Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost

Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost - Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost | foto: Radek Cihla, MF DNES

Panelákové byty jdou na dračku. Hlavně kvůli ceně

  • 38
Podle obchodníků s nemovitostmi prožívá právě český realitní trh jedno ze svých šťastných období. Zájem o pozemky, domy a byty, ať už nové, či starší, je mezi lidmi značný. Výrazně k tomu přispívají zejména snadno dostupné hypotéky, díky nimž si stále více lidí může splnit sen o vlastním bydlení.

Ceny nejžádanějších domů a bytů se odvozují právě od maximální výše hypotečního úvěru, který jsou noví majitelé nemovitosti, obvykle mladší rodiny, schopni splácet. Není to však jediný důvod současné vyšší poptávky po starších bytech.

„Poptávku po starších bytech stupňují i obavy z chystaného zvýšení daně z přidané hodnoty u stavebních prací z pěti na devatenáct procent, která nové byty a domy prodraží,“ upozorňuje Helena Kačerovská z pražské realitní kanceláře Maxima Reality.

Porostou ceny starších bytů v panelových domech
Lidé mají strach, že dražší novostavby dále zvýší poptávku po starších bytech a domech, a snaží se je proto koupit co nejdříve. To se samozřejmě promítá do jejich rostoucí ceny, která po období stagnace či dokonce poklesu opět šplhá vzhůru.

„Současný stav připomíná situaci před vstupem České republiky do Evropské unie, kdy se lidé obávali výrazného zvýšení cen bydlení a snažili se rychle získat byt. Jejich obavy se ale nenaplnily a zájem i ceny poté opadly,“ dodává Věra Průšová, majitelka stejnojmenné realitní agentury.

V Praze jdou na odbyt především starší byty
Také připravovaná deregulace nájemného nutí obyvatele nájemních bytů k úvahám, zda by jim ve vlastním bytě nebylo lépe. „Kvůli chystanému uvolnění nájemného se lidé snaží získat byty do osobního vlastnictví. Zájem je především o starší menší byty,“ říká René Hrubý z firmy Reality-byty Hrubý a s jeho slovy souhlasí i realitní makléři ze společností Horren a A. P. Real.

Za pravdu jim dává také Helena Kačerovská z firmy Maxima Reality: „Klienti nejčastěji shánějí byt 2+kk s lodžií nebo balkonem v osobním vlastnictví. Starší panelový byt těchto rozměrů se nejčastěji prodává za zhruba milion a třičtvrtě až dva miliony.“ Zájem však je také o levnější byty družstevní.

„Starší, obvykle panelové byty, se momentálně prodávají dokonce lépe než byty nové, poptávka po nich převyšuje nabídku,“ říká René Hrubý. „Největší zájem o ně mají buď mladší lidé, kteří zakládají rodinu, nebo naopak lidé starší, kteří už vychovali děti, a nyní jim proto stačí menší byt,“ dodává Miroslav Kratochvíl, majitel kanceláře MK Real.

Cenu bytu či domu ovlivňuje lokalita a dopravní spojení
Je přitom víceméně jedno, v jaké části Prahy se byt nachází - podstatné je, aby odtud bylo dobré dopravní spojení do jejího centra, nejlépe v podobě trasy metra.

Vedle dobré dopravní dostupnosti a klidu, který okrajové části města poskytují, však zájemce o koupi bytu zajímá i jeho stáří. Něco jiného je dům ze šedesátých let a jiné je bydlení v domě, postaveném koncem osmdesátých či začátkem devadesátých let.

 „Rok dokončení domu je často nejdůležitějším kritériem, podle kterého se lidé rozhodují. Třeba na Praze 4 je zájem o byty v Modřanech, Libuši či na Lhotce, v pátém pražském obvodě pak o sídliště Butovice, Hůrka či Lužiny, tedy o lokality, kde jsou domy postavené těsně před revolucí,“ vysvětluje Věra Průšová.

V okolí Prahy se prodávají pozemky, byty i domky
Zvýšená poptávka po realitách se neomezuje jen na území hlavního města, ale zahrnuje i jeho nejbližší okolí. Bydlení v blízkosti Prahy vyhledávají jak lidé, kteří chtějí mít více klidu a zdravější životní prostředí, tak ti, kteří na bydlení v metropoli finančně nedosáhnou a řešením pro ně je nákup levnějšího bytu či domku v jejím okolí.

Ideální nemovitost kombinuje příznivou polohu s přijatelnou cenou. „Nejvíce jdou na odbyt reality v místech, která jsou blízko Prahy a mají do ní dobré dopravní spojení. Lidé, vyhledávající bydlení v okolí hlavního města, jsou na něm totiž pracovně a existenčně závislí,“ říká Vít Pužman z firmy Duo reality Hostivice.

První housle hrají v Praze menší byty
„Kromě nových pozemků se nejvíce lidí shání po menších bytech v osobním vlastnictví, protože vedle nižší pořizovací ceny jsou takové byty zajímavé i nižšími provozními náklady, třeba na vytápění,“ vysvětluje Eva Kořínková z říčanské realitní kanceláře Nemo.

Stejně jako v Praze má takový ideální byt dispozici 2+1 s balkonem či lodžií. Zájem o novostavby či pozemky v blízkém okolí Prahy potvrzují i Ondřej Velemínský ze společnosti 1. zbraslavská realitní nebo František Babčický z firmy Výběr reality.

Podle něho si lidé pozemek k výstavbě často kupují s tím, že na něm začnou stavět až za několik let, kdy našetří další finanční prostředky.

Menších rekonstrukcí se kupující neobávají
Mnoho lidí však před koupí pozemku a stavbou dává přednost pořízení staršího domku, na kterém stačí provést jen dílčí rekonstrukci.

„Nejlépe se prodávají domky za dva až tři miliony v adekvátním stavu, rozhodně ne žádné ruiny. Takový dům bývá obvykle v dispozici 3 až 4+1, má zahradu a o jeho ceně rozhoduje kromě stavu i lokalita nebo dobrá dopravní dostupnost. Uvedená cena navíc představuje asi maximum, které za bydlení může vynaložit průměrná rodina,“ míní František Babčický.

Nejoblíbenější z hlediska polohy je pražský jih
Platí, že čím blíže je domek ku Praze, tím lépe se prodává - ideální vzdálenost je zhruba kolem dvaceti kilometrů. Oblíbená jsou zejména místa na jih a jihovýchod od Prahy, podél řeky až po Slapy. Zajímavé lokality se však dají nalézt i na sever či západ od hlavního města.

Často se také stává, že si zájemci o bydlení koupí v okolí Prahy starší chatu, kterou pak předělají na dům pro trvalé bydlení. Každá chata se však k takové přestavbě nehodí. „Posoudit je navíc nutné i úroveň dopravního spojení do místa, kde se parcela s chatou nachází,“ připomíná Eva Kořínková z firmy Nemo.

,