Stěna za kuchyňskou linkou je pro celkové oživení bytu tmavě červená

Stěna za kuchyňskou linkou je pro celkové oživení bytu tmavě červená | foto: Marek Tůma

Panelákový byt 1+1 jsme svěřili architektovi. S výsledkem jsme spokojeni

  • 93
Zanedbaný panelákový byt 1+1 o rozloze 49 metrů čtverečních získal mladý pár od příbuzných. Zařízení bylo ale naprosto nevhodné. Jediným řešením byla rekonstrukce. Ta se jim s pomocí architekta povedla a v novém moderním bytě jsou velice spokojeni.

Jelikož byt potřeboval celkovou rekonstrukci, usoudili jsme, že bude nejlepší svěřit jeho budoucí podobu do rukou architekta. Ten nám navrhl několik variant možných řešení. Z celé řady možností jsme nakonec zvolili tu, která se výrazně nelišila od stávajícího dispozičního řešení.

Jako první přišlo na řadu vybourání umakartového jádra. To jsme zvládli sami a poté už nastoupili řemeslníci. Jádro vyzdili ytongem a koupelnu oproti původnímu stavu o pár centimetrů zvětšili. Toaletu oddělili příčkou, takže je při vstupu do koupelny pěkně schovaná.

Poté se v celém bytě demontovaly dveře i se zárubněmi. Dveřní otvory se zarovnaly a byt začal působit provzdušněně a "čistě". Díky vybourání příčky zmizel i malý kumbálek na chodbě.

Panelákový byt 1+1 svěřili architektovi

Umakartové jádro nahradil ytong.

Panelákový byt 1+1 svěřili architektovi

Původní vzhled kuchyně

Do koupelny jsme místo sprchového koutu umístili vanu o délce 180 cm. Obklady jsme volili na dvou protilehlých stěnách v barvě tmavě hnědého zebrana a ostatní stěny a příčky v barvě krémového zebrana.

V podlaze jsou topné rohože zakryté opět tmavě hnědou dlažbou. Velké zrcadlo celou koupelnu opticky zvětšilo a dodalo jí lesk.

Rekonstrukce panelákových bytů

Čtěte o dalších zajímavých proměnách bytů čtenářů iDNES.cz.

Po dokončení koupelny přišla na řadu podlaha. Původní linoleum se v celém bytě strhalo, podlahy se vyrovnaly a pokryly opět linem. To jsme zvolili měkčí a barevně tmavší než linoleum původní.

Po dokončení podlahy se mohlo začít s výmalbou. Měli jsme představu opět dvou barev - tmavě hnědé a krémové. Tmavou barvou se vymalovala ústřední zeď v obývacím pokoji a jedna stěna na chodbě u koupelny. Ostatní zdi jsou krémové, pouze stěna za kuchyňskou linkou je pro celkové oživení bytu tmavě červená.

Po malování jsme konečně mohli do jedné části obývacího pokoje umístit vysněnou postel v tmavě hnědé a poličky. Postel se do obývací části pohodlně vešla. Od této chvíle byl již byt obyvatelný.

Panelákový byt 1+1 svěřili architektovi

Do obývací části se pohodlně vešla i manželská postel.

Zhruba do měsíce jsme se dočkali nové kuchyňské linky. Ta byla pro řemeslníky největším oříškem. Z desítek variant jsme nakonec zvolili na pohled tu nejjednodušší.

Spodní skříňky v barvě wenge kopírují tvar písmene "U". Na ně navazuje zvýšený stůl pro čtyři osoby. Vrchní skříňky v jasmínové barvě jsou umístěny pouze na dominantní stěně kuchyně. Vše je podloženo laminátovou deskou v barvě spodních skříněk.

Rekonstrukce trvala čtyři měsíce. Kvůli chybám řemeslníků

K úspěšně dokončené rekonstrukci chybí pouze skleněné dveře s bílým sklem oddělující koupelnu a vestavěné skříně, které jsou do tak malého bytu nezbytností.

Panelákový byt 1+1 svěřili architektovi

Návrh kuchyňské linky

Panelákový byt 1+1 svěřili architektovi

Půdorys bytu

V plánu máme také výměnu původního nábytku v obývacím pokoji. Jako první přijde na řadu sedací souprava, která nyní zabírá zbytečně mnoho místa.

Celková rekonstrukce trvala čtyři měsíce. A to i kvůli spoustě chyb řemeslníků a pozdějším úpravám obkladů, podlahy, obložení a dvířek do stoupaček. Cena vyšla na 300 tisíc korun.

Nutno dodat, že bez kontroly práce po řemeslnících by byt nevypadal tak, jak vypadá. Opravdu jsme si s nimi užili hodně, ale nakonec to za to stálo a jsme v novém spokojeni.

Podmínky soutěže jsou jednoduché

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie
(minimálně 10 ks, a pokud máte, tak také záběry původního stavu)
* plánky bytu (pokud jste měnili dispozici, je třeba poslat plánky původního i současného stavu)
* text o celkovém průběhu rekonstrukce bytu, tj. od nápadu k výsledku
* telefonní spojení
*
do předmětu zprávy napište "Panelák"
*
soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2009

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr zařazených příspěvků.


Redakce serveru bydleni.idnes.cz bude v průběhu března až května zveřejňovat ty nejlepší zrekonstruované byty. Fotografie musí být proto v odpovídající kvalitě pro web (plánky si redakce případně upraví). Nezbytné je samozřejmě nápadité řešení.

Ze zveřejněných návštěv vybere odborná porota nejlepší realizace. V závěrečném "kole" čtenáři pomocí ankety a odborná porota vyberou tři nejlepší realizace, celkem tak bude šest oceněných bytů. Vítězové budou vyhlášeni v průběhu července 2009. Na obě skupiny čekají samozřejmě shodné ceny.


Ceny pro vítěze:


1. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě
10 000 korun, věcná cena v hodnotě 10 000 korun od firmy Knauf a poukázka na designové tapety za 10 000 korun dle vlastního výběru od firmy Vavex.

2. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 5 000 korun a věcná cena v hodnotě 5 000 korun od firmy Knauf.

3. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 3 000 korun a věcná cena v hodnotě 2 000 korun od firmy Knauf.


A bonus navíc! Majitele pěti nejlepších bytů, u nichž porota ocení kvalitu designu, čeká dalších pět cen - každá v hodnotě 2 000 korun - na nákup designových doplňků u firmy Mobax podle vlastního výběru.