpovídal současným nárokům na bydlení. Po odborném zásahu se však...  celý článek

Vilu si nechal postavit Michael Thonet v parku vedle své továrny, kterou...
Vila slavného Michaela Thoneta, tvůrce ohýbaného nábytku, chátrá

Vila geniálního Michaela Thoneta, který proslul výrobou ohýbaného nábytku, chátrá. Dům si rodák z Boppardu nechal postavit v parku hned vedle své první...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.