Kuchyňskou část oživují veselé bílo-červené obklady

Kuchyňskou část oživují veselé bílo-červené obklady | foto: Tomáš Dittrich

Panelákový byt třicet let chátral. Po rekonstrukci se rozzářil barvami

  • 69
Vybourat, vyměnit, postavit nový. I tak by bylo možné popsat totální rekonstrukci 30 let starého panelákového bytu 3+1 na pražském Smíchově.

"Manželé se rozhodli pro úplnou rekonstrukci, což pro mě jako architekta byla ta nejlákavější nabídka," vysvětluje čerstvá absolventka ČVUT Simona Hubáčková, která se už během studia na Fakultě architektury věnovala řešení soukromých interiérů.

Zásadním zásahem do původní koncepce bytu bylo zvětšení a propojení hlavního obývacího prostoru s kuchyní a jídelní částí a samozřejmě kompletní rekonstrukce původního umakartového jádra a rozvodů elektroinstalací. Dnešním požadavkům už dávno nevyhovovaly.

Původní obývací pokoj

Původní obývací pokoj

Paneláková kuchyně - původní stav

Paneláková kuchyně - původní stav

Barvy v interiéru

"Jsem přesvědčena, že důležitou roli v interiéru nehraje pouze to, aby byl prostor moderní a potěšil oko návštěv, ale aby se v něm jeho obyvatelé cítili opravdu dobře. Velký vliv na každého z nás mají materiály a barvy. Jsou hlavním motivem, který ve svých návrzích používám," popisuje svůj přístup Simona Hubáčková.

Vlastní barevné preference nikomu nevnucuje. Naopak je podle ní nutné zvolené barvy přizpůsobit požadavkům lidí, kteří se v daném prostoru budou pohybovat. Samozřejmě by barvy měly odpovídat funkčnímu užití jednotlivých místností.

Obývací pokoj po rekonstrukci

V tomto případě si mladí manželé zvolili jako hlavní barvu do svého interiéru teplou červenou. Nemusí se nutně vyskytovat na nábytku, naopak je lepší ji využít na stěnách a doplňcích jako akcent. Tak, aby se dala v případě potřeby zaměnit za barvu jinou. Použité odstíny v interiéru korespondují i s obkladem kuchyňské linky.

Luxusní a drahé nemusí být nejlepší

"K vytvoření moderního a nového příjemného prostoru se nemusí použít ty nejdražší materiály a kolekce nábytku. Stačí, když se jednotlivé předměty správně zkombinují a umístí na vhodné místo," tvrdí mladá architektka, která má blízko k čínskému učení feng šuej.

Magnetické kořenky jsou hned po ruce

Synergie materiálů, barev a dekorů "zatepluje" domácí prostory. Vhodné doplňky, které odpovídají vkusu i finančním možnostem majitelů, si pak může každý doplnit sám podle sebe.

Přitom jsou to právě doplňky, které umocňují příjemnou domácí atmosféru. Majitelé si neváhali vybavit kuchyni maličkostmi a doplňky podle vlastního výběru (Zippo, Tescoma apod.).

Oba se shodli na výběru hodin, které příjemně doplňují obývací pokoj. Červeno-oranžový podklad ladící s barvou základních obkladů v kuchyni (Rako) nechává hodiny patřičně vyniknout.

Předsíň výrazně změnila podobu

Předsíň výrazně změnila podobu

Staré vestavné skříně byly funkční, ale vzhledově opravdu nenadchly

Staré vestavné skříně v předsíni

Koupelnu rozsvítila žlutá

Vzhledem k malému prostoru koupelny volili majitelé jednoduchý obklad ve formátu 20 x 40 cm, série Tulip ( Rako), který celý prostor skvěle rozzářil. Jednoduché dekorace v podobě proužků oživily jinak nadčasový základní obklad. Jde o trend, který nahrazuje dříve tak oblíbené listely.

Do koupelny se bohužel již nevešla samostatná sprcha, což majitele trochu mrzí, místo prostě nebylo. Podlaha je barevně koncipována k sérii Tulip, takže s obklady dobře ladí.

V koupelně byly použity obklady 20 x 40 cm Tulip (RAKO)

Při výběru zařizovacích předmětů, nábytku i obkladů manželé aktivně spolupracovali. Měli své představy, které architektka akceptovala. Rezolutně odmítli studené barvy, naopak preferovali dezény dřeva.

Byt, který získali po rodičích, svou novou dispozicí odpovídá jejich životnímu stylu i nadčasovému pojetí, které je jim blízké.

Zrcadlo napomáhá optickému zvětšení koupelny

autorka

Ing.arch. Simona Hubáčková
* 1983

Vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze. Nyní pracuje jako bytová architektka v Ateliéru SH.