Varianta 3: řešení do budoucna s dětským pokojem

Varianta 3: řešení do budoucna s dětským pokojem | foto: Ing. arch. Zuzana Matelová

Už nikdy přes koupelnu do kuchyně: tři řešení pro panelákový byt 1 + 1

  • 22
Pomsta nájemníkům. Tak lze označit tisíce panelákových bytů, které jsou poctěny opravdu nevídaným architektonickým řešením: z předsíně se dostanete do kuchyně jedině přes obývací pokoj nebo přes průchozí koupelnu.

V takovém panelákovém bytě bydlí Klára s Mirkem s čerstvě narozeným miminkem. "Na ploše 38 metrů čtverečních, navíc při tomto uspořádání prostoru, kdy bychom navíc potřebovali malou pracovnu, je nám ouvej," přiznává dvojice.

Kláře s Mirkem i všem ostatním, kdo bydlí podobně, nabízíme tři řešení, která připravila architektka Zuzana Matelová.

Půdorys bytu

Návrh 1: s lůžkem ve skříni

V této variantě jsou ponechány základní prvky a dispozice na stejných místech jako v původním stavu. Zvětšila se pouze koupelna o prostor pro pračku, popřípadě sušičku, a to díky zazdění průchodu, který spojoval sociální zařízení s kuchyní.

Nové vyzdění umožňuje využít posuvné dveře do pouzdra jak u toalety, tak u koupelny, které pak nezaberou hlavní komunikační prostor v předsíni. Právě v předsíni se také nacházejí úložné prostory a místo pro každodenní uložení svršků.
Hlavní obytný prostor je pak koncipován jako multifunkční s denní a noční obměnnou funkcí.

Varianta 1 s lůžkem ve skříni
Varianta 1 s lůžkem ve skříni

Varianta 1 s lůžkem ve skříni

Obytná část má po celé jedné délce vestavěné skříně, které ukrývají komfortní dvojpostel (s lamelovým roštem) a také pracovní kout. Přes den je před postelí umístěna lehká sedačka (na kolečkách), která se ve večerních hodinách odsune a vyklopí se lůžko pro spaní.

Kuchyňská linka byla rozšířena oproti původní verzi o jedno rameno a tvoří tak písmeno L. Dveře nahradil pouze průchod s obložkovou zárubní, a to tak, aby působil jednotně se vstupními dveřmi. Po levé straně je umístěna vestavěná chladnička a trouba spolu s mikrovlnnou troubou. Po pravé straně je jídelní stůl – může být i pod oknem, přibude tak jedno místo k sezení.

Nevýhoda řešení: není zde soukromí pro miminko, chybí prostor pro dětský pokoj.

Návrh 2: radikální varianta s ložnicí v bývalé kuchyni

Další možné řešení, jak úspěšně bojovat s nedostatkem prostoru v tomto interiéru, je mnohem radikálnější než předchozí varianta. Ubouráním části příčky, spojením koupelny s toaletou a značným zmenšením tohoto sociálního zázemí vznikl prostor pro kuchyňský kout spojený s obytnou částí.

Varianta 2 s ložnicí v bývalé kuchyni

Opticky jsou tyto prostory rozčleněny pracovním pultem, který zároveň funguje jako jídelní stůl. Vstupní chodba je od obytné části, tedy obývacího pokoje a pracovního koutku, oddělena skleněnou příčkou s posuvnými dveřmi.

V prostoru, kde byla v původním návrhu umístěna kuchyň, vzniklo místo pro ložnici a v budoucnu i pro dětský pokoj. Do této místnosti se doslova "prochází" blokem skříní, tedy přesněji dveřmi, které jsou ze stejného materiálu jako skříně po obou jejich stranách.

Varianta 2 s ložnicí v bývalé kuchyni

Zmíněný blok (skříně s dveřmi) tak celkově působí velmi kompaktně a není zbytečně členěn dveřmi z jiného materiálu. Jde o skutečně zajímavé a originální řešení v předělování jednotlivých místností. Zbylý obytný prostor "okupuje" obývací pokoj s pracovním koutkem, které od sebe vizuálně odděluje otevřená knihovna.

Návrh 3: řešení do budoucna s dětským pokojem

Třetí varianta je, co se týká dispozičního řešení, pojata stejným způsobem jako návrh předchozí. Radikální změnou je pouze využití prostoru, který ve stávajícím pojetí zabírala kuchyň, a to pro potřeby dětského pokoje.

Ložnici navrhla architektka umístit buď naproti vstupu právě do nově vzniklého dětského pokoje a zbytek této obytné místnosti zařídit jako obývací pokoj, anebo v tomto prostoru umístit pracovní kout a ve druhé části zřídit obývací pokoj, který by se díky kvalitní rozkládací soupravě měnil večer na ložnici rodičů. V obou případech řeší vizuální oddělení otevřená knihovna.

Varianta 3: řešení do budoucna s dětským pokojem

Řešení samostatného dětského pokoje je praktické v tom ohledu, že majitelé bytu si v budoucnu ušetří stěhování ze společné rodičovsko-dětské ložnice (návrh 2), protože s nástupem ratolesti do školy se zvyšuje potřeba soukromí a klidu na učení.

Malou proměnou si prošla i kuchyňská linka, která byla vytvořena do písmene U oproti stávající variantě, kde je linka umístěna pouze ve dvou rovnoběžných liniích. Majitelka bytu tak bude mít dostatek místa na přípravu pokrmů a práci v kuchyni vůbec. Změny se dotkly i koupelny, kde architektka navrhla zbudovat oproti předchozímu vydlážděnému sprchovému koutu rohový s vaničkou, který šetří volné místo.

Varianta 3: řešení do budoucna s dětským pokojem

Vizualizace: Umíme udělat domov a Ing. arch. Zuzana Matelová

Autorka: Ing. arch. Zuzana Matelová

Poskytuje odborné poradenství v oblasti bytového designu již řadu let. Účastní se také mimo jiné unikátního projektu Umíme udělat domov, radí i v bytových poradnách a na veletrzích věnovaných designu.

Více se dočtete v časopise Domov č. 5/2011.