Paneláková proměna jako dárek k padesátinám aneb co dokáže oranžová

  • 149
Panelákové byty jsou pro proměny ideální. Zejména pokud majitel v interiéru řadu let nic nezměnil, nebo když se nepovedla původní dispozice. To byl i případ obývacího pokoje s kuchyňským koutem v bytě 4 + kk v jednom pražském paneláku.

Do konkurzu o proměnu bytu v televizní show Jak se staví sen přihlásila rodinu dcera. Chtěla dárek pro maminku k 50. narozeninám, ale také tak trochu pro sebe i svého bratra.

Panelákový obývák spojený s kuchyňským koutem se totiž projektantům nepovedl. A pokus o jeho vylepšení nevyšel ani majitelům.

Kuchyně působila trochu chaotickým dojmem

Kamila Douděrová a Ladislav Rendl se v tomto díle (Prima 5. února v 18:00 h) měli vypořádat s poměrně dlouhým, ale úzkým prostorem, který se rodina snažila při předcházející rekonstrukci vylepšit zkosením rohů vstupní úzké chodby.

Úmysl dobrý, výsledek špatný. Byt 4+kk, jehož celková plocha je 70 m2, prostě nafouknout nelze. A protože každé z dětí chtělo vlastní pokoj, zvětšit obývák s jídelnou na úkor dalších pokojů nebylo možné.

V obýváku byl převážně tmavý nábytek, kterého se chtěla majitelka zbavit

Jako přes kopírák

Tři hlavní závady v bytě nebyly pro autory proměny žádným překvapením, v panelákových bytech jsou skoro železným pravidlem. Majitelé bytu sice nechali položit při rekonstrukci před pár lety novou podlahu, ale při její pokládce se řemeslníci neobtěžovali podklad srovnat. Výrazné nerovnosti byly také na stěnách a stropě, u vstupu do obýváku "strašily" zmíněné zkosené rohy.

Pomocí samonivelační stěrky se podlaha upravila a mohla se položit nová laminátová krytina, a to kolmo k oknu. Světlo tak nechá vyniknout spáry, což je u "imitace" dřevěných prken vždy příjemné.

Spoustu nerovností na stěnách a stropě bylo možné odstranit jediným způsobem: novým vyštukováním. Teprve pak se mohlo uvažovat o nové výmalbě.

Při bližším pohledu bylo zřejmé, že linka i obklady už mají své nejlepší časy za sebou

Protože si majitelka přála dobře využitelný prostor, vrátily se zpátky pravé úhly. Díky tomu v kuchyni přibylo místo pro ukládání. Autoři proměny vyhověli i dalšímu požadavku, a to odstranit tmavý nábytek, který v každém interiéru působí velmi robustně, což je v malém prostoru zcela nežádoucí.

Navíc tmavá komoda jako stolek pod plochým televizorem byla příliš vysoká. Krční páteři to rozhodně neprospívalo.

Zkosením rohů se snažili majitelé zbavit stísněného vstupu

Čím méně, tím lépe

V kuchyni se designéři snažili vytvořit maximální množství úložného prostoru i dostatečně velkou pracovní plochu. Poprvé v seriálu použili dvě varné plochy: sklokeramickou dvouplotýnku a speciální varnou desku pro grilování.

Obývací pokoj má minimum nábytku. Rohovou pohovku, která nahradila původní dvoupohovku, konferenční stolek z ohýbaného transparentního skla, který na koberci s abstraktními florálními motivy téměř "mizí", a stůl se čtyřmi plastovými židlemi ve výrazné oranžové barvě.

Do sestavy se vešla i myčka se šířkou 60 cm

Posledním kusem je už jen závěsná skřínka pod televizor. Je otázkou, zda majitelé časem nedoplní interiér o knihovny, protože se těžko zbavili svých knih, jež zde byly.

Jako tradičně si dvojice Kamila a Ladislav vyhrála s doplňky a dekoracemi. Zajímavá svítidla vypadají velmi dobře, což ovšem odpovídá i jejich ceně.

Plastové ozdoby na zdi jsou jednou z možností, jak oživit hladkou stěnu

O netradiční výzdobu stěn se postaraly lesklé plastové dekorace, které designéři použili na stěnách místo dnes velmi častých samolepek. Lze je na sebe různě napojovat a na světle šedé výmalbě dobře vyniknou.

Kontrast oranžové barvy a světlých odstínů béžové a šedé brání tomu, aby interiér působil barevně fádně.

Prostor bez tmavého nábytku působí větší. Z místnosti však zcela zmizel úložný prostor pro knihy.

V interiéru tak nejvíce vynikla oranžová "nástěnka", kdy část stěny dostala výraznou barvu shodnou s židlemi. Na plochu pak umístili autoři proměny originální grafiky z původního obýváku, na které je majitelka hrdá a jež chtěla zachovat. Dostaly jen nové rámečky, aby konečný výsledek působil celistvějším dojmem.

Náklady

Stavební a ostatní práce   87 500 Kč
Kuchyňská linka                 39 870 Kč
Spotřebiče                           52 540 Kč
Podlaha                               30 977 Kč
Nábytek a vybavení            95 340 Kč
Doplňky                               13 364 Kč

Celkem:                               319 581

Skleněný stolek se opticky ztrácí, barevné židle pokoj oživují